Vážne veciŠtát pre rodinu

Dostanem pandemické OČR, ak bude dieťa v škole len niektoré dni?

 Kristína Kováčiková   03.06.2020   0

Od 1. júna sa otvorili brány školských zariadení pre škôlkarov a deti prvého stupňa ZŠ, vrátane piatakov.

Niektoré deti však kvôli nedostatku kapacít museli ostať doma. Týmto rodičom Sociálna poisťovňa bude aj naďalej vyplácať pandemické ošetrovné ako doteraz. Rovnako to platí pre rodičov, ktorí sa rozhodnú nedať dieťa do školy z obavy o zdravie dieťaťa.

Mesiac je však dlhý, a tak majú rodičia aj zopár konkrétnych otázok. Napríklad:

 

 

  • Je možné poberať pandemické OČR v júni za časť mesiaca, ak dieťa bude navštevovať zariadenie napríklad 2 týždne?
  • Čo ak dieťa v škôlke alebo škole ochorie? Má rodič ešte nárok na pandemické ošetrovné alebo pre neho platia štandardné postupy pri OČR, to znamená potvrdenie ošetrujúceho lekára, atď.?
  • Je možné poberať pandemické ošetrovné, ak dieťa nebude celý mesiac navštevovať zariadenie, ale jeho súrodenec áno?

Opýtali sme sa odborníkov Sociálnej poisťovne.

Čo ak dieťa nebude navštevovať zariadenie celý mesiac, dostanem OČR?

Podľa Petra Višvádera zo Sociálnej poisťovne, „ak nastane situácia, že dieťa začne navštevovať školské/predškolské zariadenie a z nejakého dôvodu (či už pôjde o ochorenie dieťaťa, jeho nezvládanie sprísnených hygienických podmienok alebo pod.) toto zariadenie nebude môcť po určitom čase ďalej navštevovať, rodič môže v pandemickom ošetrovnom pokračovať.“

Ako to bude formálne s OČR – musím si podať ďalšiu žiadosť?

„Rodič môže pokračovať v pandemickom ošetrovnom bez toho, aby podával novú žiadosť,“ vysvetľuje Peter Višváder:

„Stále totiž trvá krízová situácia, počas ktorej platí, že pri pandemickom ošetrovnom sa podáva len jedna žiadosť, pričom podmienky nároku na ošetrovné sa posudzujú k prvému dňu osobnej a celodennej starostlivosti/ošetrovania. Počet dní, o ktoré sa osobne a celodenne rodič staral, bude deklarovať len v čestnom vyhlásení na konci mesiaca – tak ako doteraz.“

Záleží na tom, prečo si rodič dieťa nechal doma, prečo nechodí do školy, či MŠ?

„Sociálna poisťovňa neskúma dôvod, prečo rodič ošetruje, iba skutočnosť, či ošetruje celodenne a osobne, t. j. či dieťa nenavštevuje zariadenie,“ upresňuje Višváder.

Je možné poberať pandemické ošetrovné, ak dieťa nebude celý mesiac navštevovať zariadenie, ale jeho súrodenec áno?

Podľa Višvádera platí, že ak sa rodič staral o viacero detí, a v júni sa bude starať už len o jedno, nárok na ošetrovné mu bude trvať naďalej.

„Treba len dať pozor, ktoré dieťa uviedol v žiadosti o ošetrovné. Ak dieťa, na ktoré si uplatnil nárok na pandemické ošetrovné, nastúpi do školy alebo škôlky a on si chce uplatniť nárok na ošetrovné z dôvodu starostlivosti na druhé dieťa, ktoré ešte nedovŕšilo 11 rokov, nová žiadosť o ošetrovné nie je potrebná. V takomto prípade v čestnom vyhlásení na účely výplaty ošetrovného len uvedie nové skutočnosti týkajúce sa dieťaťa, ktorému bude poskytovať osobnú a celodennú starostlivosť.

Ak však ide o dieťa staršie ako 11 rokov, je potrebné, aby bola potreba ošetrovania potvrdená ošetrujúcim lekárom na tlačive „Žiadosť o ošetrovné“.  V takýchto prípadoch nedôjde k posúdeniu nového nároku na ošetrovné, ale pôjde o zreťazenie k prvému uplatnenému nároku na pandemické ošetrovné z dôvodu ošetrovania/starostlivosti inej osoby.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...