Vážne veciŠtát pre rodinu

Dostanem 100 eur na dieťa alebo niekto zavádza?

 Kristína Kováčiková   26.04.2022   0

Vláda ohlásila, že jedno z opatrení, ktorým chce reagovať na zdražovanie, bude (okrem iných) aj jednorazový prídavok na dieťa vo výške 100 eur.

Obdobne reagovala pred nástupom detí do školy v septembri 2021, keď rodičia dostali sto eur prídavok na dieťa na zmiernenie následkov pandémie COVID-19, ktoré zasiahli rodiny s nezaopatrenými deťmi.

Je na tom niečo zavádzajúce? Teda, okrem toho, že je to stále len vládny návrh a je treba, aby prešiel aj v parlamente?

Shutterstock

 

Nie 100, ale len 74 eur?

Aj vtedy, rovnako ako dnes, sa ozývali hlasy, že je to klamstvo, lebo rodičia nedostanú 100 eur, ale "len" 74,50 eur k prídavku na dieťa, ktorý je vo výške 25,50 eur.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Prídavok na dieťa 2022.

Keďže prídavok na dieťa je od januára 2022 o pár centov vyšší, konkrétne 25,88 eur, presne o toľko centov menšia bude teraz jednorazová pomoc - 74,12 eur.

Stále je to však teoreticky, aj prakticky 100 eur na dieťa, ktoré by mal rodič dostať bez zbytočných žiadostí, len tak automaticky na svoj účet. Na ten istý účet, kde mu za iných okolností zvykne "cinknúť" len 25,88 eur mesačne.

Že je teda tých 100 eur na dieťa klamstvo, lebo nedostaneme 125,88 eur? Je to také strašné zavádzanie? Hra na slovíčka, lebo to nie je jednorazový príspevok 100 eur k prídavku na dieťa, ale iba jednorazový prídavok na dieťa vo výške 100 eur?

Je naozaj zaujímavé sledovať niektoré takmer pohoršené reakcie kvôli stovke eurám. A to, že si rodiny na prídavku na dieťa od nového roku polepšili až o krkolomných 38 centov, to nestojí za povšimnutie?

 

O koľko si naozaj prilepšíme?

Milovníci matematiky určite zaregistrovali, že od júla 2022 sa navrhuje zvýšenie prídavku na dieťa na zaokrúhlenú sumu 30 eur. Teda nie o centy - bude to prilepšenie o celé 4 eurá a 12 centov.

Od januára 2023 by sme mali dostať 40 eur, čo je o 14 eur a 12 centov lepšie ako to, čo dostávame dnes.

Toto si vieme spočítať aj bez kalkulačky.

MF SR

 

Ale viete, čo napríklad naozaj znamená také zvýšenie daňového bonusu, ktorý sa má od júla takisto zvýšiť o niekoľko desiatok eur?

Pre rodičov detí do 15 rokov konkrétne zo sumy 47,14 eur, resp. 43,60 eur až na 70 eur mesačne. Tam už sa to napálenými komentármi hemžiť isto nebude, lebo až tak ľahko a okato si to nevie každý vyrátať.

Vlastne, je veľa ľudí, ktorí ani netušia, čo to ten daňový bonus je alebo ako taký daňový bonus funguje, inak by sa nepýtali otázky, ako napríklad "kedy mi zamestnávateľ vyplatí daňový bonus" a podobne.

 

Dostanem 100 eur daňový bonus?

Povedzme, že zarábate v hrubom 1000 eur, máte dvoch školákov a uplatňujete si na nich daňový bonus, čo je mesačne 2 x suma 43,60 eur mesačne (87,20 eur).

O túto sumu sa má daňovníkovi zvýšiť čistá mzda. Avšak neznamená to, že budete mať krajšiu výplatnú pásku o sumu 87,20 eur, možno zistíte, že to robí len niečo cez 30 eur.

Tu už treba použiť kalkulačku - konkrétne kalkulačku na výpočet čistej mzdy.

Možno budete potrebovať nápovedu a vysvetlenie od ekonómky Soni Hornej:

"Od hrubej mzdy sa odpočítajú odvody do Sociálnej poisťovne a odvody do Zdravotnej poisťovne a nezdaniteľná časť na daňovníka (ak uplatňuje mesačne), z toho nám vyjde základ dane. Daň = 19 % zo základu dane.

Pri mesačnej hrubej mzde 1000 eur by ste bez daňového bonusu platili preddavky na daň asi 46 eur, ale keď si uplatníte daňový bonus, preddavky budú "nula" a ešte vám štát doplatí cez 30 eur.

Daňový bonus teda znižuje daň: pri tejto výške daňového bonusu ju dokonca "vynuluje," a ešte bude rodič aj v pluse, o sumu daňového bonusu, ktorý prevyšuje daň. A túto plusovú hodnotu štát reálne doplatí."

Od januára 2023 by mal byť daňový bonus na dieťa vo výške 100 eur mesačne.

No ak sa zmení mechanizmus, akým sa v súčasnosti počíta daňový bonus a bude sa môcť uplatniť len do výšky dane (to znamená bez doplatku plusového rozdielu medzi daňovým bonusom a daňou z príjmu), potom môže byť znova táto suma zavádzajúca a rodiny môžu dostať ešte menej, ako dnes, upozorňuje bývalý minister práce za SaS, Jozef Mihál.

Aktualizované: Aký háčik má daňový bonus vo výške 100 eur?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.2 z 5. Celkom 26 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Slabá čiarka na tehotenskom teste: môžem byť tehotná?
12.05.2022   0
Digitálne testy to vedia hneď. No ak vidíte na tehotenskom teste dve čiarky, hoci je jedna skutočne veľmi slabo viditeľná, takmer určite ste tehotná.
Ako vybaviť rodný list? Kedy rodič nemusí chodiť na matriku?
10.05.2022   0
Rodný list vydáva matrika. Od apríla 2022 na vás môže počkať aj doma. Príde poštou. Nemusíte ho ísť vybaviť na matriku. Za akých podmienok?
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
10.05.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
12.05.2022   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Hrajte o 3x Pracovný zošit Kuliferdo - o rok dlhšie v škôlke
10.05.2022   0
Práve pre deti, ktoré do školy nenastúpia prichádza na pomoc KULIFERDO - plný aktivít pre deti, ktoré pokračujú v predprimárnom vzdelávaní.
Apgarovej skóre - prvé vyšetrenie po narodení bábätka
07.05.2022   0
Čo znamenajú skratky AS na prepúšťacej správe novorodenca? Čo znamená Apgarovej skóre 10? Je to lepšie alebo horšie ako 7?
detské choroby
Lymská borelióza alebo prečo je dôležité vybrať kliešťa do 24 hodín?
04.05.2022   0
Chytili sme kliešťa. Ako ho vybrať? Dá sa zabrániť borelióze? Aké je to ochorenie? Ako zistiť, či ide o boreliózu? Ako prebieha liečba?
Astma vo svete enormne rastie. Znečistené ovzdušie ovplyvňuje nielen dospelých astmatikov, ale hlavne deti
03.05.2022   0
Výskyt astmy sa podľa údajov WHO za posledných 10 rokov zdvojnásobil.
Obsedantno – kompulzívna neuróza v detstve
27.04.2022   8
Všetci máme z času na čas nežiaduce myšlienky a nutkania (kontrolovať zamknuté auto, vypnutú žehličku, obavy, aby sa blízkemu človeku nestalo niečo na cestách). No u ľudí s OCD sa tieto javy a situácie opakujú niekoľkokrát za deň, v ťažších prípadoch niekoľkokrát za hodinu.
zvery
Vychovajte si poslušného králika
23.03.2022   1
Venujte trochu času aj jeho vycvičeniu. Aportovať síce nebude, ale budete prekvapení, ako sa môže naučiť poslúchať.
Tuberkulózou Vás dokáže nakaziť aj akváriová ryba
24.02.2022   0
Máte dojem, že je akvaristika bezpečné hobby? Tak vedzte, že riziká existujú a rozhodne ich nie je málo! Jedným z najväčších rizík je nakazenie sa chorobou (zoonóza – tak sa nazýva choroba prenosná z zvieraťa na človeka) a to dokonca veľmi nebezpečnou, ktorá je známa ako tuberkulóza.
Ako vyčistiť pelech pre psíka v 10 krokoch
07.02.2022   0
Pelech vášho psa je útulné miesto a mal by sa v ňom cítiť pohodlne, ale je to tiež miesto, kde zostávajú chlpy, sliny, špina a baktérie.