Dokument o pôrodoch Medzi nami rozhádal lekárov a rodičky

Marcela Beňová 3

V týchto dňoch na Slovenku prebieha premietanie filmu Medzi nami (Before I met you), ktorý si oprávnene získal veľkú pozornosť verejnosti aj médií. V rámci programu ho uviedol filmový festival Jeden deň.

Ide o jeden z prvých filmových projektov, ktoré sa venujú téme pôrodov na Slovensku. Téme, ktorá už dlho rezonuje na materských fórach a nedá spať nejednej budúcej rodičke.

 

Rýdzo slovenské nemocničné prostredie 

Za filmovým projektom stojí dokumentaristka Zuzany Límovej, ktorá v ňom zároveň účinkuje. Dokument natáčala v spolupráci s nemeckou kameramankou Selinou Becker a talianskou strihačkou Morganou Tinebra na pôde Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Rýdzo slovenské nemocničné prostredie sa tu koniec koncov ani prehliadnuť nedá. Opadané dlaždičky, ošumelé miestnosti a pocit stiesnenosti z vybavenia pôrodníc sú každej rodičke povedomé. To je však v dokumente len okrajovou záležitosťou.

Film pojednáva predovšetkým o situácii na pôrodnej sále. Poukazuje na zásadné nedostatky v komunikácii, prístupe lekárov a metódach, s ktorými sa žena stretne za dverami nemocnice. Tie veľmi rýchlo dokážu premeniť najkrajší deň jej života na nočnú moru.

Vzťah lekára a pacienta v rovine ľudskosti a empatie

Autorka sa vo filme rozhodla pustiť na nevychodenú cestu. Otvorene kritizuje nielen zásadné nedostatky zdravotníctva ako takého (čo vlastne nikoho neprekvapí), ale otvára aj jednu z najviac tabuizovaných tém- vzťah lekára a pacienta v rovine ľudskosti a empatie.

Po dlhých rokoch, počas ktorých bol na Slovensku pocit slobody slova silne utláčaný, musia obe strany riešiť otázku, ako sa máme jeden k druhému správať, ako navzájom komunikovať. Ženy vyžadujú viac úcty, rešpektu, empatie a na pôrodnej sále elementárnu ľudskosť. Na druhej strane sú tu lekári a zdravotné sestry, ktorí zdôrazňujú, že v poddimenzovaných podmienkach, v akých pracujú, začína byť zázrak priviesť na svet zdravé dieťa.

A kde je tá slušnosť a vľúdnosť,

ktorú pacientky žiadajú? Kde sa v našej spoločnosti nachádza? Chýba na úradoch, v obchodoch, na školách.

Jej zásadný nedostatok najviac pociťujú tí, ktorí ju potrebujú najviac. Sú to práve mamičky na pôrodnej sále, ktoré v najemotívnejšej chvíli svojho života potrebujú prejaviť súcit, pochopenie a záujem. Pôrod je jedným z najdôležitejších momentov v živote človeka. Vzniká nová rodina, všetko dostáva nový rozmer. Preto ženy potrebujú zažiť viac, než len prítomnosť lekára a zdravotnej sestry. Potrebujú profesionálov, ktorí im v tejto etape života budú robiť sprievodcov.

Aj samotným ženám sa o nich ťažko hovorí

Dokument otvára aj témy týkajúce sa pôrodu ako nástrih či oxytocín, ktoré na verejnosti nie sú veľmi obľúbené. Aj samotným ženám sa o nich ťažko hovorí. Autorka filmu však apeluje na to, aby sa rodičkám a novorodencom nerobilo nič, čo by bolo zbytočné. Aby presne vedeli, prečo podstupujú to, čo podstupujú. Ženy možno všetkým lekárskym termínom nerozumejú. Ani nemusia, mal by to byť lekár, kto im ich vysvetlí. Ale ak ide o zdravie, stojí za to mať informácie.

Lekári oprávnene argumentujú, že pri množstve žien v pôrodniciach a nedostatočnom personálnom a materiálnom vybavení sa osobnému prístupu veľmi venovať nedá. Frustráciu zo stavu našich nemocníc zvládnu naozaj len tí najodolnejší. Nezaslúžia si za to uznanie a vďaku? Aj preto sa na obranu ich práce a práce lekárskeho personálu sa postavilo veľa žien, ktoré majú skvelé skúsenosti a pôrod u nich prebehol v poriadku.

Dokument Medzi nami, ktorý otvorene kritizuje systém, kde sú rodičky až na poslednom mieste, vyvolal očakávanú búrku emócii.  Pomohol tomu aj samotný fakt, že nemocnica, v ktorej sa natáčal, sa pokúšala ho zastaviť. Vraj nezodpovedá realite.

Treba sa báť hovoriť otvorene?

Pomenovať ich a riešiť? Práve naopak. Spoločne by sme mali nachádzať a naprávať chyby a iniciatívne si navzájom vychádzať v ústrety. Táto téma by však nemala byť namierená ako kritika lekárov, zdravotných sestier, a už vôbec nie samotných rodičiek. Kritiku si zaslúžia len kompetentné osoby, ktoré dlhodobo ignorujú zlý stav zdravotníctva.

Nám ostatným zostáva už len pouvažovať o tom, akým spôsobom sami môžeme prispieť k tomu, aby sa stal ľudský prístup v spoločnosti prioritou. V tej spoločnosti, do ktorej privádzame svoje deti.

Pretože na pôrodnej sále to všetko iba začína.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

články autora...

Komentáre k článku

  1. Film bol uvedený na festivale jeden svet 16,17.10. 2017,zaroveň s diskusiou, v kine Mladosť.

    Zobrazuje výpovede niekoľkých rodičiek plus priebeh pobytu v nemocnici.

    Výpovede rodičiek,ktoré mali pozitívne skúsenosti neboli zahrnuté.

    Aby sa zmestil do 1 hodiny, je zostrihaný.

  2. rodila som viackrat. a mozem povedat ze niektore veci na trochu zaboleli, ale vo sveobecnosti mozem povedat ze pristup sestier a lekarov bol dobry, niektore dievcata boli priam uzasne. okrem toho vsetko zbehne tak rychlo ze si vela veci ani zena nepripusti. jedina vec co sa mi naozaj nepacila bolo ze dieta slo hned na UM lebo ja som bola po cisarskom a nebolo nikoho volneho kto by mi doniesol dieta na ine poschodie. takze sme skoncili na amilku, ale to nieje az taka tragedia. demonizujeme nase zdravotnictvo.. a velmi. asi bys me mali natocit film o predavackach v obchode, casnikoch v restikach a vypravny serial o 12 dieloch by bol z prstredia uradov…

  3. tiež si myslím, že je to trošku jednostranné. Nevravím, že sa také veci nedejú, ale viaceré kamošky už rodili a nemajú z toho nejakú traumu. Ja sama som pri pôrode našťastie nemala žiadne problémy s personálom a starostlivosť o detičky bola perfektná.

Pridaj komentár