Vážne veciŠtát pre rodinu

Dokument o pôrodoch Medzi nami rozhádal lekárov a rodičky

 Marcela Beňová   25.10.2017   3

V týchto dňoch na Slovenku prebieha premietanie filmu Medzi nami (Before I met you), ktorý si oprávnene získal veľkú pozornosť verejnosti aj médií. V rámci programu ho uviedol filmový festival Jeden deň.

Ide o jeden z prvých filmových projektov, ktoré sa venujú téme pôrodov na Slovensku. Téme, ktorá už dlho rezonuje na materských fórach a nedá spať nejednej budúcej rodičke.

 

Rýdzo slovenské nemocničné prostredie 

Za filmovým projektom stojí dokumentaristka Zuzany Límovej, ktorá v ňom zároveň účinkuje. Dokument natáčala v spolupráci s nemeckou kameramankou Selinou Becker a talianskou strihačkou Morganou Tinebra na pôde Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Rýdzo slovenské nemocničné prostredie sa tu koniec koncov ani prehliadnuť nedá. Opadané dlaždičky, ošumelé miestnosti a pocit stiesnenosti z vybavenia pôrodníc sú každej rodičke povedomé. To je však v dokumente len okrajovou záležitosťou.

Film pojednáva predovšetkým o situácii na pôrodnej sále. Poukazuje na zásadné nedostatky v komunikácii, prístupe lekárov a metódach, s ktorými sa žena stretne za dverami nemocnice. Tie veľmi rýchlo dokážu premeniť najkrajší deň jej života na nočnú moru.

Vzťah lekára a pacienta v rovine ľudskosti a empatie

Autorka sa vo filme rozhodla pustiť na nevychodenú cestu. Otvorene kritizuje nielen zásadné nedostatky zdravotníctva ako takého (čo vlastne nikoho neprekvapí), ale otvára aj jednu z najviac tabuizovaných tém- vzťah lekára a pacienta v rovine ľudskosti a empatie.

Po dlhých rokoch, počas ktorých bol na Slovensku pocit slobody slova silne utláčaný, musia obe strany riešiť otázku, ako sa máme jeden k druhému správať, ako navzájom komunikovať. Ženy vyžadujú viac úcty, rešpektu, empatie a na pôrodnej sále elementárnu ľudskosť. Na druhej strane sú tu lekári a zdravotné sestry, ktorí zdôrazňujú, že v poddimenzovaných podmienkach, v akých pracujú, začína byť zázrak priviesť na svet zdravé dieťa.

A kde je tá slušnosť a vľúdnosť,

ktorú pacientky žiadajú? Kde sa v našej spoločnosti nachádza? Chýba na úradoch, v obchodoch, na školách.

Jej zásadný nedostatok najviac pociťujú tí, ktorí ju potrebujú najviac. Sú to práve mamičky na pôrodnej sále, ktoré v najemotívnejšej chvíli svojho života potrebujú prejaviť súcit, pochopenie a záujem. Pôrod je jedným z najdôležitejších momentov v živote človeka. Vzniká nová rodina, všetko dostáva nový rozmer. Preto ženy potrebujú zažiť viac, než len prítomnosť lekára a zdravotnej sestry. Potrebujú profesionálov, ktorí im v tejto etape života budú robiť sprievodcov.

Aj samotným ženám sa o nich ťažko hovorí

Dokument otvára aj témy týkajúce sa pôrodu ako nástrih či oxytocín, ktoré na verejnosti nie sú veľmi obľúbené. Aj samotným ženám sa o nich ťažko hovorí. Autorka filmu však apeluje na to, aby sa rodičkám a novorodencom nerobilo nič, čo by bolo zbytočné. Aby presne vedeli, prečo podstupujú to, čo podstupujú. Ženy možno všetkým lekárskym termínom nerozumejú. Ani nemusia, mal by to byť lekár, kto im ich vysvetlí. Ale ak ide o zdravie, stojí za to mať informácie.

 

Lekári oprávnene argumentujú, že pri množstve žien v pôrodniciach a nedostatočnom personálnom a materiálnom vybavení sa osobnému prístupu veľmi venovať nedá. Frustráciu zo stavu našich nemocníc zvládnu naozaj len tí najodolnejší. Nezaslúžia si za to uznanie a vďaku? Aj preto sa na obranu ich práce a práce lekárskeho personálu sa postavilo veľa žien, ktoré majú skvelé skúsenosti a pôrod u nich prebehol v poriadku.

Dokument Medzi nami, ktorý otvorene kritizuje systém, kde sú rodičky až na poslednom mieste, vyvolal očakávanú búrku emócii.  Pomohol tomu aj samotný fakt, že nemocnica, v ktorej sa natáčal, sa pokúšala ho zastaviť. Vraj nezodpovedá realite.

Treba sa báť hovoriť otvorene?

Pomenovať ich a riešiť? Práve naopak. Spoločne by sme mali nachádzať a naprávať chyby a iniciatívne si navzájom vychádzať v ústrety. Táto téma by však nemala byť namierená ako kritika lekárov, zdravotných sestier, a už vôbec nie samotných rodičiek. Kritiku si zaslúžia len kompetentné osoby, ktoré dlhodobo ignorujú zlý stav zdravotníctva.

Nám ostatným zostáva už len pouvažovať o tom, akým spôsobom sami môžeme prispieť k tomu, aby sa stal ľudský prístup v spoločnosti prioritou. V tej spoločnosti, do ktorej privádzame svoje deti.

Pretože na pôrodnej sále to všetko iba začína.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
autumn11 napísané 22.11.2017 21:54

tiež si myslím, že je to trošku jednostranné. Nevravím, že sa také veci nedejú, ale viaceré kamošky už rodili a nemajú z toho nejakú traumu. Ja sama som pri pôrode našťastie nemala žiadne problémy s personálom a starostlivosť o detičky bola perfektná.

stastnablcha napísané 01.11.2017 08:41

rodila som viackrat. a mozem povedat ze niektore veci na trochu zaboleli, ale vo sveobecnosti mozem povedat ze pristup sestier a lekarov bol dobry, niektore dievcata boli priam uzasne. okrem toho vsetko zbehne tak rychlo ze si vela veci ani zena nepripusti. jedina vec co sa mi naozaj nepacila bolo ze dieta slo hned na UM lebo ja som bola po cisarskom a nebolo nikoho volneho kto by mi doniesol dieta na ine poschodie. takze sme skoncili na amilku, ale to nieje az taka tragedia. demonizujeme nase zdravotnictvo.. a velmi. asi bys me mali natocit film o predavackach v obchode, casnikoch v restikach a vypravny serial o 12 dieloch by bol z prstredia uradov...

Sandra napísané 26.10.2017 12:14

Film bol uvedený na festivale jeden svet 16,17.10. 2017,zaroveň s diskusiou, v kine Mladosť.

Zobrazuje výpovede niekoľkých rodičiek plus priebeh pobytu v nemocnici.

Výpovede rodičiek,ktoré mali pozitívne skúsenosti neboli zahrnuté.

Aby sa zmestil do 1 hodiny, je zostrihaný.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.