Vážne veciŠtát pre rodinu

Do školy na 7 dní a v rúškach, koniec OČR

 Kristína Kováčiková   17.06.2020   0

Študenti stredných škôl a žiaci druhého stupňa ZŠ môžu ísť na 7 dní do školy. Od 22. júna 2020 sa obnovuje školské vyučovanie vo všetkých ročníkoch základnej školy a na stredných školách, ak tak rozhodne zriaďovateľ.

Účasť na vyučovaní je dobrovoľná, a tak majú školy možnosť autonómne koncipovať štruktúru vyučovacieho dňa, ako aj obsah a formu vzdelávania. Ako bude vyzerať vyučovanie posledných pár dní, je na každej škole.

Pixabay

 

Pokračujte v on-line

Ministerstvo školstva odporúča školám, ktoré majú vyhovujúci a funkčný systém dištančného vzdelávania pokračovať aj ďalej online a školu otvoriť iba na posledné dva dni vyučovania, ktoré by využili na odovzdanie učebníc, odnesenie osobných vecí žiakov zo školy a vydanie vysvedčenia.

Rozlúčka so školou

Urobiť si rozlúčku s neobyčajným školským rokom školy môžu, jednodňové podujatia sú dovolené, ak sa budú dodržiavať opatrenia ÚVZ SR.

Rodičia dnu nesmú

Sprevádzajúce osoby by sa nemali dostať do vnútorných priestorov školy a pohybovať sa v nich. Takisto ministerstvo odporúča minimalizovanie zhromažďovania osôb pred ZŠ.

Budú musieť nosiť v škole rúška?

Kým ranný filter s meraním teploty je iba odporúčaním, v hre ostáva písomné vyhlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie. Toto vyhlásenie predkladá rodič pri prvom nástupe žiaka do ZŠ alebo po každom prerušení dochádzky v trvaní viac ako tri dni.

Každý žiak musí mať dve rúška, rezervné rúško si odloží do skrinky v šatni pre prípad, že by sa jedno zašpinilo.

Rúško musí nosiť všade vo vnútorných priestoroch základnej školy, okrem svojej skupiny v interných a externých priestoroch školy, kde prebieha výchovno - vzdelávací proces. Pri vyučovaní vo svojej triede nemusí mať na tvári rúško. To isté platí aj pre učiteľov, resp. pedagogických zamestnancov.

Povinnosť prekryť si horné dýchacie cesty rúškom, šálom alebo šatkou zostáva v prostriedkoch MHD, ak žiaci cestujú do školy napríklad autobusom alebo vlakom.

Končí sa pandemické OČR

Dňom, kedy žiak nastúpi do školy, sa končí nárok na pandemické OČR pre rodiča, ktorý sa o dieťa osobne a celodenne staral. Ak dieťa pôjde do školy v pondelok 22. júna, posledným dňom nároku na ošetrovné bude 21. jún.

Pokiaľ dieťa nepôjde do školy do konca školského roka, nárok na ošetrovné bude trvať do 30. júna, kedy sa oficiálne končí školský rok.

Aj za jún je ešte potrebné podať čestné vyhlásenie k OČR. Pozor, tlačivo na posledný mesiac sa menilo, stiahnite si nové.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?