Vážne veciŠtát pre rodinu

Do školy na 7 dní a v rúškach, koniec OČR

 Kristína Kováčiková   17.06.2020   0

Študenti stredných škôl a žiaci druhého stupňa ZŠ môžu ísť na 7 dní do školy. Od 22. júna 2020 sa obnovuje školské vyučovanie vo všetkých ročníkoch základnej školy a na stredných školách, ak tak rozhodne zriaďovateľ.

Účasť na vyučovaní je dobrovoľná, a tak majú školy možnosť autonómne koncipovať štruktúru vyučovacieho dňa, ako aj obsah a formu vzdelávania. Ako bude vyzerať vyučovanie posledných pár dní, je na každej škole.

Pixabay

 

Pokračujte v on-line

Ministerstvo školstva odporúča školám, ktoré majú vyhovujúci a funkčný systém dištančného vzdelávania pokračovať aj ďalej online a školu otvoriť iba na posledné dva dni vyučovania, ktoré by využili na odovzdanie učebníc, odnesenie osobných vecí žiakov zo školy a vydanie vysvedčenia.

Rozlúčka so školou

Urobiť si rozlúčku s neobyčajným školským rokom školy môžu, jednodňové podujatia sú dovolené, ak sa budú dodržiavať opatrenia ÚVZ SR.

Rodičia dnu nesmú

Sprevádzajúce osoby by sa nemali dostať do vnútorných priestorov školy a pohybovať sa v nich. Takisto ministerstvo odporúča minimalizovanie zhromažďovania osôb pred ZŠ.

Budú musieť nosiť v škole rúška?

Kým ranný filter s meraním teploty je iba odporúčaním, v hre ostáva písomné vyhlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie. Toto vyhlásenie predkladá rodič pri prvom nástupe žiaka do ZŠ alebo po každom prerušení dochádzky v trvaní viac ako tri dni.

Každý žiak musí mať dve rúška, rezervné rúško si odloží do skrinky v šatni pre prípad, že by sa jedno zašpinilo.

Rúško musí nosiť všade vo vnútorných priestoroch základnej školy, okrem svojej skupiny v interných a externých priestoroch školy, kde prebieha výchovno - vzdelávací proces. Pri vyučovaní vo svojej triede nemusí mať na tvári rúško. To isté platí aj pre učiteľov, resp. pedagogických zamestnancov.

Povinnosť prekryť si horné dýchacie cesty rúškom, šálom alebo šatkou zostáva v prostriedkoch MHD, ak žiaci cestujú do školy napríklad autobusom alebo vlakom.

Končí sa pandemické OČR

Dňom, kedy žiak nastúpi do školy, sa končí nárok na pandemické OČR pre rodiča, ktorý sa o dieťa osobne a celodenne staral. Ak dieťa pôjde do školy v pondelok 22. júna, posledným dňom nároku na ošetrovné bude 21. jún.

Pokiaľ dieťa nepôjde do školy do konca školského roka, nárok na ošetrovné bude trvať do 30. júna, kedy sa oficiálne končí školský rok.

Aj za jún je ešte potrebné podať čestné vyhlásenie k OČR. Pozor, tlačivo na posledný mesiac sa menilo, stiahnite si nové.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...