Vážne veciŠtát pre rodinu

Do konca mesiaca treba dať k OČR aj čestné vyhlásenie do Sociálnej poisťovne

 Kristína Kováčiková   30.03.2020   2

Sociálna poisťovňa žiada všetkých poistencov, ktorí si v súvislosti s pandémiou koronavírusu uplatnili alebo ešte len uplatnia nárok na dávku ošetrovné (OČR) alebo PN, aby do príslušnej pobočky poslali okrem žiadosti poslali aj  čestné vyhlásenie, v ktorom uvedú presné dni, kedy sa ktorý rodič o dieťa staral.

Pixabay

 

Ako má vyzerať čestné vyhlásenie

Sociálna poisťovňa si za týmto účelom pripravila formulár/tlačivo: Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné v súvislosti so šírením nákazy koronavírusu

Toto tlačivo je potrebné poslať Sociálnej poisťovni za každého rodiča osobitne ku koncu každého mesiaca, za ktorý žiada vyplatiť ošetrovné.

Čestné vyhlásenie budú rodičia posielať do Sociálnej poisťovne každý mesiac, kým budú čerpať ošetrovné (namiesto toho, aby znova podávali žiadosť o ošetrovné - tá sa posiela iba raz ).

Dokedy poslať čestné vyhlásenie k OČR

Čestné vyhlásenie je treba zaslať do konca mesiaca, v ktorom o dávku žiada. Ak termín nestihne, nárok na výplatu dávky nezanikne, ale bude vyplatená až po doručení a spracovaní tohto dokladu.

Ako poslať čestné vyhlásenie k OČR

Sociálna poisťovňa odporúča zaslanie čestného vyhlásenia e-mailom – výhradne na jednu e-mailovú adresu pobočky: E-mailové adresy pobočiek SP

Všetky kontakty (e-mailové adresy, poštové adresy a telefónne kontakty) na pobočky nájdete na tejto adrese: Kontakty – pobočky

Ako vyplniť čestné vyhlásenie

  • Vyplňte údaje o poistencovi
  • Doplňte meno a priezvisko dieťaťa/detí, o ktoré sa staráte/ktoré ošetrujete
  • Údaje o poskytovaní starostlivosti

a) najskôr vyberte mesiac, za ktorý podávate čestné vyhlásenie, môžete naraz vybrať aj viac mesiacov, ak podávate čestné vyhlásenie po uplynutí viacerých mesiacov
b) ak ste boli s dieťaťom doma celý kalendárny mesiac vyznačte x prvý riadok
c) ak ste boli s dieťaťom doma časť kalendárneho mesiaca vyznačte x druhý riadok a doplňte obdobia
d) Doplňte ostatné dôležité údaje

  • Ak posielate čestné vyhlásenie poštou alebo ako pdf prílohu emailu, podpíšte ho.

Pripomíname: ako požiadať o ošetrovné

Rodič má dve možnosti, ako požiadať o ošetrovné, a to buď telefonicky (linky však môžu byť preťažené) alebo vyplní formulár žiadosti o dávku ošetrovné buď vo formáte pdf alebo word: Žiadosť o ošetrovné pre koronavírus | Žiadosť o ošetrovné pre koronavírus (word).

Následne tlačivo pošle na (jednu) e-mailovú adresu pobočky (ak je zamestnanec, tak v sídle zamestnávateľa; ak je SZČO alebo dobrovoľne poistená osoba, tak v mieste trvalého bydliska)

Zamestnanec o čerpaní OČR musí informovať svojho zamestnávateľa.

SP si sama overí, či školské/predškolské zariadenie daného dieťaťa bolo uzavreté a z vlastnej iniciatívy začne konanie o dávke ošetrovné. Po skončení konania vydá rozhodnutie, ktoré doručí žiadateľovi a vyplatí peniaze.

V prípade dieťaťa, ktoré je vo veku nedovŕšených 11 rokov (teda max 10 rokov plus 364 dní) netreba kontaktovať pediatra (nemusí nič potvrdzovať), nárok na ošetrovné po uzatvorení školského/predškolského zariadenia vzniká automaticky.

V prípade dieťaťa, ktoré má 11 a viac rokov, treba telefonicky kontaktovať pediatra, ktorý ak to uzná za vhodné, vystaví žiadosť o ošetrovné z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa a pošle ju do SP.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Beata napísané 21.05.2020 10:30

Zdravim,nikde som sa nedocitala ci cestne vyhlasenie treba prilozit aj ku klasickej 10dnovej očr ked dieta este nenavstevuje ziadne zariadenie.Neviem ci sa to vztahuje na vsetky očr alebo len v suvislosti s koronavirusom...

Juraj napísané 29.03.2020 19:33

Dobrý deň, väčšina článku je prebratá zo sociálnej poisťovne, ale zaujímalo by ma čo znamená: Ak posielate čestné vyhlásenie poštou alebo ako pdf prílohu emailu, podpíšte ho. Pretože formulár je vo formáte word, teda ak to pošlem vo worde tak ho podpísať nemusím? Lebo v PDF ho aj tak nepodpíšem, musel by som ho niekde vytlačiť a keďže som na OČR tak nemôžem ísť do mesta a tam by som to aj tak nevytlačil. Okrem toho napr. dať krížik na samotnej žiadosti trvalo manželke vo worde 30 min. a to sa tým živí ako sekretárka...už by poisťovňa mohla pochopiť čo je online tlačivo....

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odtok plodovej vody
26.05.2020   4
Čo by ste mali vedieť o odtoku plodovej vody? Ako ju spoznáte? Kedy máte ísť do pôrodnice?
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
Ako schudnúť po pôrode?
19.05.2020   1
Kedy začať s chudnutím, ako schudnúť efektívne zdravo a tak, aby sme neohrozili dojčenie či vlastné zdravie?
babetko
Tabuľka veľkostí detských odevov
28.05.2020   3
Oblečenie pre deti býva označovaný rôzne. Podľa veku, výšky dieťaťa alebo dokonca hmotnosti. Ak je na výber, odporúčame orientovať sa vo veľkostiach podľa výšky, na začiatku dĺžky :-) dieťaťa. Nasledujúce tabuľky veľkostí detských oblečení vám poslúžia pre vašu lepšiu orientáciu.
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
Akú farbu očí bude mať naše dieťatko?
23.05.2020   9
Prečo majú bábätká bielej pleti najprv modré oči? Dá sa vopred určiť, akú farbu očí budú mať naše deti? Kedy si môžeme byť na istom, že ide o finálnu farbu očí?
detské choroby
Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
26.05.2020   36
Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
Top 9 domácich liekov na hnačku
21.05.2020   4
Aby ste predišli liečbe hnačky medikamentmi, môžete vyskúšať najskôr niektoré z domácich liečiv. Obvykle sa dieťaťu uľaví a nenastane skutočná potreba užívať lieky.
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
26.05.2020   7
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   2
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   2
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?