Čo robiť, ak vidím v rozhorúčenom aute zabudnuté dieťa?

Kristína Kováčiková 0

Malé deti by sme nemali nikdy nechávať v aute samé. A nielen, keď ich nechceme zobudiť, lebo práve zaspali v autosedačke a potrebujeme si na chvíľku odbehnúť do lekárne alebo na rýchly nákup.

Shutterstock

Aj keď sa dieťa hrá v aute bez dozoru, vždy je to nebezpečné. Malým deťom nerobí problém uvoľniť ručnú brzdu alebo naštartovať auto kľúčom v zapaľovaní.

Môžu sa tiež nechtiac v aute zamknúť a nebudú sa vedieť dostať von, lebo elektronika im to nedovolí. Nemusí to mať šťastný koniec. Zvlášť v lete.

»»»»»»» Čo hrozí, keď necháte dieťa v aute samé?

Osudná hodina v aute

V letných mesiacoch, kedy sa auto vplyvom vonkajšej teploty rýchlo zmení na pec, hrozí, že pobyt zabudnutého dieťaťa v rozhorúčenom aute môže mať smrteľné následky.

Ak je vonkajšia teplota 37 stupňov a auto je zaparkované priamo na slnku, v priebehu hodiny sa zohreje na smrtiacich 46,6 stupňov Celzia. Stačí len hodina v aute a najmenšie deti neprežijú.

Žiaľ, ak rodičia zabudnú dieťa v rozpálenom aute, ktoré sa pri vonkajších podmienkach mení na saunu, je vysoko pravdepodobné, že oň prídu. Detský organizmus sa prehreje tri až päť krát rýchlejšie ako telo dospelého.

Dieťa v aute postupne malátnie, je unavené, pridružujú sa bolesti hlavy, zvracanie. Koža je červená, neskôr bledne. Zrýchli sa pulz aj dýchanie. Neskôr sa objavia kŕče, nasleduje bezvedomie, zastavenie krvného obehu, dýchania a nastáva smrť.“ konštatuje primárka oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny z bratislavskej nemocnice sv. Michala, doktorka Martina Ščesná.

Zabudnuté deti v aute

Na Slovensku sa stali dva tragické prípady, kedy v rozhorúčenom aute zomreli deti, na ktoré zabudli rodičia.

V roku 2015 v Nitre zomrelo dvojročné dievčatko – v ten deň vystúpila teplota až na 37 stupňov Celzia. Na smrtiacich 46,6 stupňov Celzia sa pri tejto vonkajšej teplote zohreje auto už v priebehu hodiny – na prístrojovej doske dosiahla teplota dokonca 69,5 stupňa, 52,7 stupňa na volante a 50 stupňov Celzia na sedadle.

V júni 2018 neprežilo v aute 2,5 ročné dieťa v Trstenej – nepomohlo ani to, že auto bolo zaparkované pred nemocnicou, kam mala ísť mama dieťatka na vyšetrenie. Keď sa vrátila, už bolo v bezvedomí. Lekári mu namerali telesnú teplotu 46 stupňov. Zachrániť sa ho nepodarilo.

Nebezpečne na zadnom sedadle?

V USA sa takýchto prípadov stane 15-25 za rok. Gene Weingarten, ktorý napísal reportáž o deťoch zabitých v aute, ocenenú Pulitzerovou cenou, hovorí, že pred 20 rokomi sa tieto tragédie stávali relatívne zriedkavo.

Lenže začiatkom 90. rokov experti na bezpečnosť áut vyhlásili, že airbag na mieste spolujazdca môže zabiť dieťa, a tak sa detské sedačky premiestnili do zadnej časti auta.

Pre ešte väčšiu bezpečnosť najmenších sa sedačky upevňujú tak, aby sa bábätko pozeralo dozadu. Nikto však nepredvídal tragické dôsledky slabšieho dohľadu na dieťa.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Bezpečne v aute: dieťa na prednom sedadle.

Alarm na dieťa

V posledných rokoch sa upriamila pozornosť na rôzne výstražné zariadenia, ktoré by nedovolili vodičovi zabudnúť na prítomnosť dieťaťa v aute.

Fungujú napríklad tak, že ak vodič ukladá alebo vyberá dieťa z auta, vždy musí otvoriť zadné dvere. Ak by zamkol auto bez otvorenia zadných dverí a odišiel by, auto začne trúbiť. V Taliansku by mal byť výstražný systém v autách povinný, u nás nie je.

Tresty pre rodičov, ak nechajú deti v aute samé

Polícia upozorňuje rodičov, že ak nechajú deti v aute samé, môže to mať trestnoprávnu dohru: mohlo by ísť o trestný čin opustenia dieťaťa, ktoré si nevie pomôcť samo, kde hrozí jeden až päť rokov väzenia, pri deťoch mladších ako šesť rokov až 10 ročné väzenie.

Rodič dokonca môže čeliť aj obvineniu z ublíženia na zdraví či v krajnom prípade z usmrtenia, ak je jednoznačné, že práve jeho správanie viedlo k poškodeniu zdravia či k smrti dieťaťa.

Mám rozbiť okno na zamknutom aute, ak tam zbadám dieťa?

Mnohé deti, ktoré sa podarilo zachrániť z rozhorúčeného auta, vďačia za život náhodnému okoloidúcemu a jeho všímavosti. A tiež duchaprítomnosti. Vedeli by ste, čo máte robiť, ak v rozhorúčenom aute vidíte dehydrované, odpadnuté dieťa?

V takejto situácii polícia odporúča, ak je to možné, pokúsiť sa zabezpečiť prítomnosť majiteľa vozidla, napríklad v nákupnom centre vyhlásiť cez informačný stánok alebo cez SBS službu, aby sa dostavil k vozidlu.

Ak si nevie sám poradiť, odporúčame zavolať políciu, hasičov, prípadne linku 112, kde je okamžite ponúknutá rada a pomoc ako postupovať.“

Ak sa nedarí privolať majiteľa auta, do auta sa nedá dostať a okoloidúci vidí naozaj vážny stav, môže rozbiť na aute sklo.

Okrem toho, že môže dôjsť k najtragickejšej udalosti, a to smrti dieťaťa či k následkom na zdraví, občan na druhej strane riskuje, že sa dopustí protiprávneho konania poškodením cudzieho majetku.

Ak vidíte naozaj vážny stav, nebojte sa na aute rozbiť sklo. Môže sa do úvahy brať aj prípad krajnej núdze, zachraňujete totiž väčšie hodnoty, ako poškodzujete.“

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Nenechávajte dieťa spať v autosedačke.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár