Vážne veciŠtát pre rodinu

Čo robiť, ak vidím v rozhorúčenom aute zabudnuté dieťa?

 Kristína Kováčiková   15.07.2020   0

Malé deti by sme nemali nikdy nechávať v aute samé. A nielen, keď ich nechceme zobudiť, lebo práve zaspali v autosedačke a potrebujeme si na chvíľku odbehnúť do lekárne alebo na rýchly nákup. Aj keď sa dieťa hrá v aute bez dozoru, vždy je to nebezpečné.

Malým deťom nerobí problém uvoľniť ručnú brzdu alebo naštartovať auto kľúčom v zapaľovaní. Môžu sa tiež nechtiac v aute zamknúť a nebudú sa vedieť dostať von, lebo elektronika im to nedovolí. Nemusí to mať šťastný koniec. Zvlášť v lete.

 

Nenechávajte deti v aute samé

V letných mesiacoch, kedy sa auto vplyvom vonkajšej teploty rýchlo zmení na pec, hrozí, že pobyt zabudnutého dieťaťa v rozhorúčenom aute môže mať smrteľné následky.

Ak je vonkajšia teplota 37 stupňov a auto je zaparkované priamo na slnku, v priebehu hodiny sa zohreje na smrtiacich 46,6 stupňov Celzia. Stačí len hodina v aute a najmenšie deti neprežijú.

Na Slovensku sa stali dva tragické prípady, kedy v rozhorúčenom aute zomreli deti, na ktoré zabudli rodičia. V roku 2015 v Nitre zomrelo dvojročné dievčatko, v júni 2018 2,5 ročné dieťa v Trstenej.

Nebezpečne na zadnom sedadle?

V USA sa takýchto prípadov stane 15-25 za rok. Gene Weingarten, ktorý napísal reportáž o deťoch zabitých v aute, ocenenú Pulitzerovou cenou, hovorí, že pred 20 rokomi sa tieto tragédie stávali relatívne zriedkavo.

Lenže začiatkom 90. rokov experti na bezpečnosť áut vyhlásili, že airbag na mieste spolujazdca môže zabiť dieťa, a tak sa detské sedačky premiestnili do zadnej časti auta.

Pre ešte väčšiu bezpečnosť najmenších sa sedačky upevňujú tak, aby sa bábätko pozeralo dozadu. Nikto však nepredvídal tragické dôsledky slabšieho dohľadu na dieťa.

Alarm na dieťa

V posledných rokoch sa upriamila pozornosť na rôzne výstražné zariadenia, ktoré by nedovolili vodičovi zabudnúť na prítomnosť dieťaťa v aute.

Fungujú napríklad tak, že ak vodič ukladá alebo vyberá dieťa z auta, vždy musí otvoriť zadné dvere. Ak by zamkol auto bez otvorenia zadných dverí a odišiel by, auto začne trúbiť.

Povinný systém

V Taliansku by mal byť výstražný systém v autách povinný, u nás nie je. Polícia sa však už tretie leto zameriava na preventívnu kampaň, aby sa tragické prípady neopakovali.

Upozorňuje rodičov, že ak nechajú deti v aute samé, môže to mať trestnoprávnu dohru.

V takomto prípade by mohlo ísť o trestný čin opustenia dieťaťa, ktoré si nevie pomôcť samo, kde hrozí jeden až päť rokov väzenia, pri deťoch mladších ako šesť rokov až 10 ročné väzenie.

Rodič dokonca môže čeliť aj obvineniu z ublíženia na zdraví či v krajnom prípade z usmrtenia, ak je jednoznačné, že práve jeho správanie viedlo k poškodeniu zdravia či k smrti dieťaťa.

Mám rozbiť okno na zamknutom aute, ak tam zbadám dieťa?

Mnohé deti, ktoré sa podarilo zachrániť z rozhorúčeného auta, vďačia za život náhodnému okoloidúcemu a jeho všímavosti. A tiež duchaprítomnosti.

Vedeli by ste, čo máte robiť, ak v rozhorúčenom aute vidíte dehydrované, odpadnuté dieťa?

V takejto situácii polícia odporúča, ak je to možné, pokúsiť sa zabezpečiť prítomnosť majiteľa vozidla, napríklad v nákupnom centre vyhlásiť cez informačný stánok alebo cez SBS službu, aby sa dostavil k vozidlu.

„Ak si nevie sám poradiť, odporúčame zavolať políciu, hasičov, prípadne linku 112, kde je okamžite ponúknutá rada a pomoc ako postupovať.“

Ak sa nedarí privolať majiteľa auta, do auta sa nedá dostať a okoloidúci vidí naozaj vážny stav, môže rozbiť na aute sklo.

„Okrem toho, že môže dôjsť k najtragickejšej udalosti, a to smrti dieťaťa či k následkom na zdraví, občan na druhej strane riskuje, že sa dopustí protiprávneho konania poškodením cudzieho majetku. Ak vidíte naozaj vážny stav, nebojte sa na aute rozbiť sklo. Môže sa do úvahy brať aj prípad krajnej núdze, zachraňujete totiž väčšie hodnoty, ako poškodzujete.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?