Vážne veciŠtát pre rodinu

Celoplošné testovanie na Slovensku - najčastejšie otázky

 redakcia   27.10.2020   0

článok priebežne aktualizujeme (posledná aktualizácia: 6.11.)

V pondelok 26. októbra schválil Ústredný krízový štáb celoplošné testovanie. Igor Matovič oznámil, že bude len dva dni, a to od soboty do nedele.

Zúčastnilo sa ho 3 625 332 ľudí, pozitívnych bolo 38 359 ľudí.

Po víkendovom celoplošnom testovaní sa rozhodlo, že bude ďalšie kolo testovania 7. a 8. novembra, avšak okresy s počtom pozitívnych prípadov nižším ako 0,7 percenta dostanú výnimku (celkovo 25 + Bratislava a Košice).

Prečítajte si najčastejšie otázky v súvislosti s testovaním.

Shutterstock

 

Kedy a kde sa uskutoční plošné testovanie?

1. kolo: 31. októbra a 1. novembra, v čase od 7. do 22 hodiny. 

2. kolo: 7. a 8. novembra 2020 v rámci 45 "červených" okresov.

Je určené pre ľudí (okrem výnimiek stanovených uznesením vlády SR) nad 10 rokov, ktorí sa zdržujú v územných obvodoch okresov, kde počet ľudí s pozitívnym výsledkom testov dosiahol v rámci celoplošného testovania obyvateľov hranicu 0,7% a viac a tiež pre ľudí, ktorí potrebujú navštíviť tieto okresy v termíne od 9. do 14. novembra 2020.

Pre verejnosť budú odberové miesta prístupné od 08.00 h do 20.00 h. Aj na základe predchádzajúcich skúseností neodporúčame čakať hneď v sobotu ráno pred testovaním v radoch, ale prísť na testovanie cez deň podľa aktuálnej situácie na jednotlivých odberových miestach.

Test však môžete absolvovať na ľubovoľnom odbernom mieste (nemusíte sa vracať do miesta svojho trvalého bydliska) počas víkendu.

Zoznam odberných miest má byť dostupný na somzodpovedny.sk.

Postup odberov bude jednosmerný, aby sa znížil počet osôb na jednom mieste. Ak to bude možné, bude prebiehať vonku.

Kto sa môže zúčastniť testovania?

Každý od 10 rokov.

Testovania sa nemusia zúčastniť deti do 10 rokov.

Testovanie je dobrovoľné, ale kto sa ho nezúčastní, bude mať obmedzený pohyb. Napríklad nebude môcť ísť do práce, resp. do školy.

Ak ale nemusíte nikam chodiť a môžete zostať v izolácii, testovania sa zúčastniť nemusíte. Navštíviť lekára môžete aj bez negatívneho výsledku testu, ale napríklad nemôžete ísť na poštu alebo natankovať si PHM.

Prečítajte si viac: Pandemická PN-ka a plošné testovanie: čo vyplýva pre tých, ktorí sa nezúčastnia

Testovania sa môžu zúčastniť aj cudzinci. Naopak, Slovákom, ktorí žijú v zahraničí, neodporúčajú cestovať na Slovensko kvôli testovaniu.

Testovanie sa neodporúča:

  • osobám nad 65 rokov, ktorí trávia väčšinu času vo svojich domovoch,
  • obyvateľom so zníženou mobilitou či zdravotnými obmedzeniami, ktorí sa prirodzene vyhýbajú sociálnemu kontaktu.

Klienti Domovov sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti v nemocniciach, ktorým bude testovanie vykonané priamo vo svojich zariadeniach.

Ako bude prebiehať testovanie?

Rada: Pred testovaním by ste hodinu nemali jesť, ani fajčiť. Pozor na spreje a kvapky do nosa, môžu ovplyvniť testovanie.

  • Začína sa dezinfekciou - pri vstupe do odberného miesta si vydezinfikujte ruky prostriedkami, ktoré budú na mieste k dispozícii.
  • Prebehne administratíva - určenému pracovníkovi sa preukážete občianskym preukazom a kartičkou poistenca. Vypíšete formulár potrebný na registráciu, dostanete pridelené číslo a vreckovku. Pristúpite k odpadkovému košu, vyfúkate si nos a odkašlete, zahodíte vreckovku.
  • Pred odberom - zdravotníkovi odovzdáte pridelené číslo, ten Vám následne odoberie vzorku z nosohltana jemnou tyčinkou. Na výsledky počkáte vo vyhradenom, vydezinfikovanom priestore (čaká sa asi 15-30 minút).
  • Výsledky - zdravotník Vás privolá podľa prideleného čísla k pracovisku. Opäť predložíte zdravotníkovi občiansky preukaz. Zdravotník vypíše certifikát, kde vyznačí výsledok Vášho testu a odovzdá ho v zatvorenej obálke, kde bude poučenie, čo robiť v prípade negatívneho a pozitívneho výsledku.
  • Odchádzate z odberného miesta, v prípade pozitívneho výsledku do domácej 10-dňovej karantény.

Čo znamená negatívny test?

Ak budete mať negatívny výsledok testu počas prvého/druhého kola testovania potom:

  • Aj naďalej dodržiavajte protiepidemické opatrenia. Zdržiavajte sa doma. V prípade, že musíte ísť do spoločnosti, napríklad na nákup, dodržiavajte 2-metrové odstupy. Pravidelne si umývajte ruky a noste rúško aj v interiéri.

Podrobnejšie informácie si môžete prečítať na korona.gov.sk alebo somzodpovedny.sk.

Čo znamená pozitívny test?

Prečítajte si viac: Pozitívny výsledok testu, a čo ďalej.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.