Vážne veciŠtát pre rodinu

Budú každý piatok zatvorené školy?

 Kika Kováčiková   26.09.2022   0

Návrh, aby boli školy v piatky zatvorené, je jeden z mnohých, nad ktorými sa bude zamýšľať vláda, keď má šetriť energiami vo verejných budovách. V piatky by sa vyučovalo z domu. Ďalšou možnosťou je predĺženie zimných prázdnin o dva týždne.

Tieto nápady sa objavili napriek tomu, že premiér Heger, ako zastupujúci minister školstva, povedal, že nič také ako prerušenie prezenčného vyučovania v dôsledku cien energií, nedopustí.

Shutterstock

 

Roky je vzdelávanie našich detí niekde na chvoste záujmov každej vlády. Stačila pandémia, aby ukázala, že ústavné právo na vzdelanie je síce pekné, ale papier znesie všetko, aj keď je to základný zákon štátu.

Vzdelanie na Slovensku je tiež bezplatné, preto na začiatku školského roka spravidla nosíme do škôl toaletné papiere, vreckovky, papiere do tlačiarní, niekde aj mydlá, či inú chémiu.

Žartovali sme, či toho roku od nás nebudú chcieť priniesť aspoň päť kíl uhlia alebo peletky, nech majú čím kúriť.

Ale teraz sa niekto smeje nám: veď koľko sa dá ušetriť, keď sa budú deti zase učiť doma!

Zvládli sme to počas uplynulých dvoch rokov: strážiť doma deti, zabezpečovať podporu online vzdelávania, manažovať školské povinnosti s pracovnými. Tak by sme sa možno mali nachystať na up-grade.

Štát nám pošle domov deti, aby ušetril na energiách, čím sa vlastne počíta s tým, že energie za piatky či dlhšie zimné prázdniny preberieme my, rodičia.

Ako bonus sa ešte od nás chce, aby sme tiež doma škrtili a šetrili. 15 percent musíme dať dole, inak nám hrozia vysoké účty za elektrinu.

No keď sa majú deti znova učiť doma online, asi im ten Wi-Fi router nevypnete (bacha na tie veľmi moderné, ktoré žerú viac ako chladnička) a musíte počítať s tým, že vás ich pripojenie na hodinu môže stáť viac ako varenie alebo pečenie.

Stačí, keď máte doma starší počítač - ten je energeticky náročnejší ako vaša 15-ročná práčka.

Kým školy sa musia riadiť vyhláškou Ministerstva hospodárstva o vykurovaní a zabezpečiť požadovanú teplotu v učebniach, šatniach, telocvičniach, jedálňach, doma zrejme môžeme temperovať a sedieť zababušení v dekách... lebo pre niekoho je najjednoduchšia cesta ako ušetriť na kúrení a svietení nechať deti doma.

Na takéto riešenia zase doplatia deti, rodičia a ich peňaženky. Útechou nech nám je, že už od júla máme vyššie prídavky o 4 eurá.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Z rodičovskej dovolenky znova na materskú (čo vybaviť)
27.09.2022   10
Musím niekomu oznámiť, že som znova tehotná? Ako je to s materským, keď idem druhýkrát na materskú dovolenku? Musím ukončiť rodičovský príspevok na staršie dieťa alebo môžem súčasne poberať obidve dávky, materské, aj rodičovský príspevok?
Prečo ženy utekajú rodiť za hranice?
23.09.2022   0
Záujem o pôrody mimo Slovenska rastie. Prečo sa ženy rozhodujú "utiecť" rodiť do zahraničia?
Bola som sebecká, lebo som sa rozhodla donosiť choré dieťa
20.09.2022   1
Som naivná, nezodpovedná, ale hlavne sebecká, lebo svoje dieťa vedome odsudzujem na život, ktorý nikdy nebude plnohodnotný.
babetko
Aktivity na rozvoj hrubej motoriky
27.09.2022   0
Deťom treba vysokú mieru pohybových aktivít. A treba ich aj správne motivovať. Čím častejšie dieťa dané aktivity robí, tým viac sa v nich zdokonaľuje. To sa týka aj hrubej motoriky.
Deti, ktorým rodičia čítali pred nástupom do škôlky, napredujú viac ako ich rovesníci
22.09.2022   0
Rozdiel v slovnej zásobe u týchto detí je v miliónoch slov, doslova priepastný!
detské choroby
Choroba rúk – nôh - úst. Počuli ste o nej?
27.09.2022   2
Prenáša sa napr. kvapôčkovou infekciou pri smrkaní či kýchaní, môže sa tiež šíriť nakazenou stolicou, a to najmä u malých detí, ktorým sa často menia plienky.
Aké choroby môžete u detí očakávať na jeseň?
18.09.2022   0
Nemyslime teraz na chvíľu len na pandémiu alebo COVID. Toto sa opakuje aj tak rok čo rok.
Synechia vulvy – zrastanie rodidiel u malých dievčat
16.09.2022   0
Synechia vulvae je stav, pri ktorom normálne vyvinuté rodidlá malých dievčatiek viacmenej zrastú. Dá sa mu predísť ľahko - dostatočnou hygienou.
auto
Bezpečnostný pás pre tehotné
23.09.2022   0
Tehotné ženy sú v dnešnej dobe pomerne aktívne, často sa presúvajú za prácou, či zábavou autom. Klasický bezpečnostný pás v aute s postupujúcim tehotenstvom môže byť nepohodlný a v istej fáze tehotenstva už aj nebezpečný.
Keby si mohla Mária Montessori vybrať, určite by jazdila na Megane E-TECH Electric
22.09.2022   0
Elektrický Megane je výchovné auto, z ktorého plynie morálne ponaučenie.
Zle šoféruješ? Môžu za to rodičia
11.09.2022   0
Nie je žiadnym tajomstvom, že deti vo všetkom kopírujú svojich rodičov a inak to nie je ani v prípade ich motoristických návykov.