Vážne veciŠtát pre rodinu

Bol som v kontakte s pozitívnou osobou na koronavírus

 redakcia   13.02.2021   0

Aktualizované 6. februára 2021 - nová vyhláška ÚVZ SR - zmeny od 8.2.2021

Každý, komu bol oznámený pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19, či už SMS, e-mailom, písomne, či iným spôsobom, sa považuje za "pozitívnu osobu" - a to od momentu oznámenia pozitívneho výsledku testu do momentu ukončenia izolácie.

Pozitívna osoba podlieha povinnej karanténe, to znamená, musí zostať v domácej izolácii alebo v karanténnom ubytovacom zariadení.

Izolácia trvá 14 dní od dátumu odobratia vzorky biologického materiálu s pozitívnym výsledkom, pokiaľ sa počas posledných 3 dní tejto doby nevyskytol u osoby ani jeden z klinických príznakov ochorenia. 

Ak by sa vyskytol čo len jeden z príznakov, izolácia sa ukončuje až momentom, keď tak posúdi všeobecný lekár pozitívnej osoby.

Samotrasovanie kontaktov

Okrem toho, že osoba pozitívna na koronavírus má

 • kontaktovať svojho všeobecného lekára (resp. pediatra), oznámiť mu výsledok a požiadať o vydanie potvrdenia o PN,
 • bezodkladne po tom, čo jej bol oznámený pozitívny výsledok testu, musí oznámiť túto skutočnosť všetkým osobám, s ktorými bola v úzkom kontakte v období od 2 dní predchádzajúcich testovaniu

Pozor: informujte tiež všetky osoby, s ktorými ste boli v úzkom kontakte 2 dni pred začiatkom klinických príznakov, ak príznaky vznikli ešte pred odberom. Osoba je infekčná už 48 hodín pred objavením prvých príznakov.

Prečítajte si aj: Pandemická PN-ka - kto má nárok a ako ju vybaviť

Shutterstock

 

Čo je úzky kontakt?

Za úzky kontakt sa považuje, ak ste s pozitívnou osobou

1. boli v priamom fyzickom kontakte

2. boli od seba vo vzdialenosti menšej ako 2 metre, dlhšie ako 15 minút

3. boli v interiéri alebo inak uzatvorenom priestore dlhšie ako 15 minút

4. cestovali spoločne dopravným prostriedkom dlhšie ako 15 minút alebo

5. nemali prekryté horné dýchacie cesty a osoba pozitívna na ochorenie kašľala alebo inak šírila infekčné výlučky.

Čo sú klinické príznaky ochorenia

 • zvýšená telesná teplota nad 37 °C
 • kašeľ
 • únava
 • dýchavičnosť
 • strata chuti alebo strata čuchu

Čo robiť, ak vás kontaktovala pozitívna osoba

Osoby v úzkom kontakte musia zostať v domácej izolácii. Tá začne od dňa oznámenia a počíta sa od dátumu posledného kontaktu s pozitívnou osobou.

Nečakáte, kým sa ozve hygiena. Osoby, ktoré boli v úzkom kontakte s pozitívnou osobou, nemusia čakať, kým sa im pri epidemiologickom vyšetrovaní ozve regionálny úrad.

Kedy nemusíte byť v karanténe

Ak ste v posledných 3 mesiacoch prekonali ochorenie COVID-19, nevyskytujú sa u vás klinické príznaky ochorenia a máte o prekonaní ochorenia COVID-19 doklad.

V takomto prípade nemusíte po kontakte s pozitívnou osobou ísť do izolácie a nemusíte chodiť ani na testovanie, a to po dobu 3 mesiacov od prekonania ochorenia COVID-19, pokiaľ sa u vás nevyskytnú nové klinické príznaky ochorenia.

Ak by sa u vás vyskytol čo len jeden z príznakov ochorenia, idete do karantény.

Kedy nemusíte a kedy by ste mali ísť na testy:

 • Ak osoby nebudú mať príznaky ochorenia, PCR test nie je nutný, 
 • osoby v úzkom kontakte však môžu o PCR test požiadať, vykoná sa najskôr na ôsmy deň od posledného kontaktu s pozitívnou osobou.

Kedy sa skončí izolácia:

 • ak ste nemali žiadne príznaky ochorenia a neboli ste na teste, izolácia skončí uplynutím 14. dňa od posledného kontaktu s pozitívnou osobou
 • ak nemáte žiadne príznaky ochorenia, boli ste na teste, ktorý bol vykonaný najskôr v 8. deň od posledného kontaktu s pozitívnou osobou, a test bol negatívny, karanténa skončí uplynutím doby 14 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou,
 • ak by sa objavil akýkoľvek príznak ochorenia počas doby 14 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou, domáca karanténa sa skončí momentom, kedy tak posúdi váš všeobecný lekár

Kedy sa končí izolácia, keď s pozitívnou osobou žijete v spoločnej domácnosti

V prípade stáleho kontaktu s pozitívnou osobou, s ktorou žijete v spoločnej domácnosti, sa za posledný deň kontaktu považuje

 • ak sa u pozitívnej osoby vyskytol akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia - piaty deň od výskytu klinických príznakov ochorenia pozitívnej osoby
 • ak sa u pozitívnej osoby nevyskytol žiadny z klinických príznakov ochorenia - piaty deň odo dňa odberu/testovania osoby, ktorá žije s pozitívnou osobou v spoločnej domácnosti

Ako sa správať v domácej izolácii

Ak vás kontaktovala pozitívna osoba a boli ste s ňou v úzkom kontakte:

 • zostaňte v izolácii,
 • kontaktujte svojho všeobecného lekára - telefonicky, e-mailom, sms,
 • sledujte príznaky, denne si merajte teplotu, ak by sa objavil akýkoľvek z príznakov, bezodkladne informujte svojho obvodného lekára
 • zdržte sa fyzických kontaktov s inými osobami

Kedy môžete opustiť domácu izoláciu - výnimky

Miesto karantény môže "osoba v kontakte" opustiť iba na nevyhnutný čas v týchto prípadoch:

 • nevyhnutné poskytnutie zdravotnej starostlivosti 
 • testovanie na COVID-19
 • nákup na zabezpečenie nevyhnutných životných potrieb, ak si ho osoba v karanténe nevie zabezpečiť prostredníctvom inej osoby - v takom prípade však musí mať horné dýchacie cesty prekryté respirátorom FFP2 a dodržiavať hygienu rúk
 • účasť na pohrebnom obrade zosnulej blízkej osoby - ale len v prípade, ak osoba nemá žiadne klinické príznaky ochorenia, a je povinná počas účasti na pohrebnom obrade dodržiavať odstup najmenej 2 metre od ostatných účastníkov obradu, mať na sebe respirátor FFP2 a dodržiavať hygienu rúk

Aktualizované 6.2.2021

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
30.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
Novorodenecká žltačka. Ako dojčiť spavé dieťa?
28.07.2021   0
Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3 – 4 deň života a potom začína klesať. Novorodenecká žltačka komplikuje dojčenie.
Rastové ukazovatele novorodencov
27.07.2021   0
Prehľadná rastová tabuľka, aký veľký, aký ťažký, koľko má priberať priemerný novorodenec. Sú to len čísla. Vaše dieťatko je jedinečné napriek tomu, alebo možno práve tým, že nie je priemerné:)
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?