Vážne veciŠtát pre rodinu

Bohoslužby, svadby a pohreby od októbra 2020

 Kristína Kováčiková   02.10.2020   0

Aktualizácia:

Prečítajte si, aké platia nové opatrenia od 15. októbra - dotknú sa omší, aj svadieb.

Tieto opatrenia platili do 14. októbra.

Od 1. októbra 2020 platí zákaz pre usporadúvanie spoločenských podujatí, ako sú svadobné a iné oslavy, plesy, stužkové slávnosti, kary.

Zároveň platí, že hromadné podujatia je možné organizovať do 50 osôb, vrátane organizátorov. Toto sa týka aj slávenia bohoslužieb, ktoré pôvodne mali byť zrušené.

Nielen sväté omše, ale aj sobášny obrad, či pohreb, majú mať limitovaný počet účastníkov.

Shutterstock

 

Premiér Matovič uviedol k tomuto obmedzeniu na svojom Facebooku:

„50 všetkých prítomných pre hromadné podujatia, aby si teda nikto nikomu nemohol nič závidieť a vyčítať. To znamená, že ak na hokeji bude 50 hokejistov a ľudí z tímu, tak to bude bez divákov.

Ak v divadle bude 20 hercov a ľudí z tímu, tak divákov bude maximálne 30. Ak hercov s tímom bude 5, divákov maximálne 45.

Ak na omši budú 5 kňazi, 15 miništrantov, veriacich maximálne bude 30 ... t.j. či pre šport, či pre kultúru, či pre omše ... všetkým jedným metrom, lebo tak je to fér.“

Dišpenz od svätých omší

Obmedzený počet účastníkov svätej omše budú riešiť farnosti podľa svojich možností. Pribudnú možno ďalšie sväté omše (s platnosťou na nedeľu).

"Otcovia biskupi udeľujú dišpenz od osobnej účasti na nedeľnej bohoslužbe. Treba zodpovedajúcim spôsobom využiť prenosy svätých omší v TV Lux a v rádiu Lumen," napísal svojim farníkom kňaz Ján Behula na Facebooku s tým, ako bude prebiehať bohoslužba:

"Pokúsime sa zaviesť systém kartičiek, ktoré budú pri vchode do kostola a ktoré si prichádzajúci po dezinfekcii rúk zoberie. Keď sa kartičky minú, ďalšie osoby nemôžu vojsť do kostola.

V kostole treba mať správne nasadené rúška a sedieť na vyznačených miestach. Nebude sa spievať a sväté prijímanie sa bude dávať výlučne do rúk. Treba dodržiavať odstupy 2 metre."

Povinnosti pri bohoslužbách

Na výkon bohoslužieb, prvého svätého prijímania, sviatosti birmovania, pohrebného obradu a sobášneho obradu, vrátane ich civilných verzií sa vzťahujú viaceré povinnosti - v zmysle dodržania zásad rúško - ruky - odstup. 

Vstup a pobyt v kostole alebo v obdobných priestoroch je možný s prekrytými hornými dýchacími cestami (napríklad rúško, šál, šatka). Výnimku z nosenia rúška majú nevesta a ženích pri sobáši.

Pri vchode do kostola alebo do príslušných priestorov musí byť zaistená dezinfekcia na ruky alebo je treba poskytnúť jednorazové rukavice. Nádoby s vodou (sväteničky) je potrebné odstrániť.

Sedenie odporúča ÚVZ SR zabezpečiť tak, že medzi obsadenými miestami ostane jedno miesto neobsadené, pričom sekvenciu obsadenia sedadiel sa odporúča v radoch alternovať. Šachovnicové sedenie sa nevzťahuje na osoby žijúce v spoločnej domácnosti.

"Respiračná" etiketa

V kostole sú všetci povinní dodržiavať respiračnú etiketu (kašlať, kýchať do vreckovky, resp. do lakťového ohybu) a nepodávať si ruky. Úrad odporúča, aby nedochádzalo ani k iným vzájomným dotykom - znak pokoja je možné nahradiť úklonom alebo iným gestom, či úsmevom.

Pred rozdávaním svätého prijímania, posvätených chlebov, agapé si musí kňaz (či iná osoba) dezinfikovať ruky.

Pri prijímaní sa odporúča prednostne podávanie chleba na ruku. V prípade kontaktu rozdávajúceho s ústami veriaceho, si musí rozdávajúci zakaždým vydezinfikovať ruky.

Zároveň je potrebné nepoužívať obrady pitia z jednej nádoby (napr. pitie z kalicha viacerými osobami ako jednou, vrátane kňazov, diakonov a pod. Z kalicha môže piť vždy iba jedna osoba (napr. osoba predsedajúca liturgii).

Použité bohoslužobné a iné predmety slúžiace náboženským účelom je potrebné dezinfikovať. Takisto priestory, hlavne dotykové plochy, kľučky, podlahy, predmety.

Ak ste chorí, zodpovedne zostaňte doma

Obradov sa nesmú zúčastňovať osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia.

"Kto sa necíti dobre, má zvýšenú teplotu, kašeľ alebo príznaky chrípky, má zodpovednosť ostať doma bez akýchkoľvek výčitiek svedomia, že sa nezúčastňuje osobne na svätej omši. Je to povinný urobiť v zodpovednosti, aby nenakazil ostatných," pripomína kňaz Ján Behula. 

Pokiaľ je to možné, ÚVZ odporúča usporadúvať osobitné bohoslužby prístupné len pre osoby staršie ako 65 rokov a pre osoby v rizikových skupinách.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.