Vážne veciŠtát pre rodinu

Ako štát šetrí, keď sa vám narodí druhé dieťa a neváha si vypýtať tisíce eur naspäť

 Kristína Kováčiková   15.05.2023   0

Mať dve deti po sebe je náročné nielen psychicky, či fyzicky, ale aj ekonomicky. Čím menší je vekový rozdiel medzi deťmi, tým horšie pre peňaženku rodičov. Potľapkanie po pleci, že aspoň sa tie deti pekne zahrajú, to veľmi nevyváži.

Poďme sa pozrieť na finančné úskalia reťazového pôrodu - v preklade dve deti do troch rokov.

Shutterstock

 

Druhé dieťa a materská

Ak ste pri prvom dieťati mali nárok na dávku materské, nikto vám negarantuje, že to tak bude aj pri druhom. V zásade sa môžu tešiť ženy, ktorých pracovný pomer trvá aj počas druhého tehotenstva a nastúpia z jednej materskej na druhú.

No stačí, ak sa niečo pokazí v práci, zruší sa firma alebo vám skončí pracovný pomer na dobu určitú, prípadne už na materskú ste odchádzali po výpovedi v ochrannej lehote. Ďalšie materské je tým ohrozené.

Ak žena „nenazbiera“ aspoň 270 dní nemocenského poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom, nevznikne jej nárok na materské. A len samotným poberaním rodičovského príspevku si nepomôže, pretože dni na rodičovskej dovolenke sa jej do nároku nezapočítajú.

Prečítajte si viac: Materské a prerušenie nemocenského poistenia.

Nielenže príde o druhé materské, ale nebude mať nárok ani na vyšší rodičovský príspevok, ako keby táto žena nikdy predtým nepracovala. Na účte bude mať o 100 eur menej -  od januára 2023 je rodičovský príspevok vo výške až 412,60 eur pre tých rodičov, ktorí poberali materské.

Rodičia, ktorí nepoberali materské, majú nárok na nižší rodičovský príspevok. Ten je v sume 301 eur mesačne od januára 2023.

 

Jedna materská, jeden rodičovský príspevok

Jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa, tzv. kočíkovné, dostanete nielen pri prvom dieťati. Aj pri druhom, treťom a aktuálne už aj štvrtom dieťati je príspevok pri narodení dieťaťa v peknej výške 829,86 eur, zlom nastáva až pri piatom dieťati, kedy je už len v sume 151,37 eur.

Pri opakovaných dávkach, ktoré dostávate na mesačnej báze, však už štát taký štedrý nie je. Keď máte dve deti do troch rokov, štát bude finančne podporovať formou rodičovského príspevku alebo materskej dávky len jedno z nich, to mladšie. Na obidve deti bude posielať len prídavok na dieťa.

Ak teda máte dve deti do 3 rokov, dostanete:

  • materské na mladšie dieťa + 60 eur prídavok na staršie dieťa + 60 eur prídavok na mladšie dieťa

alebo

  • rodičovský príspevok na mladšie dieťa + 60 eur prídavok na staršie dieťa + 60 eur prídavok na mladšie dieťa

Ak aspoň jeden z rodičov pracuje, k týmto sumám môže pripočítať aj daňový bonus, ktorý je aktuálne 140 eur na jedno dieťa (280 eur na dve deti, 420 na tri deti). Daňový bonus však nie je sociálna dávka, ale daňové zvýhodnenie a nie každý rodič si ho môže uplatniť, prípadne si ho nemusí vedieť uplatniť v plnej výške.

Kedy prídete o rodičovský príspevok na staršie dieťa

Štátu je v zásade jedno, že vaše prvorodené ešte nemalo tretie narodeniny, s rodičovským príspevkom na toto dieťa sa musíte rozlúčiť skôr:

  • Ak vám vznikne nárok na materské, ešte pred tým, ako sa vám narodí druhé dieťa, musíte rodičovský príspevok na staršie dieťa ukončiť – spravidla 6 týždňov pred očakávaným pôrodom.
  • Kombinácie, či môže jeden rodič poberať materské na mladšie dieťa a druhý rodič zase rodičovský príspevok na staršie dieťa, nie sú dovolené.
  • Ak nebudete poberať materské, potom po narodení druhého dieťaťa budete poberať rodičovský príspevok už len na mladšie dieťa. Ani v tomto prípade si to nemôžete zariadiť tak, že jeden z rodičov bude poberať rodičovský na staršie dieťa a druhý rodič na mladšie dieťa.

V podstate vám peniaze na staršie dieťa jednoducho prepadnú.

 

Keď musíte rodičovský príspevok vrátiť štátu

Pokiaľ rodičia po narodení druhého dieťaťa ďalej čerpajú dávky na obidve deti do 3 rokov, musia počítať s tým, že príslušný úrad sa im ozve a vypýta si dávky čerpané neoprávnene naspäť.

Čím dlhšie žijú rodičia v nevedomosti, že majú nárok na obidve dávky na obidve deti, tým viac ich môže suma, ktorú sú povinní vrátiť, zaskočiť. Niekedy to môžu byť aj tisícky eur, kým si úrady uvedomia „nezrovnalosti,“ preto si treba dať pozor.

Samozrejme, ak si nejakú dávku zabudnete vypýtať a spomeniete si neskôr, je to len váš problém: spravidla vám uznajú len tie peniaze, na ktoré by ste mali nárok 6 mesiacov dozadu, viac nie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rodila som v Trenčíne. Čo by mohla zlepšiť jedna z najlepších pôrodníc na Slovensku?
30.05.2023   0
Moje rozhodnutie ísť rodiť do pôrodnice v Trenčíne ovplyvnil náš projekt Sprievodca pôrodnicami, v ktorom nemocnica každoročne získavala prvé priečky medzi odborníkmi.
5 vecí, ktoré je treba zmeniť na šestonedelí nielen v trenčianskej pôrodnici
29.05.2023   2
O celkovom dojme z pôrodnice neraz rozhodujú maličkosti. Ľudské drobnosti. Slušnosť. Ochota. Empatia.
Rodinné prídavky, materské a rodičovské príspevky, daňový bonus 2023 (prehľad pre rodičov)
26.05.2023   5
Rodičia majú nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus... Tu nájdete prehľad peňažných dávok pre rodiča. Viete, že poistné na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie môže za rodiča platiť štát?
babetko
Ako by bábätko prebaľovala Mária Montessori
30.05.2023   0
Čo myslíte: používala by Montessori jednorazové plienky alebo by rodičov od nich odhovárala?
Kam mám to dieťa položiť?
27.05.2023   12
Kam ho mám uložiť, keď nespí? Kde mám to dieťa mať? Na zemi? V kolíske? Čo vlastne ono bude robiť, keď nebude spať?
Kedy sa deti začínajú smiať?
25.05.2023   0
Reflexne sa dieťa usmieva už v maternici. Cielene sa na vás usmeje niekedy medzi 6. a 12. týždňom života. Na tento úsmev čaká veľa mamín :-)
detské choroby
Infekčná mononukleóza
26.05.2023   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Bipolárna porucha v detstve a adolescencii
20.05.2023   1
U detí je mánia skôr obdobím extrémnej podráždenosti a deštruktívneho konania, než extrémneho šťastia. Depresia je u týchto detí sprevádzaná mnohými fyzickými problémami, častou absenciou v škole, zlými výsledkami.
Bolesť končatín
10.05.2023   1
Bolia ma nožičky... Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie? Otázky a odpovede – pátrajme po príčine bolestí:
auto
Chcete sa zoznámiť? Vypýtajte si Renault Austral na celé 2 dni.
26.05.2023   0
Zoznamka 365.Renault poskytuje možnosť výpožičky na 2 dni alebo 300 km.
Čo je aquaplaning a čo robiť keď sa do neho dostanete?
17.05.2023   0
Nejde o bežný šmyk na mokrej vozovke, ale o úplnú stratu priľnavosti pneumatiky. Aquaplaning príchádza bez predchádzajúcich varovných signálov.
6 stresových situácií, ktoré musíme zvládať s deťmi v aute
14.04.2023   1
S deťmi v aute musíte mať pri šoférovaní dvojitú porciu koncentrácie, pretože aj pri najmenšej nepozornosti riskujete bezpečnosť a zdravie vás všetkých. Odopína si stále pásy? Vypadol mu dudlík? ...Takto to zvládnete: