Vážne veciŠtát pre rodinu

Aj študentky budú mať nárok na materské

 redakcia   18.05.2023   0

Poslanci NR SR dnes schválili novelu zákona, na základe ktorej vznikne absolventkám stredných a vysokých škôl nárok na materskú aj v prípade, ak budú pracovať menej ako 9 mesiacov, a teda nesplnili by podmienku získania aspoň 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom. Doba úspešne ukončeného štúdia sa im do tohto obdobia zaráta.

Shutterstock

 

Poslankyňa Vladimíra Marcinko, ktorá je pod novelou zákona podpísaná ako autorka návrhu, dnes poďakovala kolegom za podporu jej návrhu, a to aj počas jej neprítomnosti v parlamente, nakoľko je doma s bábätkom po pôrode.

"Je to dôležitá a významná zmena, ktorou pomôžeme mladým matkám, na ktoré sa doposiaľ zabúdalo. Materstvo vnímam ako individuálne rozhodnutie každej ženy. Avšak v prípade, že sa žena rozhodne matkou stať, je našou povinnosťou vytvoriť jej adekvátne podmienky pre materstvo a rodičovstvo. To je podľa mňa cesta k rozumnej rodinnej politike, a nie zákazy, príkazy a obmedzenia," napísala na sociálnej sieti.

Podľa Vladimíry Marcinko práve táto právna úprava, ktorá v Česku už funguje, bola dôvodom, prečo sa študentky, ktoré sa na ňu obrátili, rozhodli začať kariéru u našich susedov a nie vrátiť sa na Slovensko.

"Som rada, že sa nám to podarilo zmeniť."

 

Z dôvodovej správy k zákonu:

"Týmto opatrením zlepšujeme možnosti žien na skĺbenie rodičovstva a pracovného života, obzvlášť skupinu vysokoškolsky vzdelaných žien, ktoré vzhľadom na chýbajúcu právnu úpravu a nemožnosť poberať materskú po ukončení štúdia, nemali vytvorené priaznivé podmienky na materstvo.

Vysokoškolsky vzdelaní ľudia podľa štatistík OECD zarábajú v priemere o 60 % viac ako ľudia s nižším dosiahnutým vzdelaním. Zároveň v prípade vysokoškolsky vzdelaných ľudí evidujeme najnižšiu mieru nezamestnanosti.

Predkladaným návrhom zákona sa zameriavame na ženy, pri ktorých máme na Slovensku dlhodobý problém s nízkym percentom ekonomicky aktívnych žien (len 48 % v porovnaní s priemerom EÚ okolo 60 %).

Pri tvorbe tohto legislatívneho návrhu vychádzame z praxe, ktorá sa osvedčila v Česku, kde táto právna úprava už platí a okrem iných faktorov spôsobuje odliv slovenských študentiek na české vysoké školy, čím naše hospodárstvo výrazne stráca.

Obzvlášť špecifickou skupinou sú doktorandky, ktoré vzhľadom na dlhšiu dobu štúdia ho ukončujú vo vyššom veku. Vzhľadom na to, že nie sú nemocensky poistené sa po ukončení doktorandského štúdia musia zamestnať, aby im nárok na materské vznikol, čím dochádza k zvyšovaniu veku rodičiek.

Priemerný vek prvorodičky na Slovensku má stúpajúcu tendenciu, len od roku 2015 po rok 2020 sa zvýšil o 0,5 roka na aktuálnu hodnotu približne 28,1 rokov."

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





tehotenstvo
Rodila som v Trenčíne. Čo by mohla zlepšiť jedna z najlepších pôrodníc na Slovensku?
30.05.2023   0
Moje rozhodnutie ísť rodiť do pôrodnice v Trenčíne ovplyvnil náš projekt Sprievodca pôrodnicami, v ktorom nemocnica každoročne získavala prvé priečky medzi odborníkmi.
5 vecí, ktoré je treba zmeniť na šestonedelí nielen v trenčianskej pôrodnici
29.05.2023   2
O celkovom dojme z pôrodnice neraz rozhodujú maličkosti. Ľudské drobnosti. Slušnosť. Ochota. Empatia.
Rodinné prídavky, materské a rodičovské príspevky, daňový bonus 2023 (prehľad pre rodičov)
26.05.2023   5
Rodičia majú nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus... Tu nájdete prehľad peňažných dávok pre rodiča. Viete, že poistné na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie môže za rodiča platiť štát?
babetko
Ako by bábätko prebaľovala Mária Montessori
30.05.2023   0
Čo myslíte: používala by Montessori jednorazové plienky alebo by rodičov od nich odhovárala?
Kam mám to dieťa položiť?
27.05.2023   12
Kam ho mám uložiť, keď nespí? Kde mám to dieťa mať? Na zemi? V kolíske? Čo vlastne ono bude robiť, keď nebude spať?
Kedy sa deti začínajú smiať?
25.05.2023   0
Reflexne sa dieťa usmieva už v maternici. Cielene sa na vás usmeje niekedy medzi 6. a 12. týždňom života. Na tento úsmev čaká veľa mamín :-)
detské choroby
Infekčná mononukleóza
26.05.2023   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Bipolárna porucha v detstve a adolescencii
20.05.2023   1
U detí je mánia skôr obdobím extrémnej podráždenosti a deštruktívneho konania, než extrémneho šťastia. Depresia je u týchto detí sprevádzaná mnohými fyzickými problémami, častou absenciou v škole, zlými výsledkami.
Bolesť končatín
10.05.2023   1
Bolia ma nožičky... Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie? Otázky a odpovede – pátrajme po príčine bolestí:
auto
Chcete sa zoznámiť? Vypýtajte si Renault Austral na celé 2 dni.
26.05.2023   0
Zoznamka 365.Renault poskytuje možnosť výpožičky na 2 dni alebo 300 km.
Čo je aquaplaning a čo robiť keď sa do neho dostanete?
17.05.2023   0
Nejde o bežný šmyk na mokrej vozovke, ale o úplnú stratu priľnavosti pneumatiky. Aquaplaning príchádza bez predchádzajúcich varovných signálov.
6 stresových situácií, ktoré musíme zvládať s deťmi v aute
14.04.2023   1
S deťmi v aute musíte mať pri šoférovaní dvojitú porciu koncentrácie, pretože aj pri najmenšej nepozornosti riskujete bezpečnosť a zdravie vás všetkých. Odopína si stále pásy? Vypadol mu dudlík? ...Takto to zvládnete: