Vážne veciŠtát pre rodinu

7. december: deti sa môžu vrátiť do škôl, ak sa otestujú. Matovič navrhuje kloktanie

 Kristína Kováčiková   26.11.2020   0

Takmer mikulášsky darček. Kým pred pár týždňami premiér Matovič oznamoval, za akých podmienok sa môžu deti vrátiť do škôl po sviatku Troch kráľov, v posledných dňoch svitla možnosť, že druhý stupeň ZŠ a stredoškoláci teoreticky zasadne do lavíc ešte pred vianočnými prázdninami.

Zodpovednosť teraz leží na ministrovi školstva, ktorý dostal úlohu od Ústredného krízového štábu.

Shutterstock

 

Minister školstva Branislav Gröhling mal navrhnúť systém pravidelného testovania žiakov, ich rodičov a zamestnancov škôl. Pravidelné pretestovanie žiakov a rodičov má pokračovať aj v novom roku. Nebude sa týkať prvého stupňa a škôlok. Plán má vypracovať v spolupráci so samosprávami a zriaďovateľmi škôl.

Antigénové testy a ochranné pomôcky by hradil štát, školy a zriaďovatelia by mali organizačne zabezpečiť testovanie – zdravotníkov, administratívu. Podľa ministra obrany by išlo o 1,4 milióna ľudí, ktorí by boli pretestovaní. Návrh komunitného testovania na školách prešiel na Ústrednom krízovom štábe jednohlasne.

Premiér Matovič tiež prišiel s novou metódou testovania, pri ktorej sa používajú kloktadlá. V prípade negatívneho výsledku by trieda fungovala normálne. Ak by vzorka triedy bola pozitívna, žiakov by testovali znova formou antigénových testov. Testovať by sa mohlo priamo na školách.

Testovanie žiakov a rodičov je podmienkou prezenčného vzdelávania. Kto na testy nepôjde, ostane v domácom vzdelávaní.

Aktualizované 2. decembra: Návrh ministra školstva na Ústrednom krízovom štábe neprešiel, žiaci zostávajú do Vianoc doma, školy sa neotvoria.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?