Vážne veciRodinné financie

Rodičovský príspevok a jeden plat? Ako ušetriť?

 Marcela Beňová   09.02.2019   0

Takmer každá mladá rodina na Slovensku sa na nejaký čas ocitne v situácii, keď má nižší príjem. Zväčša musí vystačiť otcov plat, kým mama dostáva rodičovský príspevok, pretože je doma s malými deťmi.

Menej peňazí nemusí nevyhnutne znamenať život na úver. Práve naopak, aspoň dovtedy, kým sa mama vráti do práce, je dôležité, aby sme sa naučili peniaze správne používať, a možno zistíme, že aj z malého príjmu dokážeme niečo ušetriť. Ako na to, nám prezradil ekonóm Robert Kúšik.

Shutterstock

 

Šetrite skôr, ako stretnete budúceho manžela

„Ušetriť s jedným príjmom a materskou môže byť skutočne náročné. Tu vidím veľký priestor na prípravu a plánovanie rodičovstva. Pre deti sa nerozhodneme zo dňa na deň, ani sa zo dňa na deň nenarodia.

Čiže šetriť a vytvárať rezervu na deti by som začal skôr. Ak vieme, že raz chceme deti, tak aj predtým, ako stretneme životného partnera,“ odporúča Robert Kúšik.

Šetrite na začiatku mesiaca

Nezabudnime, že šetriť sa dá iba na začiatku mesiaca. Hneď po výplate si vyčleňme časť prostriedkov, ktoré si trvalým príkazom prevedieme na sporiaci účet. S peniazmi už v tom mesiaci nepočítame.

Aj keď začiatky takéhoto šetrenia sú rozpačité (s presunmi peňazí zo sporiaceho účtu späť na bežný), postupne sa človek naučí, koľko je skutočne schopný odkladať.

Šetrenie na konci mesiaca znamená, že už väčšinou nie je čo poslať na sporenie.

Druhým aspektom je výška materskej.

Naštudujte si vhodnú literatúru, plánujte a robte vhodné opatrenia na dosiahnutie maximálnej materskej aj pri minimálnom príjme, čo výrazne pomôže preklenúť znížený rodinný rozpočet po narodení dieťaťa.“

 

Kde utrácame a nemuseli by sme?

Okrem pravidelného šetrenia môžeme znížiť aj výdavky, ktoré máme na domácnosť.

Kde robíme zvyčajne chybu?

„Všeobecne platí, že jedlo uvarené doma je lacnejšie ako to, ktoré kúpime v reštaurácii. V mestách, kde je drahá teplá voda, môže postupné znižovanie teploty pri sprchovaní nielen šetriť teplú vodu, ale prospievame aj zdraviu,“ radí Robert Kúšik. 

shutterstock

 

Veci, ktoré šetria peniaze

„Veľa času a drahej teplej vody šetrí aj umývačka riadu. Napríklad minulý rok som si s kamarátom porovnával ročné zúčtovanie.

Zistili sme, že aj keď sa nesprchuje dlhšie ako ja, minie o skoro 50% viac teplej vody, lebo nemá umývačku riadu. Alebo LED žiarovky, ktoré síce stoja viac, ale míňajú výrazne menej energie...“

Poznáte svoje nakupovacie zlozvyky?

Väčšina z nás má len slabý, možno dokonca nijaký prehľad o tom, kam naše peniaze počas celého mesiaca odchádzajú. Robert Kúšik odporúča investovať trochu času a sledovať každodenné výdavky.

„Tých vecí, ktoré sa dajú robiť, je milión. Z môjho pohľadu je najdôležitejšie spoznať svoje výdavky.

Na čo je dobrá evidencia

Pred dvoma rokmi som si začal viesť evidenciu každého zarobeného a minutého eura. Sú na to rôzne aplikácie, kde si človek môže výdavky hneď, ako ich spraví. 

Môžeme tak spoznať sami seba a svoje najväčšie výdavky. Verte, niektoré veci vás úprimne prekvapia. Napríklad, koľko miniete za posedenie s kamarátmi.

Keď človek vie, kde míňa najviac a sleduje to, môže upraviť svoje rozhodnutia a zlepšiť sa. To, čo nevidíme a nesledujeme, sa zlepšiť nedá. 

Nemáte na to čas?

Za mesiac ide o cca 100 záznamov, ktoré musíte urobiť. Jeden záznam trvá menej ako desať sekúnd.

To znamená nanajvýš 17 minút mesačne, počas ktorých dokonale spoznáte svoje správanie pri nakupovaní, svoje možnosti a získate nad svojimi financiami kontrolu.“

Výber poistenia dobre zvážte

Jeden z výdavkov, ktoré z nášho účtu pravidelne odchádzajú, sú platby za poistenie. To si pred založením dobre premyslite.

Na rady poistných poradcov sa treba dívať cez optiku svojich cieľov, rizík a potrieb. Kým som mladý človek a nemám záväzky, nevidím zmysel mať život poistený na veľkú sumu.

Peniaze môžem šetriť inde, kde sú dostupné v prípade potreby. Skôr s snažme kryť riziká, ktoré by nám mohli skomplikovať život ako napríklad úraz,“ upozorňuje Robert Kúšik. 

shutterstock

 

„V prípade, že sa stanem živiteľom rodiny, sú moje preferencie iné. Určite by som nevynechal poistenie proti živlom.

Čo sa týka poistenia pri krádeži – prečítajte si text napísaný malými písmenami, čo všetko musí dom spĺňať, aby ste v prípade krádeže nejaké plnenie dostali. Je to skoro utópia. Pri bytoch to býva trochu jednoduchšie.“

Kupujte, čo potrebujete

Robert Kúšik využíva pri nákupoch niekoľko overených trikov, ktoré ušetria nemalé peniaze.

„Sme zavalení reklamou a produkty existujú doslova na všetko. Osobne uplatňujem v živote minimalizmus a snažím sa mať čo najmenej vecí.

Pri nakupovaní sa vždy pýtam: Naozaj to potrebujem? Koľkokrát za rok to využijem? Ako rýchlo sa daná vec stane znehodnotí, zastará, bude zbytočná?

Požičajte, hľadajte alternatívy

Ak raz za rok potrebujem nabíjačku na autobatériu, nekúpim si ju, radšej si ju požičiam.

Alebo nemám jedny tenisky na beh, druhé do telocvične a tretie na ľahkú turistiku. Skôr sa snažím nájsť jeden produkt, ktorý sa bude hodiť vo všetkých troch prípadoch. Pozitívom je, že takto šetríte peniaze aj miesto v domácnosti.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.