Vážne veciRodinné financie

Prečo sa neoženíš s matkou svojich detí?

 Kristína Kováčiková   04.05.2022   2

Nedávno sa mi ozval kamarát, ktorý potreboval poradiť s materským. Jeho partnerka je tehotná a chceli by poberať čo najvyššie, maximálne materské. Obidvaja, pretože by sa na materskej dovolenke postupne vystriedali.

»»»»»» Prečítajte si aj: Obidvaja na materskej. Ako na to?

On, samozrejme, bude počas materskej naďalej podnikať, čo sa mu oplatí, lebo nebude platiť odvody. Jediné, čo ho trochu vyrušilo, bolo zistenie, že nezáleží na tom, či sú manželia alebo nie. Jeho „priateľka“ aj tak nebude mať nárok na dlhšiu materskú.

Akosi predpokladal – a to nie je ani prvý, ani posledný, že žiť bez papiera, "na divoko," má výhody, pokiaľ ide o dávky. Ale nemá. Dokonca v dlhodobom horizonte prídu nemanželské páry o peniaze.

Shutterstock

 

Nemanželský nie je osamelý

Zákony myslia na rodičov, ktorí sa ocitnú v neľahkej životnej situácii - na rodičov, ktorí sú osamelí. Napríklad môžu poberať materské o niekoľko týždňov dlhšie ako rodičia, ktorí sú na to dvaja.

Ak spolu dvojica žije bez „papiera,“  potom nie sú „osamelí“ rodičia - ovdovelí, rozvedení, slobodné matky bez partnera. Ani dlhšia materská, ani žiadne iné dávky naviac nedostanú, lebo štát ich nerozdeľuje podľa toho, či sa dieťa narodí manželom alebo kamarátom, ale podľa toho, či sú "osamelí."

A ak zo skupiny manželia vs. nezosobášení niekoho zvýhodňuje, potom sú to práveže páry, ktoré sa rozhodli pre manželstvo. Napríklad v daňovej otázke.

Manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Druh nie.

Na toto môj milý kamarát mávne rukou, pretože dane si vie zariadiť aj bez toho. Na to nepotrebuje gesto na matrike, naznačí na sobášny list.

 

A tak neodolám a opýtam sa ho, či už počul aj o maximálnom sirotskom dôchodku. Otázok, ako vybabrať s materským, dostávam neúrekom, na vdovské a sirotské dôchodky sa ma zatiaľ nepýtal nikto, našťastie.

Mám skúsenosti z prvej ruky, nanešťastie pre mňa. Na matrike som za relatívne krátku dobu stihla nadobudnúť nielen sobášny list a rodné listy detí, ale aj úmrtný list manžela.

Od sobášov k pohrebom

Napísala som tucet článkov o svadbách, o tom, čo potrebujete vybaviť pri narodení dieťaťa. Teraz píšem o pohreboch. O tom, ktorým inštitúciám nahlásiť úmrtie. O dedičskom konaní. O tom, ako vybaviť vdovský a sirotský dôchodok -  z toho by mohol byť aj výpravný román.

Kým som skompletizovala potrebné dokumenty, ako napríklad manželove vysvedčenie zo základnej školy, či vojenskú knižku z vojenského archívu, prešli dobré dva mesiace a ďalšie tri, kým si s tým poradili v poisťovni.

Pomerne tortúra. A teraz si predstav, hovorím kamarátovi, že ak nie ste zosobášení, priateľka si nemôže požiadať o vdovský dôchodok.

Dieťa, či už bolo manželské alebo nie, má samozrejme, vždy nárok na sirotský dôchodok. Avšak poskytuje sa len vo výške 40 % zo starobného dôchodku, na ktorý by mal nárok zomretý rodič. Vdovský dôchodok je vo výške 60 % z jeho starobného dôchodku.

Vdova s jedným dieťaťom, keď si zrátate dve a dve, majú spolu nárok na celý dôchodok po pozostalom manželovi. Manželské dieťa, ktorému zomrie rodič, je lepšie finančne chránené ako nemanželské, ktorého matke nebude vyplatená žiadna časť z otcovho dôchodku.

Jediné dedičstvo deti

A už som spomenula dedenie? Zo zákona by kamarátova priateľka nedostala nič. Všetky jeho autá, domy, podniky, hypotéky, dlhy, dedia v takýchto prípadoch iba deti. Ak nemajú 18, musia mať kolízneho opatrovníka, samozrejme iného, ako matku, aby jeho majetok náhodou neprehajdákala.

Mohla by som pokračovať ďalej. Koniec koncov, o právnych výhodách manželstva som už tiež kedysi písala.

Mohlo by vás zaujímať: 13 právnych výhod manželov oproti nezosobášeným

 

Manželstvo nie je pre každého. Ale pre niekoho, kto chce zabezpečiť svoju rodinu pre každý prípad, aj pre prípad smrti, možno stojí za to, porozmýšľať nad ďalšími súvislosťami. Jeden nikdy nevie, ale nie sme tu večne.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 42 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
LindaN napísané 09.05.2022 14:24

a prečo by sa mal? aby potom pri rozvode platil výživné na manželku? oveľa výhodnejšie je byť nezobratí. lebo to sa môže obrátiť aj že žena bude mužovi platiť výživné.

Mica napísané 06.05.2022 07:05

Osameli vs. nezosobaseni.. s tym si mnohi nerobia starosti, jednoducho napisu, ze osameli,... pch, ved ked su z toho vyhody, pch...

Stretla som na ihrisku zopar takych, a vobec neboli nezabezpeceni, zili si nad pomery a vedeli v tom chodit (niektore boli pravnicky alebo partner bol pravnik,alebo podnikali a vedeli kluckovat medzi zakonmi).

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Slabá čiarka na tehotenskom teste: môžem byť tehotná?
12.05.2022   0
Digitálne testy to vedia hneď. No ak vidíte na tehotenskom teste dve čiarky, hoci je jedna skutočne veľmi slabo viditeľná, takmer určite ste tehotná.
Ako vybaviť rodný list? Kedy rodič nemusí chodiť na matriku?
10.05.2022   0
Rodný list vydáva matrika. Od apríla 2022 na vás môže počkať aj doma. Príde poštou. Nemusíte ho ísť vybaviť na matriku. Za akých podmienok?
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
10.05.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
12.05.2022   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Hrajte o 3x Pracovný zošit Kuliferdo - o rok dlhšie v škôlke
10.05.2022   0
Práve pre deti, ktoré do školy nenastúpia prichádza na pomoc KULIFERDO - plný aktivít pre deti, ktoré pokračujú v predprimárnom vzdelávaní.
Apgarovej skóre - prvé vyšetrenie po narodení bábätka
07.05.2022   0
Čo znamenajú skratky AS na prepúšťacej správe novorodenca? Čo znamená Apgarovej skóre 10? Je to lepšie alebo horšie ako 7?
detské choroby
Kvasinkové infekcie u detí – kandidózy
16.05.2022   6
Najčastejším kvasinkovým ochorením novorodencov je tzv. soor v ústach. Ďalším často postihnutým miestom je oblasť pod plienkami a v kožných záhyboch. Nepríjemné sú vaginálne kvasinkové infekcie.
Lymská borelióza alebo prečo je dôležité vybrať kliešťa do 24 hodín?
04.05.2022   0
Chytili sme kliešťa. Ako ho vybrať? Dá sa zabrániť borelióze? Aké je to ochorenie? Ako zistiť, či ide o boreliózu? Ako prebieha liečba?
Astma vo svete enormne rastie. Znečistené ovzdušie ovplyvňuje nielen dospelých astmatikov, ale hlavne deti
03.05.2022   0
Výskyt astmy sa podľa údajov WHO za posledných 10 rokov zdvojnásobil.
zvery
Vychovajte si poslušného králika
23.03.2022   1
Venujte trochu času aj jeho vycvičeniu. Aportovať síce nebude, ale budete prekvapení, ako sa môže naučiť poslúchať.
Tuberkulózou Vás dokáže nakaziť aj akváriová ryba
24.02.2022   0
Máte dojem, že je akvaristika bezpečné hobby? Tak vedzte, že riziká existujú a rozhodne ich nie je málo! Jedným z najväčších rizík je nakazenie sa chorobou (zoonóza – tak sa nazýva choroba prenosná z zvieraťa na človeka) a to dokonca veľmi nebezpečnou, ktorá je známa ako tuberkulóza.
Ako vyčistiť pelech pre psíka v 10 krokoch
07.02.2022   0
Pelech vášho psa je útulné miesto a mal by sa v ňom cítiť pohodlne, ale je to tiež miesto, kde zostávajú chlpy, sliny, špina a baktérie.