Vážne veciRodinné financie

Po dovolenke do izolácie? Čo môže prikázať zamestnávateľ

 Kristína Kováčiková   07.07.2020   0

Predstava dovolenky pri mori mnohým pomáhala prekonať dlhé pandemické mesiace a teraz, po uvoľnení opatrení, si ju chcú splniť.

Odborníci síce odporúčajú zostať prázdninovať na Slovensku, aby sme si domov nepriniesli suvenír v podobe ochorenia, ale či sa vyberieme do zahraničia, je na zvážení každého z nás.

Od 6. júla (až do odvolania) môžu Slováci cestovať bez obmedzení do 32 zdravotne bezpečných krajín, vrátane obľúbených dovolenkových destinácií (Chorvátsko, Taliansko, Grécko). Na zelený zoznam pribudla 20. júla aj Veľká Británia.

 

Kto má povinnú izoláciu?

V závislosti od epidemiologickej situácie sa zoznam bezpečných krajín môže meniť.

Naposledy tak boli vyradené Bulharsko a Čierna hora, kam takisto radi Slováci cestujú za morom. Momentálne nie sú považované za zdravotne bezpečné.

Pre každého, kto sa vydá do inej, ako zdravotnej bezpečnej krajiny, platia aj naďalej povinnosti – a to preukázať sa 96 hodín starým negatívnym testom na COVID-19 priamo na hranici, ak prichádzajú na územie Slovenska cez kontrolovaný hraničný prechod.

Každý, kto príde z inej ako bezpečnej krajiny, musí absolvovať domácu izoláciu (toto platí aj pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti) a najneskôr na piaty deň absolvovať test na ochorenie COVID-19.

Krajiny bezpečné k 6. júlu:

Austrália

Belgicko

Cyprus

Česko

Čína

Dánsko

Estónsko

Faerské ostrovy

Fínsko

Francúzsko

Grécko

Chorvátsko

Holandsko

Írsko

Island

Japonsko

Kórejská republika

Lichtenštansko

Litva

Lotyšsko

Maďarsko

Malta

Monako

Nemecko

Nórsko

Nový Zéland

Poľsko

Rakúsko

Slovinsko

Španielsko

Švajčiarsko

Taliansko

Veľká Británia (20.7.)

 

 

O dovolenkovom mieste povedzte zamestnávateľovi

Aj keď prichádzate z krajín, ktoré sú považované za bezpečné, je potrebné informovať o tom zamestnávateľa.

Zamestnávateľ zodpovedá za zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a je povinný posúdiť všetky riziká, ktoré vyplývajú zo zahraničnej cesty pre ostatných zamestnancov. Má právo a zároveň aj povinnosť vykonať vhodné opatrenia na zabezpečenie ochrany zdravia, a teda môže uvážiť, že sa po dovolenke nevrátite hneď do kancelárie na pracovisko.

Takáto situácia môže nastať aj vtedy, keď sa vrátite z „dovolenej“ destinácie, ktorá sa považuje za zdravotne bezpečnú – napríklad z Chorvátska. Zoznam je pre zamestnávateľa len orientačný.

Podľa vyjadrenia ministerstva práce „prijatie vhodných opatrení závisí od posúdenia rizika zamestnávateľom v závislosti od konkrétneho prípadu, napríklad krajina, z ktorej sa zamestnanec vracia.“

Čo môže určiť zamestnávateľ

Zamestnávateľ vám tak po dovolenke pri mori môže prikázať napríklad prácu z domu, ale nie je vylúčené, že príde s návrhom, aby ste si čerpali ďalšiu dovolenku.

Ešte stále platí výnimočná situácia, na ktorú reagovala aj novela Zákonníka práce, a tak je zamestnávateľ z preventívnych dôvodov (na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení) oprávnený nariadiť výkon práce z domácnosti zamestnanca, ak to dohodnutý druh práce umožňuje.

Ministerstvo práce vysvetľuje postupy, aké môže v tejto súvislosti použiť zamestnávateľ.

„Podľa novely Zákonníka práce v § 250b ods. 2 môže zamestnávateľ prikázať prácu z domu (domácnosti) zamestnanca, ak ide o činnosť, u ktorej je to možné a ak práca na pracovisku nie je nevyhnutná, prípadne je riziková z dôvodu prevencie šírenia prenosnej choroby a zamestnanec takýto výkon práce z domácnosti prípadne bezdôvodne odmieta (dohoda strán nie je týmto ustanovením vylúčená).

Možnosť prikázať prácu z domu by nemala byť úplne svojvoľná, ale zamestnávateľ by mal vychádzať z rizík, ktoré sú spojené s výkonom práce kolektívu na pracovisku, resp. s prítomnosťou niektorých zamestnancov na pracovisku.“

Musím si zobrať dovolenku po dovolenke?

Zamestnávateľ nemôže zamestnancovi jednostranne určiť okamžité čerpanie dovolenky a nemal by tlačiť na zamestnanca, aby s dovolenkou súhlasil.

Počas mimoriadnej situácie je zamestnávateľ povinný oznámiť čerpanie dovolenky najmenej sedem dní vopred (inak je to 14 dní), a ak ide o nevyčerpanú dovolenku z roku 2019, najmenej dva dni vopred. Toto obdobie môže byť skrátené so súhlasom zamestnanca.

Ak by zamestnanec mal pocit nátlaku, ministerstvo práce odporúča obrátiť sa na inšpekciu práce.

Môžem požiadať o home office po dovolenke?

Práca z domu, ak je to možné, by mohla prísť vhod zamestnancovi namiesto čerpania dovolenky.

V čase mimoriadnej situácie má zamestnanec právo na vykonávanie práce zo svojej domácnosti, ak to dohodnutý druh práce umožňuje a na strane zamestnávateľa nie sú vážne prevádzkové dôvody, ktoré neumožňujú výkon práce z domácnosti.

Okrem uvedených príkladov (práca z domu, dovolenka) pripadá do úvahy napríklad určenie čerpania náhradného voľna, prípadne pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje neskôr.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.