Oddnes šetríme! Čo robiť, keď je zúfalá už aj kreditka?

Gréta Čierna 0

Donedávna som sa nachádzala v zamestnaní mama na plný (a jediný) úväzok a príjem zabezpečoval môj muž, v tom čase študent.

Náš rodinný život bol plný zábavy, mojich šibnutých nápadov a pohody. Náš rodinný rozpočet presne naopak. Väčšina mesiacov (dobre, tak všetky) vyzerali takto. 

shutterstock

 

Life is beautiful

Prišla výplata? Hurá! Smer, nákupy, kávička, detské centrum, kino, kníhkupectvo, do Lidla na rezané tulipány a večer pizza. Tento režim občas narušili hamburgery z Mekáču. 

Výplata sa celkom rýchlo rozhádzala, na šetrenie šlo málo (alebo nič), lebo veď bude ďalší mesiac. O týždeň prišla finančná injekcia v podobe materskej, ktorá padla na Sunár, plienky a nevyhnutný sezónny výdavok na deti.

Pred koncom mesiaca bola peňaženka prázdna a internetbanking sa triasol, keď som ho otvárala. 

Dlho som si myslela, že nám len chýba druhý príjem. Mama ma v tom ubezpečovala, lebo ja chudinka nepracujem.

„Načo brigáda! Radšej sa staraj o domácnosť,“ vravela mi každé Vianoce a narodeniny.

Strkala mi pri tom do ruky dvadsaťeurovku, na botasky, bundičku, pomaly aj na neoprén, nech sa moje zlatíčka chodia surfovať. Čo im budeme upierať, že? Na účte nepribúdalo a čo pribudlo na sporení, šlo na mužovu školu. 

 

Kto šetrí, má za tri. Alebo nie?

Náš život bol ako dúha s jednorožcami, náš účet pripomínal čiernu dieru. Jediné šťastie, že sme nemali prečerpanie, inak vám teraz píšem z bavlnených plantáží. Tam by ma totiž za dlhy pred dvesto rokov predali moji veritelia (dnes banka, kde máme hypotéku). 

Nebolo to tak, že by sme neskúšali šetriť. Skúšali, ale naprd. Napríklad sme si povedali, že čo ušetríme, dáme na sporenie. Až na to, že na konci mesiaca sporenie putovalo naspäť.

Skúšali sme zbierať body, nekupovať sladkosti (a potom sme za jeden deň zožrali troje vanilkové venčeky a celú marlenku).

Začali sme cestovať namiesto auta vlakom, čo je moment, keď spoznáte skutočné obmedzenia vlakovej dopravy na Slovensku. Cez leto sme chrúmali len ovocie a zeleninu zo svokrinej záhrady, čo je v novembri celkom utópia. 

A potom to prišlo. Raz som v rámci voľného času nad Facebookom priam narazila hlavou o jeden článok. O dvoch manželoch, ktorí dokázali ušetriť nenormálne peniaze jednoduchou metódou. Nenakupovali.

Poviete si, jasne. Ale ono to nie je vôbec jasné. Je to celkom ťažké. 

Tak som v ten istý večer posadila muža, seba, papier a kreditnú kartu za jeden stôl. A spísali sme si pravidlá, vďaka ktorým sme po pár mesiacoch konečne mohli začať šetriť.

Nebudem vás unúvať detailami, poviem vám ale, kadiaľ utekali peniaze z mojej strany.

shutterstock

 

Keď je matka pri kreditke (berte jej ju z ruky)

Do zásoby. Neexistuje slabšie miesto v ženskom srdci ako detské oblečenie. Nakupujeme, predávame, vyhadzujeme. Lebo deti veľa potrebujú.

Napríklad ja som kedysi dcére všetko kupovala dvojmo.A koľkokrát mala oblečenú náhradnú bundu? Raz. Pretože máme doma práčku a sušičku, ktoré všetko poriešia. 

Nákupy pre istotu. Moja sesternica vždy po skončení zimy nakúpi vo výpredajoch čižmičky s tým, že budú ďalšiu zimu. Všetky čižmy sa minuli účinku a nosia ich moje deti. Prestala som kupovať čokoľvek, čo netreba TERAZ. Uľavilo sa nielen účtom, ale aj mojej prestimulovanej hlave 

Sú veci, čo už pár rokov nezháňam. Lepiacu pásku, tretiu sadu štipcov na prádlo, hračky do vody, vlhčené obrúsky, čajové sviečky, tú somarinu, čo vyrába bublinkovú vodu, mašle na darčeky.

Na topánky nepoužívam špeciálny krém, ale obyčajnú Niveu. Miesto aviváže dávam trocha octu a všetky fľaky čistím sódou.

WAU kozmetika. Žiadna drogéria z nikoho ešte modelku neurobila. Keby hej, už som Miranda Kerr. Ak predsa chcete, mám trik. Top čistič pleti je obyčajná ružová voda. Namiesto séra skúste mandľový olej z lekárne. Na popraskané pery zaberá med. Lacné a stopercentne účinné.

shutterstock

Nekupujem vitamíny pre deti. Som strašná matka, ktorá verí, že ak chceme pre detské zdravie spraviť dačo naviac, stačí ich naučiť jesť, čo som navarila. Plusové body pre zdravie sú u nás oregano, škorica v čomkoľvek, nastrúhaný zázvor a zeler, petržlenová vňať a lipový čaj. 

Potraviny šli hore. No dobre. Ale jedna vec je kupovať batáty, kozí syr, avokádo a lososa. Ale mrkva, karfiol, cvikla, balík šošovice, vrecko zemiakov či pstruhy sú stále dostupné a oveľa lacnejšie.

Deťom úplne v pohode nakupujem v sekáči. Je to praktickejšie ako sa prehŕňať internetovými bazármi. A ešte sa mi nestalo, že by som nenašla, čo hľadám.

Pokiaľ ide o deti, neverím na dizajn a známu značku. Ani na tie slovenské. Lebo akože rozkošné tričenko za tridsať eur je super, kým muž nenájde potvrdenie platby.

Kupujem darčeky „do päť eur“. Super trik a odporúčam ho aj vám. Dary ako mydlo a krém na ruky či krabička čaju ešte nikoho neurazili. Už som darovala aj kokosový orech či jablčný ocot namiesto vína. Ja som na revanš dostala od kamošky na Deň žien liter mlieka. Tomu sa vraví osveta.

Pokiaľ ide o spravovanie účtov, máme s mužov dve overené techniky. Prvou je sporiaci účet, ku ktorému nemáte ľahký prístup. To znamená, že ho nevybrakujeme, kedy chceme.

Tou druhou je čaro hotovosti. Stanovili sme si s mužom čiastku, ktorá padne na potraviny a nevyhnutné veci do domácnosti. Každý máme v peňaženke hotovosť a platíme len ňou.

To by ste sa divili, keď máte v rukách peniaze, o koľko ťažšie sa dávajú preč. Osobne to pokladáme za oveľa lepší spôsob než preberať sa bločkami a riešiť každú zbytočnú kukuricu.

A hlavne funguje to. Lebo keš je keš. A za ten ušetrený sa dostaneme toto leto na vysnívanú dovolenku.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Gréta Čierna

články autora...

Pridaj komentár