Vážne veciRodinné financie

Na materskej v dlhoch? Do problémov sa dostanete veľmi ľahko

 Gréta Čierna   20.08.2019   0

Mnoho rodín po narodení dieťaťa a strate jednoho z príjmov pocíti veľký finančný tlak. Pribudne nový člen, o ktorého sa mama musí postarať, a finančná zodpovednosť zostane zväčša na pleciach otca.

Materská trvá pol roka a rodičovský príspevok nepokryje ani základné potreby. Niet divu, že sa čoraz viac mladých rodín dostáva do situácie, ktorú riešia zdanlivo najľahšou a najrýchlejšou cestou - pôžičkou.

pixabay


Riešila som jednu pôžičku druhou

Do nepríjemnej situácie sa dostala aj mladá mamička Janka. V čase, keď mala jej dcérka rok, prežívala rodina obdobie, keď šli z jedného úveru do druhého. Až kým sa dlh nevyšplhal na takmer 14 000 eur.

„Rodičovský príspevok je smiešna čiastka, ktorá nedokáže pokryť náklady na bábätka. Dá sa to, kým mama dojčí, ale akonáhle prejde na umelé mlieko, tak polovica rodičáku ide tam. To, čo nás takmer položilo, boli detské choroby.

Ledva sme si zvykli na aký - taký príjem a mesačné výdaje, prišla nejaká choroba. Nádcha, chrípka, zvracanie, bruško. Čím menšie dieťa, tým väčšie náklady v lekárni.“

Keďže ako mamička nemala Janka priestor získať peniaze naviac či nastúpiť do práce, riešila problém pôžičkami cez internet.

„Keď mala dcéra rok, začalo u nás obdobie splácanie pôžičky ďalšími pôžičkami. S rodičovským príspevkom som si spravila dlh takmer 14 000 eur.

Nemali sme na výber, tak sme zaťali zuby a pracovali, ako to len šlo. Hlavným motor bolo, aby sme na detstvo našej dcéry nespomínali ako na obdobie chudoby.“

Stratila som úctu k peniazom

Mamičke Janke sa obdobie splácania pôžičiek podarilo prekonať najmä vďaka práci z domu, ktorá jej ale zaberala veľa času. Rodine sa síce podarilo vyrovnať dlhy, ale toto obdobie zanechalo svoje stopy.

„Náš vzťah to neohrozilo, krízu sme prekonali. Pri všetkých tých splátkach som však stratila úctu k peniazom.

 Prečítajte si aj: Rok bez nákupov? Ušetrené peniaze a miesto na to dôležité

 

Bola som vychovaná tak, aby som si ich vážila, ale keď každý mesiac posielate 100 eur na predĺženie splatnosti, inokedy zase 20 za vedenie účtu, tak tá úcta postupne odchádza.“

Zadĺžiť sa alebo pracovať

Mamičky na materskej dovolenke predstavujú jednu z najohrozenejších sociálnych skupín. Ich príjem zväčša predstavuje len rodičovský príspevok a prídavky na dieťa, čo však nestačí, aby sa bola mama s jedným či dvomi deťmi sebestačná.

Pokiaľ sa teda nepodarí finančne zabezpečiť rodinu manželovi, alebo sa v domácnosti vyskytnú nečakané výdavky, začínajú problémy.

Tie mladá rodina, ktorá nechce alebo nemôže požiadať o pomoc rodinu a známych, rieši prostredníctvom povoleného prečerpania na karte alebo pôžičky od banky či nebankovej spoločnosti.

Mladé rodiny takto dokážu prečkať náročné obdobie, problémy zvyčajne nastanú v období vyrovnávania dlhov.

pixabay

 

Najčastejšie im pomáha možnosť pracovať z domu alebo flexibilný úväzok, ktorý dokážu zladiť s pracovným časom svojho partnera. Takto sa rozhodla vyriešiť finančnú problémy v rodina aj mamička Martina.

„Prvé dva roky sme fungovali od výplaty k výplate, kým naši známi v zahraničí v pohode žili z jedného platu, a ešte si dvakrát ročne dovolili ísť k moru. Muž bol z toho tak otrávený, že druhé dieťa úplne odmietal.

Začala som si privyrábať z domu, robila som všeličo – strihala deti, hačkovala čiapky, chodila upratovať. Nakoniec som si urobila účtovnícky kurz a po víkendoch vyštudovala s pomocou rodičov ekonómiu. To mi zabezpečilo príjem na druhej materskej.

Robím po večeroch, po nociach, ale v rodine je pokoj. Bez vlastnej práce by som už na materskú nešla. To, aká dôležitá je sebestačnosť, som zistila, keď sme sa kvôli problémom odcudzili s mužom. Keby náhodou odišiel, čo sa našťastie nestalo, tak by sme bez jeho príjmu skončili na ulici.

Podľa môjho názoru éra trojročnej materskej o jednom plate definitívne končí. Pochybujem však, že to mladých motivuje, aby mali ďalšie deti.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.