Vážne veciRodinné financie

Manželské tajnosti: Dlhy jedného z partnerov

 Katarína Poláčková   03.08.2020   0

Objavili ste v pošte upomienku z banky ohľadom úveru, o ktorom ani netušíte? Alebo vám na dvere zaklopal exekútor a označil všetko hodnotné čo doma máte? Prekvapenie vystrieda vytriezvenie. Váš partner, s ktorým ste si sľúbili držať spolu v dobrom i v zlom, zdraví i chorobe má záväzky, ktoré vám zatajil a nezvláda ich.

Je možné, aby si jeden z manželov napožičiaval bez toho, aby ten druhý o tom vedel? Aký dopad môžu mať jeho dlhy na vás? Je možné potenciálne dlhy partnera ošetriť nejakou zmluvou?

Radí Veronika Slišková, právnička.

foto: isifa.com


Kedy nie je potrebný podpis toho druhého

Povolené prečerpanie na osobnom účte

„Debet“ na osobnom účte povoľuje výhradne banka podľa stanovených kritérií a nepotrebuje k nemu podpis partnera majiteľa účtu. V prípade nesplácania povoleného prečerpania môže banka v konečnom dôsledku zrušiť samotný osobný účet a pohľadávku vymáha. Môže pristúpiť ku zrážkam zo mzdy, ak je partner zamestnaný, čo by už mohlo mať dopad na rodinný rozpočet.

Keď už partnerove dlhy z tohto úveru dospejú do štádia, kedy exekútor siaha na spoločný majetok je ten, že v prípade, ak má manžel majetok vo výlučnom vlastníctve, t. j. taký, ktorý získal pred uzatvorením manželstva, bude sa uspokojovať pohľadávka vymáhaná exekútorom z jeho majetku, avšak na druhej strane, ak jediný majetok, ktorý dlžný partner má je ten váš spoločný, v tom prípade, budete musieť strpieť to, že exekútor naň siahne. Tento postup platí i v prípade dlhov na kreditnej karte, či spotrebnom úvere.

Kreditná karta, spotrebný úver

Ide o úverové produkty, pri ktorých získaní i splácaní platia jasné pravidlá. O kreditnej karte partner vedieť nemusí, takisto ako o spotrebnom úvere, samozrejme v závislosti od jeho výšky. Pri nesplácaní je cesta priama – od upomienok, cez zrážky zo mzdy, blokácie účtu, či exekúcie.

Tovar na splátky

Pri žiadosti spoločnosť preveruje žiadateľa o úver, jeho bonitu aj vzhľadom na výšku úveru, má dosah na záväzky, ktoré sú registrované v registri spoločností splátkového predaja. Podpis partnera spravidla nie je potrebný, ak vyhovuje kritériám splátkovej spoločnosti. Ak však svoj záväzok nespláca – o tovar môže prísť. Tajnosti sa zväčša netýkajú práčky, chladničky alebo televízora. V kurze sú drahé mobilné telefóny, či počítače.

Pôžička z nebankovej spoločnosti

Pri pôžičke od nebankovej inštitúcie je to obdobné ako pri ostatných úveroch z bánk. Pri úvere, ktorý klient od nebankovky žiada sa prihliada na jeho príjmy, teda celkovú bonitu klienta. Následky nesplácania úveru sú odlišné a každá nebankovka ich má upravené inak.

Ručenie pri bankovom úvere

Ak nás kamarát alebo niekto z rodiny požiada o ručenie napíklad pri hypotéke, svojim súhlasom preberáme na seba veľkú zodpovednosť. Je možné vyhovieť žiadosti  „aby o tom jeden z manželov nevedel“? Potrebuje teda ručiteľ aj súhlas manželky/manžela?

„Odpoveď na otázku, či je potrebný súhlas ručiteľa od svojho zákonného partnera je, že nie, ale... Zoberme si to pekne po poriadku. Podľa ustanovení § 145 ods. 1 Občianskeho zákonníka a § 147 ods. 1 OZ, bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný“, vysvetľuje V. Slišková.

Keďže v Občianskom zákonníku nie je dostatočne jasné, či je potrebný súhlas druhého manžela v prípade ručenia, pomáhame si výkladom súdu v rámci rozhodnutia, kde sa uvádza, že prevzatím ručiteľského záväzku jedným z manželov vzniká záväzok len tomuto manželovi, preto nie je potrebný súhlas druhého manžela.

Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia (exekúcii) uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. To znamená, že v prípade exekúcie môže exekútor siahnuť aj na spoločný majetok, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. A toto je smerodajné. Netreba však zabudnúť aj na to, že exekútor nikdy nemôže siahnuť na majetok, ktorý je vo vašom výlučnom vlastníctve.

Varovné signály

  • Telefonáty, ktoré partner nedvíha, alebo rieši mimo vás.
  • Sms správy upozorňujúce na záväzky.
  • Upomienky zasielané poštou.
  • Výpisy z účtu.
  • Návštevy pre vás neznámych ľudí.
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?