Vážne veciRodinné financie

Financie počas koronavírusu. Ako prežiť finančnú krízu?

 pr   22.06.2020   0

Napriek tomu, že pandémia COVID-19 spôsobená novým koronavírusom SARS-CoV-2 vo viacerých krajinách pravdepodobne už dosiahla svoj vrchol, globálna ekonomika, rovnako ako aj ekonomiky jednotlivých štátov, sa zo súčasnej finančnej krízy bude dostávať veľmi dlho. Následky krízy výrazne pociťujú aj obyvatelia. Ustrážiť si osobné financie a predísť osobnému bankrotu môže byť pre niektorých náročná úloha.

V dnešnom článku sa dočítate:
⮚     v ktorých odvetviach sú najviac ohrozené financie podnikateľov a zamestnancov
⮚     že odklad splátok úverov je pre vaše rodinné financie iba dočasným riešením
⮚     aké nástroje majú banky na zlepšenie finančnej situácie firiem i fyzických osôb

 

Niektoré odvetvia sú na kolenách. Financie od štátu na ich záchranu stačiť (asi) nebudú.

Z hľadiska ochrany zdravia a života obyvateľstva sa prísne a rýchlo prijaté opatrenia zo strany vlády javia ako správne. Máme relatívne nízky počet nakazených a našťastie, v porovnaní s prognózami podľahlo ochoreniu COVID-19 podstatne menej ľudí.

Druhou stránkou sú však ekonomické následky týchto opatrení. Je faktom, že každé správne rozhodnutie so sebou prináša aj negatívne dopady. Kým niektorým odvetviam sa vďaka – alebo napriek, opatreniam a koronavírusovej pandémii darí rovnako alebo ešte lepšie ako v rovnakom období minulých rokov, iné odvetvia sú na kolenách.

Pravdepodobne najvýraznejšie sa kríza prejaví v podnikoch cestovného ruchu. Cestovné kancelárie a agentúry, letecké spoločnosti, letiská, medzinárodní dopravcovia, organizátori kultúrnych a športových podujatí museli svoje aktivity utlmiť, hotely, reštaurácie, wellness centrá, zábavné parky sú v podstate úplne vypnuté a „zapínať“ sa budú až medzi poslednými. S reálnou hrozbou, že až v priebehu hlavnej sezóny, prípadne po nej.

Okrem samotných podnikateľov to logicky pocítia aj ich zamestnanci. Plniť si svoje fixné záväzky sa pre nich stáva neriešiteľným problémom. A aj keď štát prichádza so záchrannými balíčkami, prepúšťaniu a bankrotom to úplne nezabráni. Finančnú rezervu vo forme úspor, ktorá by dokázala pokryť niekoľko mesiacov bez príjmov má len máloktorá rodina a tak hľadanie rezerv vo výdavkoch je dôležitou cestou ako prežiť.

 

Odklad splátok úverov počas pandémie pomôže. Dočasne.

Pre mnohých je výpadok príjmu doslova existenčnou otázkou. Veľký podiel medzi bežnými výdavkami domácnosti zvykne pripadať na splátky hypotekárnych či iných úverov. Štát sa dokázal dohodnúť s bankami na bezplatnom odklade splátok úverov po dobu maximálne 9 mesiacov pre fyzické aj právnické osoby. Hlavnou podmienkou je, že nesmú byť v omeškaní so splácaním aktuálneho úveru o viac ako 30 dní ani iných úverov. Z hľadiska financií je to pre ľudí aj podniky zaujímavá pomoc, minimálne po uvedenú dobu sa nemusia obávať, že by prišli o strechu nad hlavou.

Jedným dychom však treba povedať aj to, že toto riešenie nie je úsporou v pravom slova zmysle. Je to nástroj ako si zabezpečiť vyrovnanejší mesačný cash flow, prípadne ako získať čas, kým opäť začne nabiehať potrebný príjem. Môže sa však stať aj to, že odkladom splátok sa problém vysokých výdavkov nevyrieši, iba posunie na neskôr. Istinu aj úroky bude potrebné zaplatiť a doba splácania úveru sa predĺži.

Je preto užitočné vedieť, že banky majú aj iné možnosti, ako sa s klientom dohodnúť a dokážu nájsť spôsoby na komplexné riešenie jeho situácie. Vedia napríklad ponúknuť zníženie úrokovej sadzby a tým aj výslednej splátky, refinancovanie nevýhodného úveru či konsolidáciu, pri ktorej viaceré úvery nahradia jednou pôžičkou s podstate nižším úrokom, pričom môže ísť aj o úvery z iných bánk. Pred požiadaním o odklad splátok preto odporúčame informovať sa najskôr o možnostiach priamo v banke.

Osobné financie môže zachrániť aj rýchla pôžička

Jednou z možností riešenia dočasného výpadku príjmu je aj nová pôžička. Malé a stredné podniky, ktorých činnosť je preukázateľne ovplyvnená pandémiou, môžu získať zvýhodnený úver s úrokovou sadzbou už od 0 %, s dobou splatnosti na 3-4 roky a s možnosťou odkladu splátok o rok. Umožňuje to tzv. “Antikorona záruka“ od štátnej akciovej spoločnosti Slovak Investment Holding, ktorú prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky vlastní Ministerstvo financií SR. Podmienkou získania záruky je udržanie podnikania po dobu jedného roka. V tom prípade komerčná banka môže znížiť úrok na podnikateľskom úvere o 50 %. Ďalšou podporou je dotácia na úroky do výšky 4 % viazaná na udržanie minimálne rovnakého počtu zamestnancov po dobu jedného roka od prvého čerpania úveru. Pre lepšie pochopenie môžeme uviesť nasledovný príklad:

Banka schváli podnikateľovi úver na jeho činnosť s úrokovou sadzbou 8%. Bankovou zárukou mu úrok môže znížiť o 50 %, t.j. na 4 % a v prípade, že podnikateľ udrží pracovné miesta, získa dotáciu vo výške ďalších 4 %. Výsledkom bude podnikateľský úver s nulovou úrokovou sadzbou.

Výhodné pôžičky s nízkymi úrokovými sadzbami aktuálne poskytujú komerčné banky aj pre fyzické osoby. Napríklad medzi úverovými produktmi mBank je možné nájsť aj pôžičku s 0 % úrokom. Získať ju môže dospelá osoba s trvalým alebo prechodným pobytom a kontaktnou adresou v SR.      

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   2
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.