Európsky preukaz zdravotného poistenia v zahraničí nemusí stačiť. Poistite sa!

pr 0

Určite sa zhodneme na tom, že najlepšie je, ak nás choroby a úrazy obchádzajú. O to radšej sme, keď sa nám vyhnú počas dovolenky či pobytu v zahraničí. Ak však už niečo ohrozuje naše zdravie, je lepšie byť pripravený. 

Kedy nám postačuje Európsky preukaz zdravotného poistenia a prečo je vhodné myslieť aj na komerčné cestovné poistenie?

Photo by Simon Migaj on Unsplash

 

Európsky preukaz zdravotného poistenia

Preukaz nám zabezpečí nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť v zahraničí v rámci krajín napojených na verejný zdravotný systém. Je potrebný na preukázanie sa u lekára, či v nemocnici. Zdravotné poisťovne ho vydávajú bezplatne, štandardne do 30 dní a o preukaz stačí  jednoducho požiadať. Jeho platnosť je 10 rokov. Môže ísť o kombinovaný (obojstranný) preukaz, pričom na jednej strane je Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) a na druhej je preukaz poistenca verejného zdravotného poistenia, alebo o samostatný preukaz (modrá kartička)

 

Práva držiteľov EPZP v zahraničí

V rámci krajín EU, ktoré sú súčasťou verejného systému zdravotného poistenia, máme s európskym zdravotným preukazom u lekára rovnaké práva a povinnosti, ako domáci pacienti. Zjednodušene, čo domácim pacientom hradí ich zdravotná poisťovňa, to vám preplatí aj tá vaša. V každom prípade netreba zabúdať na to, že aj napriek výhodám nekryje toľko prípadov, ako komerčné cestovné poistenie. Pred vycestovaním odporúčame uzavrieť komerčné cestovné poistenie od Union poisťovne, ktoré zabezpečuje krytie liečebných výdavkov nielen v rámci EU, ale aj vo svete.

Výhody pre držiteľov EPZP:

  • rozsah nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti je bez obmedzenia maximálnej finančnej čiastky,
  • vzťahuje sa na všetky choroby, ktoré sa po prvý raz vyskytli u poistenca pri pobyte mimo územia Slovenska, aj na chronické ochorenia,
  • u poskytovateľov zdravotných služieb napojených na verejný systém zdravotného poistenia mimo územia Slovenska je povinnosť uznať váš nárok na ošetrenie na základe EPZP,
  • nárok je vo väčšine prípadov uplatniteľný, aj keď sa jedná o výkon niektorých pracovných činností či pri rizikovej činnosti,

     

    EPZP má aj svoje nevýhody

    Pred vycestovaním do zahraničia je potrebné myslieť aj na také situácie, ktoré preukázaním EPZP nie sú kryté, pričom však komerčné cestovné poistenie Vám ich vie poskytnúť.

    EPZP nekryje náklady na spoluúčasť poistenca, prevoz (repatriáciu) a ani náklady u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na systém verejného zdravotného poistenia (súkromné zdravotnícke zariadenia).  Najlepšie cestovné poistenie od Unionu vás môže pripraviť aj na tieto situácie a ušetriť vám nemalé finančné náklady spojené s liečbou v zahraničí.

    Pred vycestovaním si skontrolujte platnosť vášho EPZP a nezabúdajte včas uzatvoriť komerčné cestovné poistenie.  Union poisťovňa ponúka možnosť poistiť sa na dovolenku alebo pobyt v zahraničí online. Poistenie vyklikáte za pár minút a môžete si vybrať zo širokej škály rizík.                                      

    1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
    Loading...

    Pridaj komentár