Vážne veciRodinné financie

Európsky preukaz zdravotného poistenia v zahraničí nemusí stačiť. Poistite sa!

 pr   02.08.2019   0

Určite sa zhodneme na tom, že najlepšie je, ak nás choroby a úrazy obchádzajú. O to radšej sme, keď sa nám vyhnú počas dovolenky či pobytu v zahraničí. Ak však už niečo ohrozuje naše zdravie, je lepšie byť pripravený. 

Kedy nám postačuje Európsky preukaz zdravotného poistenia a prečo je vhodné myslieť aj na komerčné cestovné poistenie?

Photo by Simon Migaj on Unsplash

 

Európsky preukaz zdravotného poistenia

Preukaz nám zabezpečí nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť v zahraničí v rámci krajín napojených na verejný zdravotný systém. Je potrebný na preukázanie sa u lekára, či v nemocnici. Zdravotné poisťovne ho vydávajú bezplatne, štandardne do 30 dní a o preukaz stačí  jednoducho požiadať. Jeho platnosť je 10 rokov. Môže ísť o kombinovaný (obojstranný) preukaz, pričom na jednej strane je Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) a na druhej je preukaz poistenca verejného zdravotného poistenia, alebo o samostatný preukaz (modrá kartička)

 

Práva držiteľov EPZP v zahraničí

V rámci krajín EU, ktoré sú súčasťou verejného systému zdravotného poistenia, máme s európskym zdravotným preukazom u lekára rovnaké práva a povinnosti, ako domáci pacienti. Zjednodušene, čo domácim pacientom hradí ich zdravotná poisťovňa, to vám preplatí aj tá vaša. V každom prípade netreba zabúdať na to, že aj napriek výhodám nekryje toľko prípadov, ako komerčné cestovné poistenie. Pred vycestovaním odporúčame uzavrieť komerčné cestovné poistenie od Union poisťovne, ktoré zabezpečuje krytie liečebných výdavkov nielen v rámci EU, ale aj vo svete.

 

Výhody pre držiteľov EPZP:

 • rozsah nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti je bez obmedzenia maximálnej finančnej čiastky,
 • vzťahuje sa na všetky choroby, ktoré sa po prvý raz vyskytli u poistenca pri pobyte mimo územia Slovenska, aj na chronické ochorenia,
 • u poskytovateľov zdravotných služieb napojených na verejný systém zdravotného poistenia mimo územia Slovenska je povinnosť uznať váš nárok na ošetrenie na základe EPZP,
 • nárok je vo väčšine prípadov uplatniteľný, aj keď sa jedná o výkon niektorých pracovných činností či pri rizikovej činnosti,

   

  EPZP má aj svoje nevýhody

  Pred vycestovaním do zahraničia je potrebné myslieť aj na také situácie, ktoré preukázaním EPZP nie sú kryté, pričom však komerčné cestovné poistenie Vám ich vie poskytnúť.

  EPZP nekryje náklady na spoluúčasť poistenca, prevoz (repatriáciu) a ani náklady u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na systém verejného zdravotného poistenia (súkromné zdravotnícke zariadenia).  Najlepšie cestovné poistenie od Unionu vás môže pripraviť aj na tieto situácie a ušetriť vám nemalé finančné náklady spojené s liečbou v zahraničí.

  Pred vycestovaním si skontrolujte platnosť vášho EPZP a nezabúdajte včas uzatvoriť komerčné cestovné poistenie.  Union poisťovňa ponúka možnosť poistiť sa na dovolenku alebo pobyt v zahraničí online. Poistenie vyklikáte za pár minút a môžete si vybrať zo širokej škály rizík.                                      

  Odosielam Váš hlas...
  Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
  Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
  Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
  Najčítanejšie
  Recept týždňa
  TIP
  Komentáre k článku

  smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

  tehotenstvo
  Máte problém otehotnieť?
  04.03.2021   2
  Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
  Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
  01.03.2021   0
  Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
  Zamlknutý potrat - Missed abortion
  27.02.2021   24
  Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
  babetko
  Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
  06.03.2021   0
  Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
  Jedálniček dojčiacej matky
  04.03.2021   50
  Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
  Svoje deti neuspávam
  02.03.2021   1
  Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
  detské choroby
  Mumps
  04.03.2021   1
  Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
  7 tipov pri suchom dráždivom kašli
  01.03.2021   0
  Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
  Porucha spôsobená nedostatkom prírody
  27.02.2021   2
  Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
  zvery
  Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
  22.02.2021   0
  Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
  Vodná korytnačka v zime
  16.02.2021   0
  Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.