Vážne veciRodinné financie

Ako si RTVS vynucuje vaše 4 eurá

 Takakika   17.10.2022   0

Nemusíte mať televízor, či už z presvedčenia, alebo preto, že nemáte peniaze, aby ste si ho kúpili, ale pokiaľ ste odberateľom elektriny, ste povinní zo zákona platiť koncesionárske poplatky.

Shutterstock

 

Všetci nám musíte platiť

V živote sa vám môžu pritrafiť rôzne situácie, napríklad ovdoviete, ale platiť peniaze na štátnu telku a rádio aj tak musíte, aj keby čo bolo. Pretože máte príjem zo zárobkovej činnosti, a tak vás od poplatkov neoslobodia. Nie ste dosť dôchodca, aby ste im nemuseli platiť krásnych 4,64 eur každý mesiac.  

Nakoniec, táto ľúbezná suma je zrejme nastavená tak, aby ste sa príliš nezavzdušňovali, že treba vôbec niečo uhradiť. Veď sú to drobné, nie?

 

4,64 eur. Aj keby čo bolo

Po predaji bytu som si spokojne zrušila všetky nastavené trvalé príkazy, ktoré boli s jeho užívaním viazané. A to vrátane úhrad RTVS, ako mi pripomenula pani z elektrární, keď som jej nahlasovala ukončenie odberu elektriny a diktovala stavy elektromerov z odovzdávacieho protokolu.

Byt sme síce odovzdávali 1.9., ale bol štátny sviatok, a tak vám elektrárne zdvihnú telefón až nasledujúci pracovný deň, skôr sa jednoducho odhlásiť neviete, ani keby ste vytrhli všetky elektrické káble zubami.

No z úhrad RTVS sa nedokážete odhlásiť ani druhého, ani desiateho, ani dvadsiateho v mesiaci: podmienkou je, aby ste im naskenovali vyúčtovaciu faktúru z elektrární, a na tú čakáte aj tri týždne. Nevadí. Viete, že ste všetko platili načas a viac, ako bolo treba, tešíte sa, že skôr, či neskôr vám príde za elektrinu preplatok, energetická kríza hore dolu.

 

Poteší vás, že vám príde preplatok aj z poisťovne, a to dokonca k augustovému dátumu, pretože je pre nich podstatný dátum, ku ktorému ste byt predali, nie až kedy ste ho odovzdali. Dovtedy ho máte poistený.

Len tá RTVS si ide svoje, pretože tak to má zapísané vo svojej DNA: jej jedinej skrátka dlžíte. Ako inak, čarovných 4,64 eur. Je im jedno, či byt odovzdáte 1.9. alebo 29., odhlásia vás až k 30. septembru a ledabolo podotknú, že nový majiteľ má povinnosť platiť až nasledujúci mesiac, teda od 1.10.  

Trvajú na tom, „nakoľko doklad o ukončení odberu elektriny na odbernom miesto som doložila až ku dňu 2.9.“ Jednoducho som si vybrala blbý dátum k odovzdaniu bytu. Mala som si študovať ústavu a nie byt predávať. Teraz mám za celý september nedoplatok.

Píšeme si s takou pani z úhrad RTVS kvôli 4 eurám už niekoľko týždňov, aj keď medzičasom som ich nedoplatok zaplatila. Samozrejme, že si to nepreverila v systéme a netuší, že si s ňou vymieňam e-maily zo zotrvačnosti, lebo som zvedavá, čo ešte mi odpíše zo stránky RTVS systémom ctrl c, ctrl v. Aj na takýto folklór a kultúru sa míňajú tie naše koncesie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Takakika

More a červené tenisky. Najprv materská dovolenka na chorvátskom ostrove, ktorá sa pretiahla na osem rokov. Medzičasom presun rodičovských aktivít na pevninu s dynamikou, akú prináša život po strate blízkeho.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo majú nové slovenské pôrodnicie v roku 2023?
23.03.2023   0
Verejnosť sa rozpráva o zatváraní niektorých pôrodníc. My máme aktuálne informácie o tých, čo dnes fungujú.
Keď vám povedia, že to bude Down...
21.03.2023   0
„Ide o ďalšiu z čŕt osobnosti, o nižší stupeň intelektuálneho rozvoja. Downom syndróm nie je choroba.“
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
babetko
Malý tyran alebo pravidlá musia byť!
27.03.2023   1
Ste zúfalí? Neposlúcha vás vaše dieťa? Neviete si rady, ste bezbranní a necháte sa vytočiť až urobíte to, čo neskôr oľutujete? Alebo zvyknete dať častejšiu „výchovnú“ facku, capnúť po zadku, pritom však sami viete, že to nie je najlepšie riešenie a dieťa to už prestalo brať ako trest?
Byť mamou je ako mať dve práce na plný úväzok
25.03.2023   0
Zaujímavý prieskum priniesol zistenie, že materstvo je ako dve zamestnania na plný úväzok, ale aj to, čo a koho matky opisujú ako svoje najväčšie spasenie.
Prvé dva týždne s dvomi deťmi: 7 vecí, ktoré som sa o sebe naučila
23.03.2023   0
Život s novorodencom a malým dieťaťom nie je jednoduchý, ale je to môj nový život. Nová výzva.
detské choroby
Majú ploché nohy? Cvičte.
25.03.2023   2
Ako detské chodidlo vyformovať do správneho tvaru? Cvičte! Cvičte s radosťou a pravidelne každý deň aspoň 10 minút.
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
auto
Autosedačky - 9 život zachraňujúcich pravidiel
21.03.2023   0
Kedykoľvek môže nastať situácia, kedy aj tá najdrahšia a správne nainštalovená autosedačka, nefunguje tak, ako má, pretože dieťa v nej nie je správnym spôsobom pripútané.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.