Vážne veciPre dušu

Vykašlite sa na nich

 Robert Balek   05.11.2017   1

Bežíme po cestách ako splašené kury, naháňajúc pár sekúnd či minút, ktoré potom použijeme na ďalšie naháňanie.

Cestou hnevajúc sa na všetkých, čo prekážajú nášmu behu, kvôli ktorým sme nestihli, čo sme tak veľmi chceli stihnúť, rúcame všetko krásne, čo sme mohli mať, urážame, ponižujeme, zabúdame na dôležité...

A po sebazničujúcom behu sa vrátime domov a v tých pár minútach, čo sme rýchlosťou získali, využijeme na to, že všetok hnev z ciest vychrlíme na svojich milovaných, hoc aj pre tú najmenšiu hlúposť. 

 

Na našich pleciach nosíme démonikov "Urýchľovača"a "Viacovača"

Majú na starosti rôznymi spôsobmi a hlavne často húsť do našich uší:

"Rýchlejšie, rýchlejšie, rýchlejšieee!" a "Viac, viac, viaaac!", kým sa náš život nerozbije na kúsky. 

Nepokúsiš sa ich zastaviť?

Nemôžeš celý život poslúchať "urýchľovačov".

Prosím! Veď ty nie si splašená kura! Postav sa dôstojne ako kráľovské dieťa, pošli kade ľahšie urýchľovača, ignoruj jeho "rýchlejšie, stihneš, ešte, ešteee" a kráčaj pokojne s dôstojnosťou hovoriac:

"Ak Boh chce, aby som to stihol, tak to stihnem. A ak to nemám podľa neho stihnúť, tak to nestihnem."

 

A s úsmevom pozerajúc okolo seba, ďakujúc Bohu, ľahšie spozoruješ smútok v očiach človeka oproti, rýchlejšie zareaguješ na únavu kohokoľvek prepustiac mu svoje miesto v autobuse, skôr uvidíš človeka, ktorý sa trmoce so svojím kufrom hore schodmi, podržíš dvere tomu, kto ide za tebou, aby ho netresli po hlave a usmeješ sa letmo uvidiac oči, pozrajúce na teba v svojej osamotenosti.

A tak vykonajúc s Bohom v modlitbe mnoho dobra po cestách, vrátiš sa domov naplnený dobrom, pokojom, radosťou a tieto vyleješ zo svojho srdca na svojich milovaných... 

A o "viacovačoch" už ani nehovorím...

Kto ti hovorí, že musíš do nekonečna poslúchať to "viac, viac, ešte, ešteee" ? Ničís úprimnú dôveru tvojich blízkych a priateľov. Necítiš sa šťastnejšie ani s najnovším iPhonom, Lexusom či Mercedesom, novou kuchyňou, novými "handrami" z shopingu , dláviš v sebe všetok cit pre skutočnú radosť, skutočný pokoj, skutočnú lásku, zameniac ju za vybičované telo, za neustály strach, že stratíš, čo máš.  Strácaš sa v tom, kým skutočne si, a čo sú iba tvoje masky, pretvárky, ktorými si kupuješ nezaplatiteľné...

A všetko toto len kvôli fatamorgáne, ktorou ťa "viacovači" lákajú hlbšie a hlbšie do púšte...

Nikdy sa nenasýtiš. 

Tak čo? Nezastavíš sa?

Pošli do kelu každého "viacovača" a odignoruj ich "viaaac" tvrdým rozhodným "Stačí!" a "Ďakujem, Bože, za to, čo mám. Verím, Ty mi dáš toľko, koľko potrebujem. Nič viac ani nič menej."

A privolaj na svoje plecia "Mámčasovačov" a "Stačovačov", ktorí ti pomôžu opakovať tak často, ako sa len dá: 

"Mám čas! Stihnem, čo mám stihnúť! Rozprávaj mi o sebe, synček, dcérka, žena moja, priateľ môj!" 
a "Stačí! Ďakujem ti, Bože, za to, čo si mi dal a ešte dáš - je to tak krásne! Pozri, aký je Boh štedrý, dcérka, synček, žena moja, priateľ môj!"


Ak vás tieto zamyslenia oslovili,  knihu povzbudení, myšlienok a príbehov pátra Roberta Baleka z misií v Rusku "Balzam na dušu" nájete na  Facebooku

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Robert Balek

Som misionár verbista, katolícky kňaz na misiách v Rusku v Irkutsku pri Bajkale . 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Lucia napísané 17.11.2017 22:41

Nádherný a silný článok. Vďaka!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Suchý alebo vlhký kašeľ, ako ich rozoznať (audio)
07.03.2021   1
V zásade rozlišujeme dva druhy kašľa: suchý, neproduktívny kašeľ a kašeľ produktívny (vlhký, mokrý, hlienový). Viete ich rozoznať?
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.