ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
V kuchyniJesť zdravo

Čím nahradiť mlieko, ak robí problémy?

 Miloš Remenár   16.01.2013   0

Laktózovo intolerantní ľudia majú kvôli nedostatku enzýmu laktáza v organizme nedostatočnú schopnosť rozkladať v organizme mliečny cukor – laktózu. Obsahuje ju nielen mlieko a mliečne výrobky, ale aj mnohé iné produkty, napríklad lieky. Problémy nastávajú aj pri varení, keďže mlieko je dôležitou ingredienciou v receptoch na mnohé pokrmy. Ľudia s touto poruchou trávenia však nemusia zúfať, existujú totiž riešenia, ktoré dokážu mlieko nahradiť.

Ľudia trpiaci na neznášanlivosť mliečneho cukru najčastejšie siahajú po bezlaktózovom mlieku, ktoré je už dostať v niektorých obchodoch, prípadne si ho môžu vyrobiť aj z obyčajného kravského mlieka pridaním špeciálnych kvapiek s enzýmom laktáza, ktorý laktózu rozloží. Druhou častou alternatívou je sójové mlieko. „V porovnaní s kravským mliekom má jeho sójová náhrada nižší obsah niektorých žívín, napríklad vápnika a vitamínu D, dôležitých hlavne pre deti,“ upozorňuje Rastislav Stolárik zo združenia Intolerancia laktózy.

Laktózu obsahujú aj mlieka z iných zvierat, riešením teda nie je ani použitie kozieho alebo ovčieho mlieka. „Stále existuje veľa ľudí s intoleranciou laktózy, ktorí sa nechcú ani napriek ich poruche vzdať mlieka. Pomáha im pri tom enzým laktáza vo výživovom doplnku, po ktorom môžu kľudne jesť aj mlieko a mliečne jedlá,“ dodáva Stolárik. Tabletka organizmu dodá chýbajúcu laktázu a poradí si s trávením mliečneho cukru.

Populárnou náhradou kravského mlieka pri varení býva aj kokosové, špaldové, mandľové, pohánkové, ovsené, alebo ryžové mlieko, namiesto masla sa v kuchyni môže použiť margarín alebo indické „čisté“ maslo ghee. To síce môže obsahovať laktózu, nemusí však robiť ťažkosti ani laktózovo intolerantním, keďže aj oni sú väčšinou schopní stráviť určité malé množstvo mliečneho cukru a kým túto hranicu neprekročia, problémy im nehrozia. 

Intolerancia laktózy nie je choroba, ide o stav, pri ktorom ľudské telo neprodukuje enzým laktáza v dostatočnom množstve. Telo tak nemôže štiepiť láktózu — zložený mliečny cukor, ktorý v prípade, že sa dostane do hrubého čreva, spôsobuje tráviace ťažkosti. Miera intolerancie laktózy stúpa vekom.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.