ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
V kuchyniV kuchyni

Vedeli ste, že použitý olej z domácnosti môžete recyklovať?

 Kaufland   02.09.2016   5

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, koľko odpadu vyprodukuje vaša domácnosť počas jedného roka? Boli by ste prekvapení, ale bežná štvorčlenná rodina dokáže ročne vyhodiť viac ako 1 tonu odpadu. A to už je poriadna kopa.

Ak chcete prispieť svojou troškou a šetriť životné prostredie, môžete. Napríklad aj vďaka projektu Zelený Kaufland, ktorý okrem tradičnej recyklácie prináša tento rok ako novinku aj možnosť odovzdania použitého oleja z domácnosti.

Foto: Kaufland

 

Určite viete kam zahodiť vytriedený papier, plast, sklo a kov. Koše na tento druh odpadu sú už väčšinou dostupné.

Ak si však lámete hlavu s tým, kam so zvyškami použitého oleja, rozhodne ich nevylievajte do výlevky a ani ich nevyhadzujte do bežného komunálneho odpadu.

V prípade, že chcete prispieť k ochrane životného prostredia, ideálnym riešením je priniesť zbytky oleja do niektorej zo 7 prevádzok Kauflandu.

V Bardejove, Bratislave na Patrónke, Novom Meste nad Váhom, Košiciach – Nad jazerom, Sabinove, Šamoríne a Zlatých Moravciach sa 2. – 5. septembra v čase od 8.00-20.00h uskutočnia zberné dni, počas ktorých budete môcť odovzdať použitý olej z domácnosti.

Kladiete si otázku, prečo by ste použitý olej nemali len tak vyliať do výlevky či vyhodiť spolu s bežným odpadom?

Foto: Kaufland

Dôvodov je hneď niekoľko. Ak sa olej dostane do kanalizačného systému, značne ho zanáša a časom i poškodzuje.

Iba 1 dcl. oleja dokáže znečistiť niekoľko tisíc litrov vody, úprava ktorej je veľmi nákladná. Správnym separovaním však viete obyčajný kuchynský olej zhodnotiť na užitočnú surovinu, ktorá sa používa napríklad v doprave, logistike, energetike, či iných odvetviach.

7 ton odpadu za tri roky

Takýmto jednoduchým krokom prispejete k zníženiu emisií skleníkových plynov či zmiernite globálnu závislosť na rope. Aj vďaka projektu Zelený Kaufland, ktorého hlavnou myšlienkou je ochrana životného prostredia, sa stáva separácia odpadu jednoduchšou.

„Našou snahou je nielen informovať zákazníkov o ochrane životného prostredia, ale aj ponúknuť im bežne dostupné miesto, kde majú možnosť aktívne sa zapojiť do zmysluplnej aktivity a prispieť tak svojou troškou k dobrej veci,“ hovorí Erika Turček Pfundtnerová, vedúca oddelenia CSR v Kauflande.  

„O úspešnosti projektu svedčí aj to, že za tri roky jeho fungovania sa celkovo vyzbieralo viac než 7 ton recyklovateľného odpadu,“ dodáva. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Letitia napísané 06.09.2016 22:42

Aha, tak len zberné dni?

Máme niečo lepšie - myslím, že na každej benzínovej pumpe zbierajú okrem použitého motorového oleja aj kuchynský. Musí byť vhodne zabalený (stačí PET-fľaša). My už takto odnášame použitý olej dlho. A nie len vo vyznačených dňoch, ale hocikedy, keď naplníme fľašu.

Letitia napísané 06.09.2016 22:50

Určite na OMV, tam nosíme my. (ak som to nepoplietla)

Michaela napísané 02.09.2016 08:11

Privitala by som stabilne kose na olej...my totiz pouzity olej zlievame (napr. do prazdnych nadob od kavy a pod.) ale vyhadzujeme ich potom do normalneho komunalneho odpadu - do smetiakov...

Kauflandacky projekt chvalim, ale nevyprazame len raz do roka...chytia sa na to starostovia?

Erika napísané 02.09.2016 16:38

Pridavam sa. To co je za blbost, ze v nejaky datum.- Kontinualne by to malo byt mozno, aby to malo zmysel.

Letitia napísané 06.09.2016 22:44

Ale určite lepšie do "čierneho kontajnera", ako do výlevky.

V spaľovni by mali nebezpečný "dym" odfiltrovať, ale vo vode narobí viac škody.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.