Poriadok a čistota v kuchyni je snom každej gazdinky

Zuzana Hambáleková 0

Kuchyňu by sme pokojne mohli nazvať aj malou križovatkou domácnosti. Trávime v nej veľa času nielen pri pravidelnej príprave jedál a ich konzumácii, ale aj pri spoločných rozhovoroch. Udržať v nej neustále poriadok a čistotu je náročné na energiu aj čas. Ako sa o čistotu v kuchyni postarať bez väčšej námahy?

Dôkladné upratanie nie je záležitosťou piatich minút, preto je dobré neupratovať nárazovo, ale priebežne a mať vždy po ruke niekoľko osvedčených pomocníkov.

Aj vám sa určite stane, že po jedle si radšej sadnete a necháte vytráviť, ako by ste sa mali pustiť do umývania riadu. Ak ho však umyjete hneď po použití, predídete tak jeho nakopeniu a ťažko odolnej špine. Mnohé gazdinky nedajú dopustiť na klasické ručné umývanie riadu. Dnes dostanete kúpiť prostriedky odstraňujúce mastnotu, pripálené nečistoty, ale aj prostriedky, ktoré sú k pokožke pH neutrálne. Nepodceňujte ani výmenu handričiek či penových hubiek, na ktorých by pod vplyvom dlhého používania mohli vzniknúť baktérie či iné mikroorganizmy.

Umývačka riadu je po práčke druhým najobľúbenejším spotrebičom v domácnosti. V spolupráci s tabletami či gélom pomáha zbaviť sa hromady špinavého riadu za pomerne krátky čas. Za to by sme sa jej však mali odplácať pravidelnou starostlivosťou o jej vnútorný priestor. Pokiaľ máte tvrdú vodu, je nutné používať okrem čistiaceho prostriedku aj soľ a oplachovač, aby ste predišli usádzaniu vodného kameňa na riade aj v umývačke. Raz za 1-2 mesiace (podľa frekvencie používania umývačky) by ste ju mali prečistiť čističom umývačky, aby ste odstránili mastnotu a nečistoty usadené na filtri a tryskách.

Neoddeliteľnou súčasťou našich kuchýň je aj mnoho ďalších spotrebičov, ktoré si rovnako vyžadujú priebežnú údržbu. Sporák, digestor, mikrovlnná rúra či rúra na pečenie sú lapačmi mastnoty, prachu, prischnutých či pripečených kúskov  jedál. Preto je dôležité ich dôkladné a permanentné čistenie.

Nedostatočná cirkulácia vzduchu v kuchyni je jednou z príčin vzniku zvýšenej koncentrácie vlhkosti podporujúcej vznik plesní. Tie sa najčastejšie vyskytujú v podobe tmavých fľakov na stenách či tapetách, prípadne podlahových krytinách. Preto nepodceňujte používanie digestora odvádzajúceho vodné pary vznikajúce pri varení a dostatočne vetrajte.  Ak sa už pleseň objavila, odstráňte ju pomocou čistiacich prostriedkov proti baktériám a plesniam. Len v čistej kuchyni je varenie potešením.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár