V kuchyniV kuchyni

Oprášila kváskovanie a napísala o ňom knihu. Naty vám poradí, ako na voňavý domáci chlieb

 Marcela Beňová   19.10.2018   0

Máte radi vôňu čerstvo upečeného chlebíka? Ak áno, možno vás Naty Žúreková Štefková inšpiruje, aby ste s jeho prípravou začali aj doma.

Naty Žúreková Štefková

 

Naty, ktorá sa podieľala na vzniku knihy Kváskovanie, a svojimi receptami a nápadmi inšpiruje aj na stránke kváskovanie.sk, pozná tajomstvo, ako pripraviť domáci chlebík ako od starej mamy. A naučí to aj vás.

 

Kváskovanie bolo súčasťou kuchyne našich starých mám. Dnes sa k nemu opäť rady vraciame.

Máte pravdu. Kváskovanie bolo bežnou súčasťou života ešte našich starých mám. No po druhej svetovej vojne zapadlo prachom. Dnes sa ho ako Kváskovanie snažím oprášiť a priniesť naspäť do každej domácnosti také, aké bolo kedysi.

Chleba sme sa totiž začali v poslednom čase dobrovoľne vzdávať. Prestal nám chutiť. Nášmu zdraviu i chuťovým pohárikom začalo vadiť zloženie chleba v podobe rôznych konzervantov a zvýrazňovačov chuti.

Kváskový chlieb pripravený tradičným spôsobom pomocou kvásku z múky a vody nám ponúka revolúciu chuti a dokazuje, že chlieb je dar, ktorý chutí, spája, vyživuje a uzdravuje.

 

Aký je rozdiel medzi kváskovým a bežným pečivom z obchodu?

Bohužiaľ veľký. Rozdiel je cítiť v chuti a vôni. To, čo však najviac motivuje ku kváskovaniu, sú zdravotné benefity, ktoré kvások ponúka.

Kváskový produkt je stráviteľnejší, nezaťažuje naše trávenie a viac zasýti. Je nutrične vyváženejší a prirodzene "zakonzervovaný" vďaka kyseline mliečnej.

Naty Žúreková Štefková

 

Ako si môže gazdinka vytvoriť domáci kvások?

Každý si môže urobiť doma svoj kvalitný vitálny kvások. Potrebuje na to ražnú múku a vodu. Vypestovanie trvá 10 - 14 dní, no potom je už v domácnosti nastálo. Alebo teda, pokým sa oň budeme starať.

 

Pre zaneprázdnené či začínajúce gazdinky ponúkate pomôcku - kváskovú mapu.

Kvásková mapa je rýchly a pohodlný spôsob, ako sa dopracovať ku kvásku, keď si nevypestujeme svoj vlastný. Takto bez námahy pestovania máme hneď aktívny kvások doma a môžeme piecť, variť či vyprážať s kváskom.

 

Kvások mám doma. Čo ďalej? Ako často mám piecť a čo všetko môžem vyskúšať?

Starostlivosť o kvások nie je ťažká. Skladujeme ho v chladničke, a vďaka tomu nám vydrží bez povšimnutia až 7 dní. Použiť ho však môžeme kedykoľvek.

Platí pravidlo- koľko lyžíc z neho odoberiem, toľko lyžíc ražnej múky a vody mu vrátim naspäť. Takto sa nám nikdy neminie.

V prípade, že máme doma ražný chlebový kvások - ktorý aj odporúčam mať- je vhodný na úplne všetko. Z kváskov z ražnej chlebovej múky urobíme celozrnné chleby, nadýchané rožky, vláčne buchty a koláče, chrumkavú pizzu, ukážkové croissanty či smažené šišky.

Ak chceme múčne jedlá urobiť stráviteľné, kvások môžeme využiť aj do palaciniek či cestovín. Dokonca aj polievka či nátierka z kvásku je veľmi chutná a obľúbená u malých aj veľkých.

 

Ako sa máme kvások správne starať? Čo v prípade, že odchádzame napríklad na dovolenku?

Ak idete na dovolenku na dlhšie ako 7 dní, máte viacero možností. Buď si kvások zoberiete so sebou, alebo ho dáte kamarátke (rozdelíte ho medzi tri kamarátky, aby sa vám aspoň od jednej vrátil).

Môžete ho však aj vysušiť či zmraziť. Podrobné postupy, ako na vysušenie, zmrazenie a následné aktivovanie kvásku popisujeme v našich knihách Kváskovanie.

Naty Žúreková Štefková

 

Akú múku či ostatné pomôcky na pečenie mám pri kváskovaní zvoliť? Ktoré varianty sú podľa vašich skúseností najzdravšie?

Kváskovanie nevyžaduje žiadne počiatočné investície. Pomôcky na kváskovanie sú úplne základné. Ošatky na finálne tvarovanie chleba, kameň na pečenie, narezávatká či sádzacie lopaty- to sú profesionálne pomôcky. 

Netreba ich nutne, no domáci pekár si ich rád kúpi. Múky na kváskovanie sú pre kváskovanie najlepšie. Vyvinuli sme svoju značku múk v spolupráci s mlynom Trenčan, aby kváskovanie bolo úspešné, kvalitné a chutné.

Naše múky na kváskovanie sú zo slovenského zrna, zomleté sú na Slovensku, aj zabalené sú u nás. Obaly sme si navrhli sami, a už teraz sa múky tešia veľkej obľube v domácnostiach pre svoju kvalitu.

Samozrejme, na kváskovanie sú vhodné akékoľvek múky. Líšia sa kvalitou, savosťou a laboratórnymi parametrami (dusíkaté látky a pod.). Domáci pekár musí sám vyskúšať, ktorá mu vyhovuje najviac.

 

Ako prebiehalo samotné kváskovanie v minulosti a ako dnes? Prišli odvtedy nejaké novinky či inovácie?

Zaujímavá otázka. Áno, samozrejme, nejaké rozdiely tu sú.

Kedysi sa cesto spracovávalo jedine ručným miesením vo veľkých drevených misiach. Pieklo sa naraz veľa chlebov vo veľkej peci raz za týždeň.

Vydržalo sa s nimi až do ďalšieho týždňa, keď sa znova pieklo. Chlebíky kvasili v slamených ošatkách alebo misiach.

Dnes si môžeme vybrať z bohatej ponuky profesionálnych pomôcok na pečenie, ako je kuchynský robot na miesenie cesta, kameň na pečenie, narezávatká na chlieb, rôzne typy ošatiek, chlebníkov...

Naty Žúreková Štefková

 

V čom je najväčší prínos kváskovania?

Najväčší prínos vidím v zdraví. Kváskovanie a zdravotné benefity, ktoré ponúka, sú pre túto dobu naozaj trefné.

Ekzémy, alergie, nepravidelné vyprázdňovanie, pocit nafúknutia, spomaleného trávenia, pálenia záhy, častá chorobnosť či únava. Tu všade nám vie kvások pripravený z múky a vody pomôcť.

 

Mnoho žien by rado začalo, ale boja sa, že pečenie domáceho chleba zaberie priveľa času. 

Pre tento pocit som kváskovanie odkladala aj ja sama. Sama mám deti, domácnosť prácu, chcem ísť von, a nie byť otrokom pri rúre. Opak je pravdou.

Kváskovanie je na náš čas nenáročné. Kvások je veľmi samostatný, prácu spraví sám. Potrebuje len sem - tam naše usmernenie. Naša práca pri príprave chlebíka trvá cca do 30 minút.

 

Aký jednoduchý a zaujímavý recept môžu doma gazdinky vyskúšať?

V knihách Kváskovanie sa nachádza viac ako 130 receptov pripravených výlučne s kváskom. Pečené, varené, smažené, nasladko aj naslano, s lepkom i bez lepku. Všetky sú unikátne a plné chuti.  

Ten, ktorý odporúčam skúsiť, je základný pšenično - ražný chlieb. Predáva sa v každom obchode a určite sme ho aspoň raz v živote jedli.

Ako však môže chutiť v kváskovej podobe, a že kváskovanie stojí za vyskúšanie, sa môžete presvedčiť práve na tomto konkrétnom recepte. Prináša vláčnu striedku s chrumkavou kôrkou.

Tento chlieb chutí úplne inak s kváskom ako s droždím. Staršie ročníky vravia, že túto chuť si pamätajú z detstva.

 

Chcete vyskúšať, ako chutí kváskové pečivo? Recept na pšenično - ražný chlieb podľa Naty nájdete na Rodinke už zajtra.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.