V kuchyniV kuchyni

Oprášila kváskovanie a napísala o ňom knihu. Naty vám poradí, ako na voňavý domáci chlieb

 Marcela Beňová   19.10.2018   0

Máte radi vôňu čerstvo upečeného chlebíka? Ak áno, možno vás Naty Žúreková Štefková inšpiruje, aby ste s jeho prípravou začali aj doma.

Naty Žúreková Štefková

 

Naty, ktorá sa podieľala na vzniku knihy Kváskovanie, a svojimi receptami a nápadmi inšpiruje aj na stránke kváskovanie.sk, pozná tajomstvo, ako pripraviť domáci chlebík ako od starej mamy. A naučí to aj vás.

 

Kváskovanie bolo súčasťou kuchyne našich starých mám. Dnes sa k nemu opäť rady vraciame.

Máte pravdu. Kváskovanie bolo bežnou súčasťou života ešte našich starých mám. No po druhej svetovej vojne zapadlo prachom. Dnes sa ho ako Kváskovanie snažím oprášiť a priniesť naspäť do každej domácnosti také, aké bolo kedysi.

Chleba sme sa totiž začali v poslednom čase dobrovoľne vzdávať. Prestal nám chutiť. Nášmu zdraviu i chuťovým pohárikom začalo vadiť zloženie chleba v podobe rôznych konzervantov a zvýrazňovačov chuti.

Kváskový chlieb pripravený tradičným spôsobom pomocou kvásku z múky a vody nám ponúka revolúciu chuti a dokazuje, že chlieb je dar, ktorý chutí, spája, vyživuje a uzdravuje.

 

Aký je rozdiel medzi kváskovým a bežným pečivom z obchodu?

Bohužiaľ veľký. Rozdiel je cítiť v chuti a vôni. To, čo však najviac motivuje ku kváskovaniu, sú zdravotné benefity, ktoré kvások ponúka.

Kváskový produkt je stráviteľnejší, nezaťažuje naše trávenie a viac zasýti. Je nutrične vyváženejší a prirodzene "zakonzervovaný" vďaka kyseline mliečnej.

Naty Žúreková Štefková

 

Ako si môže gazdinka vytvoriť domáci kvások?

Každý si môže urobiť doma svoj kvalitný vitálny kvások. Potrebuje na to ražnú múku a vodu. Vypestovanie trvá 10 - 14 dní, no potom je už v domácnosti nastálo. Alebo teda, pokým sa oň budeme starať.

 

Pre zaneprázdnené či začínajúce gazdinky ponúkate pomôcku - kváskovú mapu.

Kvásková mapa je rýchly a pohodlný spôsob, ako sa dopracovať ku kvásku, keď si nevypestujeme svoj vlastný. Takto bez námahy pestovania máme hneď aktívny kvások doma a môžeme piecť, variť či vyprážať s kváskom.

 

Kvások mám doma. Čo ďalej? Ako často mám piecť a čo všetko môžem vyskúšať?

Starostlivosť o kvások nie je ťažká. Skladujeme ho v chladničke, a vďaka tomu nám vydrží bez povšimnutia až 7 dní. Použiť ho však môžeme kedykoľvek.

Platí pravidlo- koľko lyžíc z neho odoberiem, toľko lyžíc ražnej múky a vody mu vrátim naspäť. Takto sa nám nikdy neminie.

V prípade, že máme doma ražný chlebový kvások - ktorý aj odporúčam mať- je vhodný na úplne všetko. Z kváskov z ražnej chlebovej múky urobíme celozrnné chleby, nadýchané rožky, vláčne buchty a koláče, chrumkavú pizzu, ukážkové croissanty či smažené šišky.

Ak chceme múčne jedlá urobiť stráviteľné, kvások môžeme využiť aj do palaciniek či cestovín. Dokonca aj polievka či nátierka z kvásku je veľmi chutná a obľúbená u malých aj veľkých.

 

Ako sa máme kvások správne starať? Čo v prípade, že odchádzame napríklad na dovolenku?

Ak idete na dovolenku na dlhšie ako 7 dní, máte viacero možností. Buď si kvások zoberiete so sebou, alebo ho dáte kamarátke (rozdelíte ho medzi tri kamarátky, aby sa vám aspoň od jednej vrátil).

Môžete ho však aj vysušiť či zmraziť. Podrobné postupy, ako na vysušenie, zmrazenie a následné aktivovanie kvásku popisujeme v našich knihách Kváskovanie.

Naty Žúreková Štefková

 

Akú múku či ostatné pomôcky na pečenie mám pri kváskovaní zvoliť? Ktoré varianty sú podľa vašich skúseností najzdravšie?

Kváskovanie nevyžaduje žiadne počiatočné investície. Pomôcky na kváskovanie sú úplne základné. Ošatky na finálne tvarovanie chleba, kameň na pečenie, narezávatká či sádzacie lopaty- to sú profesionálne pomôcky. 

Netreba ich nutne, no domáci pekár si ich rád kúpi. Múky na kváskovanie sú pre kváskovanie najlepšie. Vyvinuli sme svoju značku múk v spolupráci s mlynom Trenčan, aby kváskovanie bolo úspešné, kvalitné a chutné.

Naše múky na kváskovanie sú zo slovenského zrna, zomleté sú na Slovensku, aj zabalené sú u nás. Obaly sme si navrhli sami, a už teraz sa múky tešia veľkej obľube v domácnostiach pre svoju kvalitu.

Samozrejme, na kváskovanie sú vhodné akékoľvek múky. Líšia sa kvalitou, savosťou a laboratórnymi parametrami (dusíkaté látky a pod.). Domáci pekár musí sám vyskúšať, ktorá mu vyhovuje najviac.

 

Ako prebiehalo samotné kváskovanie v minulosti a ako dnes? Prišli odvtedy nejaké novinky či inovácie?

Zaujímavá otázka. Áno, samozrejme, nejaké rozdiely tu sú.

Kedysi sa cesto spracovávalo jedine ručným miesením vo veľkých drevených misiach. Pieklo sa naraz veľa chlebov vo veľkej peci raz za týždeň.

Vydržalo sa s nimi až do ďalšieho týždňa, keď sa znova pieklo. Chlebíky kvasili v slamených ošatkách alebo misiach.

Dnes si môžeme vybrať z bohatej ponuky profesionálnych pomôcok na pečenie, ako je kuchynský robot na miesenie cesta, kameň na pečenie, narezávatká na chlieb, rôzne typy ošatiek, chlebníkov...

Naty Žúreková Štefková

 

V čom je najväčší prínos kváskovania?

Najväčší prínos vidím v zdraví. Kváskovanie a zdravotné benefity, ktoré ponúka, sú pre túto dobu naozaj trefné.

Ekzémy, alergie, nepravidelné vyprázdňovanie, pocit nafúknutia, spomaleného trávenia, pálenia záhy, častá chorobnosť či únava. Tu všade nám vie kvások pripravený z múky a vody pomôcť.

 

Mnoho žien by rado začalo, ale boja sa, že pečenie domáceho chleba zaberie priveľa času. 

Pre tento pocit som kváskovanie odkladala aj ja sama. Sama mám deti, domácnosť prácu, chcem ísť von, a nie byť otrokom pri rúre. Opak je pravdou.

Kváskovanie je na náš čas nenáročné. Kvások je veľmi samostatný, prácu spraví sám. Potrebuje len sem - tam naše usmernenie. Naša práca pri príprave chlebíka trvá cca do 30 minút.

 

Aký jednoduchý a zaujímavý recept môžu doma gazdinky vyskúšať?

V knihách Kváskovanie sa nachádza viac ako 130 receptov pripravených výlučne s kváskom. Pečené, varené, smažené, nasladko aj naslano, s lepkom i bez lepku. Všetky sú unikátne a plné chuti.  

Ten, ktorý odporúčam skúsiť, je základný pšenično - ražný chlieb. Predáva sa v každom obchode a určite sme ho aspoň raz v živote jedli.

Ako však môže chutiť v kváskovej podobe, a že kváskovanie stojí za vyskúšanie, sa môžete presvedčiť práve na tomto konkrétnom recepte. Prináša vláčnu striedku s chrumkavou kôrkou.

Tento chlieb chutí úplne inak s kváskom ako s droždím. Staršie ročníky vravia, že túto chuť si pamätajú z detstva.

 

Chcete vyskúšať, ako chutí kváskové pečivo? Recept na pšenično - ražný chlieb podľa Naty nájdete na Rodinke už zajtra.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
PODKÁST
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Najdivnejšie tehotenské povery
24.09.2021   0
„Nesmieš si kupovať kočík pred narodením bábätka.“ Jedného by až striaslo, ako mu môže niekto priať smrť bábätka len preto, že podľahne nákupnému ošiaľu.
Prečo v tehotenstve zvraciame
20.09.2021   0
Najčastejšie sa s nevolnosťou možno stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
babetko
Gaštankovia. Postavičky a zvieratká z gaštanov
21.09.2021   0
Aj vy radi zbierate gaštany? Urobte si s deťmi ZOO s gaštanovými zvieratkami alebo príjemnú jesennú dekoráciu do Vašej obývačky.
Obdobie 4. – 6. mesiaca - najharmonickejšie v 1. roku bábätka
20.09.2021   0
Väčšina detí má už stabilizované vitálne funkcie ako sú trávenie, vylučovanie, ale aj vzťah k priestoru – ku gravitácii, a základné sociálne vzťahy, väzbu k rodičom a ostatným blízkym príbuzným.
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
detské choroby
Deti od 3 mesiacov a závažné príznaky covid-19: kedy volať 112
21.09.2021   0
Bábätko od 3 mesiacov - ktoré príznaky si treba všímať v súvislosti s covid-19? Kedy urýchlene ísť na urgentný príjem alebo volať 112?
Novorodenec a covid-19: závažné príznaky, kedy volať 112
21.09.2021   0
Aké príznaky covid-19 sa objavujú u najmenších detí? Červená znamená ihneď volať 112, oranžová znamená kontaktovať pediatra, zelená by sa mala dať zvládnuť bez akútneho zásahu lekára.
Cukrovka v detskom veku
20.09.2021   3
Detská cukrovka (diabetes mellitus) so sebou stále prináša strach z nepoznaného. No dnešná medicína, jej výskumy a skúsenosti lekárov pomáhajú rodičom a deťom vysporiadať sa s touto diagnózou a prekonať obavy z budúcnosti.
zvery
5 najčastejších mýtov o výcviku psov
20.09.2021   7
„Ak si chcete získať psí rešpekt, musíte ho fyzicky napomínať a byť dominantný.“
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?