V kuchyniV kuchyni

Jesenné antidepresíva: bylinky v kuchyni. Čo robiť, aby nám nezvädli?

 Anna Veselá   15.10.2020   0

Jeseň býva krásna, kým ponuré dni kompenzuje hrejivými listami na stromoch a necháva nám pavučinové odkazy vo vetre. Len potom to prešedivelé obdobie, keď sa z okna dívame akurát tak na vyziabnuté haluze, lezie dobre na city.

Vtedy sa zvykneme nahovoriť aj na instantné zelené bylinky v obchode, hoci nikdy nevieme, koľko tentokrát vydržia. Vnútri by teoreticky mohli zvládnuť žiť petržlenová vňať, mäta, pažítka, bobkový list. Ale aj rozmarín a materina dúška.

Shutterstock

 

Mať doma čokoľvek zelené je také pocitové antidepresívum. A ešte aj vonia.

Tí, ktorí sa v tom vyznajú, by radšej vsadili vypestovať si bylinky z vlastných semiačok. Bylinky z potravinových reťazcov sú vždy lotéria. Zelené listy môžu rýchlo zožltnúť a bylinka putuje do kontajnera.

Shutterstock

 

Prečo sú tieto bylinky nespoľahlivé?

Jednak preto, že nemajú dosť miesta, sú nahusto posadené – treba ich teda presadiť do väčšej nádoby a pritom dávať pozor, aby sa koreň čo najmenej poškodil. Ideálne sú kochlíky s dierkami, aby prebytok vody pri polievaní mal kam odtiecť.

Ďalší dôvod, prečo zvyknú bylinky z obchodov rýchlo zvädnúť je, že zemina nemusí obsahovať toľko výživných látok. Je im treba dať nejaký substrát.

Shutterstock

 

Slnko a voda

Všetky, či už vlastné alebo kúpené bylinky, potrebujú mať aj vnútri dosť svetla, ideálne, ak sú okná orientované na juhozápad. Ak nemáte to šťastie, budete si na ne musieť posvietiť.

Polievať ich treba pravidelne, aspoň dvakrát do týždňa, keď je zem na dotyk suchá.

Bazalka sa napríklad polieva ráno. Potrebuje byť vystavená slnečnému žiareniu najmenej 4 hodiny denne.

Shutterstock

 

Aj rozmarín má rád slnko a potrebuje otáčať, aby mu bolo dopriate z každej strany.

Petržlen dobre zalievame najmä na začiatku, potom menej. Takisto potrebuje slnečné miesto.

Materina dúška si vyžaduje veľa tepla a slnka, nemá rada vlhko.

Bylinky je treba v kuchyni aj používať. Tak im zaručíme, že budú úspešne rásť. Na jedenkrát by sme však nemali odrezať viac ako dve tretiny.

Shutterstock

 

Napríklad, ak necháme narásť pažítku 15 cm, odrežeme z nej tak, aby zostalo aspoň 5 cm. Bazalka je zdravá vtedy, ak na mieste, kde pravidelne odtŕhame lístky, rastú nové.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.