Jesenné antidepresíva: bylinky v kuchyni. Čo robiť, aby nám nezvädli?

Anna Veselá 0

Jeseň býva krásna, kým ponuré dni kompenzuje hrejivými listami na stromoch a necháva nám pavučinové odkazy vo vetre. Len potom to prešedivelé obdobie, keď sa z okna dívame akurát tak na vyziabnuté haluze, lezie dobre na city.

Vtedy sa zvykneme nahovoriť aj na instantné zelené bylinky v obchode, hoci nikdy nevieme, koľko tentokrát vydržia. Vnútri by teoreticky mohli zvládnuť žiť petržlenová vňať, mäta, pažítka, bobkový list. Ale aj rozmarín a materina dúška.

Shutterstock

Mať doma čokoľvek zelené je také pocitové antidepresívum. A ešte aj vonia.

Tí, ktorí sa v tom vyznajú, by radšej vsadili vypestovať si bylinky z vlastných semiačok. Bylinky z potravinových reťazcov sú vždy lotéria. Zelené listy môžu rýchlo zožltnúť a bylinka putuje do kontajnera.

Shutterstock

Prečo sú tieto bylinky nespoľahlivé?

Jednak preto, že nemajú dosť miesta, sú nahusto posadené – treba ich teda presadiť do väčšej nádoby a pritom dávať pozor, aby sa koreň čo najmenej poškodil. Ideálne sú kochlíky s dierkami, aby prebytok vody pri polievaní mal kam odtiecť.

Ďalší dôvod, prečo zvyknú bylinky z obchodov rýchlo zvädnúť je, že zemina nemusí obsahovať toľko výživných látok. Je im treba dať nejaký substrát.

Shutterstock

Slnko a voda

Všetky, či už vlastné alebo kúpené bylinky, potrebujú mať aj vnútri dosť svetla, ideálne, ak sú okná orientované na juhozápad. Ak nemáte to šťastie, budete si na ne musieť posvietiť.

Polievať ich treba pravidelne, aspoň dvakrát do týždňa, keď je zem na dotyk suchá.

Bazalka sa napríklad polieva ráno. Potrebuje byť vystavená slnečnému žiareniu najmenej 4 hodiny denne.

Shutterstock

Aj rozmarín má rád slnko a potrebuje otáčať, aby mu bolo dopriate z každej strany.

Petržlen dobre zalievame najmä na začiatku, potom menej. Takisto potrebuje slnečné miesto.

Materina dúška si vyžaduje veľa tepla a slnka, nemá rada vlhko.

Bylinky je treba v kuchyni aj používať. Tak im zaručíme, že budú úspešne rásť. Na jedenkrát by sme však nemali odrezať viac ako dve tretiny.

Shutterstock

Napríklad, ak necháme narásť pažítku 15 cm, odrežeme z nej tak, aby zostalo aspoň 5 cm. Bazalka je zdravá vtedy, ak na mieste, kde pravidelne odtŕhame lístky, rastú nové.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár