ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
V kuchyniV kuchyni

Aký drez vybrať do vašej kuchyne?

 Mária Kopčíková   27.02.2017   1

Trendy kuchynských liniek sa počas rokov stále menia. Keď rozmýšľame o tom, akú chceme kuchynskú linku, nutne zvažujeme aj drez. Okrem funkčnej úlohy má aj dizajnový efekt. Iný sa hodí do ultra modernej kuchyne, iný zase do rustikálnej.

Pri výbere drezu je vhodné ujasniť si, do akej miery ho budeme používať.

ingimage

 

Možnosti pri výbere drezov

Napriek tomu, že v dnešnej dobe sú umývačky riadu veľmi užitočným pomocníkom (môj najobľúbenejší domáci spotrebič), drez sa nám stále zíde. Na umývanie jemného skla alebo porcelánu je vhodnejšie práve ručné umytie v kuchynskom dreze, nakoľko pri dlhodobom umývaní porcelánového riadu môže dôjsť k postupnému odstráneniu ozdôb a podobne. Takisto  umývanie plechov a pekáčov je v umývačke niekedy nerealizovateľné.

Tiež pri varení a pečení treba čo to opláchnuť, lebo to potrebujete použiť hneď a nebudete čakať kým umývačka dokončí svoje dielo.

Je preto potrebné premyslieť si veľkosť drezu, čím väčší, tým pohodlnejšie umývanie. Drez si môžete vybrať z viacerých variant. Výrobcovia udávajú, že v poslednej dobe sa stávajú veľmi populárne drezy, ktoré sú rozdelené na dve časti - v jednej sa umýva riad a druhá, menšia, časť je určená na oplachovanie ovocia. U iných sa môžete stretnúť s posuvným systémom na krájanie zeleniny.

Vývoj aj v tomto smere

S postupným vývojom kuchynských technológií a pre uľahčenie práce v kuchyni, bolo nevyhnutné zdokonaliť tvar aj výbavu drezov. Okrem klasických štvorcových a obdĺžnikových tvarov sú obľúbené guľaté a mierne zaoblené, prípadne netypické tvary - lichobežníky či trojuholníky.

ingimage

 

Pri výbere sa treba rozhodnúť, či chceme vstavaný drez, ktorý je umiestnený v pracovnej doske, alebo nasadený drez. Vstavané drezy musia mať gumové tesnenie, ktoré zabráni preniknutiu vlhkosti do pracovnej dosky. Nasadený drez sa upevňuje na skrinku pomocou dreveného rámu vsadeného do spodnej časti drezu. 

Ďalším typom drezu sú vaničky určené na zabudovanie do pracovných dosiek z kameňa.

Ak sa zamýšľame nad materiálmi, najvyšší štandard a kvalitu predstavujú drezy z nerezu. Môžu mať hladký alebo štruktúrovaný povrch. 
Ak dávate prednosť farebnému drezu, môžete si vybrať drez z keramiky alebo umelého kameňa.  Pridaním farebných pigmentov získame širokú farebnú škálu. 
Umelý kameň alebo granit je v poslednom období čoraz obľúbenejší.

Keramické drezy

Výhody

 • odolnosť voči nárazu, keramika je jedna z najtvrdších materiálov používaných v kuchyniach, preto veľmi dobre odoláva poškriabaniu a nárazom = dlhá životnosť
 • farebná stálosť, neobsahuje žiadne zložky z umelej hmoty
 • odolnosť voči teplotným šokom, keramika sa vypaľuje pri teplotách nad 1200 C, to znamená, že teplotným šokom drez neohrozíte
 • materiál je veľmi odolný proti pôsobeniu agresívnych chemikálií, čo súvisí s jednoduchou a nenákladnou údržbou
 • hygienická nezávadnosť, drez je jednoliaty, bez špár a spojov, to znamená, že nečistoty sa nemajú kde ukladať a množiť
 • hladký povrch glazúry, povrchová vrstva nenasakuje nečistoty

Nevýhody

 • vyššia cena
 • krehkosť, drez sa môže nárazom ťažkého predmetu poškodiť. 
ingimage

 

Granitové drezy

Výhody

 • vo farbe drezu si môžete vybrať aj vodovodnú batériu
 • nevidieť žiadne zaschnuté kvapky vody
 • jednoduchá údržba, vďaka veľmi nízkej pórovitosti je údržba jednoduchá. Na údržbu možno použiť domáci čistiaci prostriedok.
 • farebná stálosť, ani po dlhodobom používaní nestrácajú svoju farebnosť
 • moderný dizajn
 • mechanická odolnosť, drezy sú vysoko odolné voči nárazom, škrabancom, voči akémukoľvek mechanickému poškodeniu
 • hygienická nezávadnosť, drezy majú antibakteriálne zloženie
 • odolnosť voči vysokým teplotám a teplotným šokom

Nevýhody

 • vyššia cena

Nerezové drezy

Výhody

 • nižšia cena
 • bez pórov, povrchová vrstva nenasakuje nečistoty
 • vysoká odolnosť voči vysokým teplotám, horúci hrniec môžeme naň položiť
 • vyrobené z recyklovateľného materiálu
 • hygienická nezávadnosť, hladký povrch zabraňuje usádzaniu nečistôt
ingimage

 

Nevýhody

 • pri nešetrnom zaobchádzaní hrozí riziko malých deformácií, časom sa malým škrabancom nevyhnete
 • hlučnosť
 • potreba neustáleho čistenia, ak požadujeme vysoký lesk,  zaschnuté kvapky je potrebné vyleštiť

Drezy z umelého kameňa -  Corian

Výhody

 • pevný, jednotný  a neporézny povrch
 • ľahko udržiavateľný materiál, znesie teplotu cez 300 °C
 • vďaka jednoliatej štruktúre nevzniká priestor pre plesne

Nevýhody

 • vyššia cena

Plastové drezy 

Výhody

 • sú asi najlacnejšie

Nevýhody

 • najnáchylnejšie na poškodenie

Okolo drezu by mali byť dve odkladacie plochy

Kuchynský drez by mal byť dostatočne priestranný. Drez by mal byť ideálne umiestnený medzi dvoma pracovnými plochami, ktoré by mali disponovať dostatočným priestorom pre odkladanie umytého riadu či hrncov odstavených z platne.

ingimage

 

Módne linky zapustené do jednej rovnej línie nemusia spĺňať iný účel ako estetický - najmä vysokí ľudia by preto mali zvážiť umiestnenie drezu na mieru. Drez by mal byť optimálne umiestnený trochu vyššie než zvyšok pracovnej dosky - presne tak, aby na jeho dno pohodlne bez zbytočného nahýbania dosiahol aj najvyšší člen domácnosti. 

Výhodný v tomto ohľade ale nie je ani príliš plytký drez, v ktorom je manipulácia s predmetmi ľahšie, ale voda tečúca z vodovodu ľahko zašpiní všetky okolité spotrebiče aj pracovnú dosku.  Rozmer drezu je teda ideálne odskúšať dopredu, pričom rozhodujúcim ukazovateľom je používateľská pohodlnosť pri rukách dotýkajúcich sa jeho dna. 

Prečítajte si tiež: Toto nikdy nerobte s horiacou panvicou.

Drez by mal byť ideálne umiestnený blízko zdroja svetla a blízko odpadkového koša.

Spracované s použitím: www.najlacnejsiedrezy.sk,  www.modernikuchyne.cz

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
kaja napísané 09.11.2012 08:15

ze som si ja toto necitala pred tym, ako som kupovala....

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Koľko je ideálne pribrať v tehotenstve?
22.11.2017   0
Prírastok na váhe viac ako 20 kilogramov, môže nepriaznivo vplývať na zdravotný stav tehotnej ženy a spôsobiť zdravotné problémy, ako napríklad tehotenskú cukrovku, zvýšený krvný tlak a iné problémy.
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
babetko
Malým deťom treba spievať
22.11.2017   0
V dávnych dobách, kedy boli ľudia ohrozovaní predátormi a kedy hrozilo, že plač dieťaťa by mohol nejakého predátora prilákať, mama začala spievať, aby dieťa upokojila.
Pediater radí: Je správne pomáhať dieťatku učiť sa chodiť?
21.11.2017   0
Začína vaše dieťatko chodiť a premýšľate, či je vhodné mupri tom pomáhať? Pozrite sa, čo radí rodičom uznávaná pediatrička MUDr. Elena Prokopová.
Ako dieťa naučiť, aby reagovalo na „nesmieš“
20.11.2017   0
Je síce ešte malé, no už vám rozumie, prečo to nemôže. Bez kriku, karhania a buchnutia po prstoch alebo po zadočku.
detské choroby
Astma
21.11.2017   3
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
LIPIKAR SOS STAROSTLIVOSŤ AP+ - aby atopikov nesvrbela koža
20.11.2017   0
Okamžite uľaví od pocitu svrbenia. Znižuje počet vzplanutí ekzému. Vyživuje a pomáha znovu obnoviť ochrannú bariéru pokožky. Aplikácia nahrádza reflex „poškrabania sa“ a vďaka tomu sa znižuje zhoršovanie ekzému rozškrabaním. Navyše nie je potrebné dotýkať sa pokožky rukami.
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   4
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.