ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
V kuchyniV kuchyni

Ako vybrať domácu pekáreň

 Mária Kohutiarová   15.11.2015   3

Pravdu povediac, ak vám je jedno, aký chleba doma jete a či je z obchodu alebo ten „pravý náš domáci“, tak ďalej môžete čítať len z čistej zvedavosti. Ale nakoniec, možno vás nakazíme vášňou k pečeniu toho, bez čoho sa nedá žiť... Teda: ako to je s pekárničkami na chleba a aké sú tie správne grify?

Tá správna pekáreň

Koľko ľudí, toľko chutí, čo platí aj pri výbere pekárničky. Dôležité je, čo od nej očakávate, a aké parametre potrebuje spĺňať pre vašu rodinu. Nezanedbateľný je aj finančný rozpočet rodiny, nakoľko aj pekárničky majú svoje široké cenové rozpätie a neskúsení môžu trošku preplatiť niečo, čo nemusia. Ak môžeme poradiť, nájdite si taký obchod alebo miesto predaja, kde sú čo najmenšie starosti pri reklamácii – nech nemusíte náročne riešiť prípadnú chybu, čo znamená dobre si preštudovať podmienky na internete, prípadne sa o tom informovať priamo v obchode.

Ak vám ide o maximálnu veľkosť kvôli vysokej spotrebe upečených výrobkov alebo veľkosti rodiny, podľa našich mám z fóra jednoznačne vyhráva Unold 8660. Tento model sa už aktuálne nepredáva, nahradil ho novší, Unold 68511. Hoci názory na ňu sú rozporuplné, naše dievčatá z fóra si ju veľmi chvália.

Vynikajúce referencie a dobrý výber typov pekárničiek má značka ETA, najviac si pochvaľujú značku Harmony. Nemá program pre celiaktikov a voliteľný program, okrem toho je však všestranná.

Mnohé pekárničky ponúkajú možnosť varenia lekváru, čo je vynikajúce pri tých druhoch, ktoré treba dlho miešať a ešte k tomu sa pripaľujú. Ideálne je variť v pekárničke džem z marhúľ alebo broskýň. Je skvelý a nie je okolo sporáka prskanica. Pekárnička je schopná vymiesiť aj cesto na žemličky, upiecť ich však treba dať zvlášť do rúry, v pekárničke to nepôjde. Podľa skúseností jednej z mamín je možné v pekárničke dokonca vyškvariť škvarky zo slaniny...

Dilema je okolo toho, či je lepšia pekárnička s jedným alebo dvoma hákmi na miesenie. Podľa skúseností dva háky lepšie premiesia cesto, zvlášť, ak ide o celozrnnú múku.

Netreba zabudnúť ani na taký fakt, akú veľkú máte kuchyňu, alebo kde vlastne bývate – niektoré pekárničky sú fakt „basy“ a ukladať takú obrovskú skriňu na pečenie niekam sa predsa len musí... Teda pozor na veľkosť mašinky!

Niektorým prekáža tvar chlebíka z pekárničky – hranatý sa im veľmi nepozdáva. Vtedy je riešením vymiesené cesto preložiť do ošatky (dá sa vyhrabať u babičky alebo v Baumaxe medzi prútenými vecami) a upiecť klasicky v rúre alebo kúpiť pekárničku s okrúhlou formou (určite takú nájdete zn. Unold).  Ak pečiete chlebík vymiesený v pekárničke v rúre, nezabudnite ho pred pečením potrieť vodou. Hranatý chlebík má však aj svoje výhody – dobre sa krája a ešte lepšie balí ako desiata do školy.

Z čoho piecť?

Podľa diskusie sú najideálnejšie hotové zmesi, ktoré dostať v sieti Lidl – aj keď niektoré šikulky priznávajú, že lacnejšie vyjdú v Rakúsku. V rakúskej sieti Hofer dostanete tiež hotové zmesi na chlieb, vynikajúce sú celozrnné chleby a vianočka tejto značky.

K dispozícii je aj chlebová múka T160. Podľa skúšaných kombinácií sa bežnému kupovanému chlebu podobá ten, ktorý je upečený zo zmesi hladkej muky T650 + ražná vyrážková k tomu + ražná celozrnná. Vynikajúci chlebík je aj s prídavkom pohánkovej múky. Dobrá ponuka chlebovej múky je v DM značky Alnatura, sú však drahšie. Dobrú ponuku chlebových múk má aj Kaufland.

Finta dobrého pečenia spočíva aj v použití droždia alebo kvásku – pričom skúsenosti nahrávajú práve tomu kvásku. Vyskúšať niečo nové je vždy trochu o adrenalíne, ale šikovný link pomôže – napríklad tento na jablkový kvások alebo na kvások z celozrnnej múky. Ak používate droždie a máte dilemu, či čerstvé alebo sušené, nerobte si starosti. Ide o to, aby bolo čerstvé. Nezabudnite však na fintu prepočtu – 2 lyžice sušeného droždia sa rovnajú ½ kocke čerstvého droždia.

Riziká používania pekárničky

  • Deti nebudú chcieť jesť chlieb v škôlke alebo niekde inde, lebo upečený doma je lepší.
  • U niektorých značiek /Eta, Moulinex/ sa zvykne odlupovať teflón z vnútornej strany nádoby na pečenie.
  • Dôležitým faktorom sú kvasnice – ak sú staré, počítajte s problémami alebo aj s nejedlosťou finálneho výrobku.
  • Ak je problém s vyklápaním chlebíka z hákov po upečení, treba ich pred pečením potrieť maslom alebo poliať olejom, najmä tú dierku, okolo ktorej sa to otáča.
  • Značka Labeta vyjde ako chlebíková zmes síce finančne zaujímavo, ale pokusy z nej upiecť niečo jedlé sú zo skúseností (aj našich) chabé.
  • Nezabudnite na teplé prostredie, v ktorom má chlebík nakysnúť – a treba začať už teplou vodou na droždie.
  • Pozor na „ušatý“ chlieb – to vtedy, ak vyjde z pekárničky a stred je dolu, len steny stoja ako výkričník... zrejme je chyba v prekysnutí, takže pozor na množstvo droždia/kvásku, a tiež na dobu kysnutia. Druhým problémom „ušatosti“ môže byť priveľa tekutín – takže ubrať.
  • Problémom môže byť aj drobenie sa chlebíka – vtedy sa odporúča pridať do cesta olej alebo acidofilné mlieko alebo cmar.
  • Pozor na postupnosť pridávania surovín do pekárničky – nie je jedno, ako to tam ide v následnosti po sebe. Správne by malo byť takto:  voda, olej, ocot, múka, do stredu jamku, do nej droždie, zasypať jamku, soľ do rohu a ak aj cukor, tak ten oproti do rohu.

Nakoniec však platí: človek sa učí sám, ale ak vám týchto pár rád pomôže k výsledku, ktorý bude chrumkavý, voňavý a mäkučký, budeme radi, ak vaše pekárske PR porastie minimálne v očiach vašej rodiny. Dobrú chuť a veľa zdaru pri pečení. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Tomáš napísané 28.06.2016 19:29

ak tento článok čítajú aj majitelia domácich pekární, ponúkam spoluprácu pri písaní recenzií pre stránku www.spotrebitelskytest.sk/domace-pekarne/recenzie

HankaVel napísané 08.02.2016 13:58

Dobrý deň, už pred Vianocami som čítala váš článok a domáca pekáreň ma veľmi zaujala. Tak som sa rozhodla zaobstarať si ju ako darček k Vianociam. Po dlhom rozhodovaní som zvolila stredne drahý model od gorenje, viď www.gorenje.sk/vyrobky/male-domace-spotrebice/domace-pekarne/bm1200bk/347045. Bála som sa ako s ňou budem spokojná ale teraz investície neľutujem. Je to super pomocník čo ušetrí veľa času. Keď nestíham urobiť cesto, nahádžeme ingredince do pekárne a ona sama cesto umýchá. Domáce chleba je tiež skvelý. Týmto veľmi pekne ďakujem za pekný článok a hlavne za inšpiráciu. Prajem pekný deň.

Lucka napísané 24.11.2015 14:21

Chcem kupovať pekáreň chleba pre svojich starých rodičov, takže ďakujem za tento článok. Unold je veľmi obľúbená značka v nemeckých testoch kvality, no asi siahnem po českej ETA. Duplica či Delicca vyhrali v testoch tu: www.testkvality.eu/test-domacich-pekarni/

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
babetko
Dieťa/práca: je moje rozhodnutie správne?
18.11.2017   0
Zamestnávateľ vám bude klásť otázku, kedy sa opäť vrátite do zamestnania. Poprípade, čo ak ste sama podnikateľka a Vaša firma Vás aj naďalej bude potrebovať.
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.