V kuchyniV kuchyni

3P: Párky-praženica-palacinky (Stravovací stereotyp)

 MikSa   07.08.2018   0

Už ma unavujú tie radostné články, blogy, rozhovory, videá a relácie o varení a pečení, kde sa táto každodenná činnosť mnohých maminiek prezentuje v podstate ako taký relax popri či po práci a ako kreatívna forma zábavy na odbúranie stresu.

Práve som dovarila obed. Z čela mi kvapká pot, predsa len to leto prišlo aj do našej kuchyne. Mám pocit, že moje ráno umyté vlasy voňajú nielen po granátovom jablku, ale sú nasiaknuté vôňou šošovicovej polievky a majú letnú príchuť leča.

Môj doobedňajší „look“ nevylepšuje ani zástera oprskaná cestom a olejom z pečenia palaciniek. Mám dosť. Otváram okno a vetrám seba aj kuchyňu.

shutterstock

S poľutovaním opäť konštatujem, že žiadna radosť z varenia sa u mňa ani dnes nedostavila.

Jedinou útechou pri varení mi bola moja káva a zelený čaj, ktorý som si úchytkom stihla popíjať.

Varila som, vrátane pomocných prác a prípravy (rozumej krájanie, čistenie, umývanie) necelé dve hodiny, polhodinku teraz upratujem: dostávam kuchyňu a šporák opäť do normálu, s poľutovaním hľadím na dlážku v kuchyni a zvažujem, že ju pretriem aspoň vlhkými utierkami, dcéru posielam vyniesť kôš. 

Ešteže manžel včera opravil umývačku riadu, už som rátala so službami v kuchyni pri umývaní a utieraní riadu ako za starých časov..., čím by sa však môj pobyt v kuchyni opäť žalostne predĺžil. Ďalšiu polhodinu po jedle spratávame zo stola špinavý riad z obeda. „Hurá, je to za mnou“, pomyslím si a teším sa, že chvíľu bude v kuchyni poriadok a kľud. Poznáte to, chvíľu...

Najradšej mám ten pocit, keď kuchyňu večer „zatváram“

a vyhlasujem pred celým domácim osadenstvom, že už nevarím, nenatieram, neumývam, neodkladám a nekrájam, čím poburujem najmä nášho teenagera, ktorého okolo 22.00 hod. chytia práve tie najväčšie hlady a hľadá čo-to pod zub. Ja tam však vkročiť už odmietam. Jednoducho padla... 

shutterstock

Ľahko sa varí, keď má človek z čoho variť. 

Ja však často čarujem niečo z ničoho. Tak napríklad: dnes som bola nútená využiť jeden čokoládovo-smotanový jogurt na dovarenie šošovicovej polievky. Nie, žiadne obavy, nešupla som ho tam celý... čokoláda ostala pekne naspodku kelímka a vrchná časť smotanového jogurtu poputovala spolu s mliekom a citrónom do polievky. Ešteže existujú poctiví slovenskí výrobcovia smotanových jogurtov! 

A toto sa mi stáva často. Hups, opäť mi chýba jedna ingrediencia... Najbližšie potraviny však mám minimálne polhodinku na pešo alebo musím nasadnúť do auta, a to sa mi fakt kvôli jednej smotane nechce. Žiaľ, hoci bývame na dedine, už dávno tu neplatí, že zabehnem k susede a požičiam si jedno vajce, či smotanu...mali by ich vôbec? K

ým ja akože „relaxujem“ pri práci v kuchyni, suseda totiž leží na terase svojho domu pri bazéne a opaľuje sa. Rozmýšľam, ako to všetko doma stíha - zrejme dnes využije donášku pizze.

Intenzívne som varila počas 7 rokov materskej a viem, čo to je

Žiaľ neverím vzletným proklamáciám o tom, že varenie je zábava a oddych. Intenzívne som varila počas 7 rokov materskej a viem, čo to je. Keď som sa už-už nádejala, že sa deti potom budú v zásade stravovať v školskej jedálni a ja v tej závodnej, tak som ostala rozčarovaná, pretože:

a) deti majú síce obed v škole, ale domov prichádzajú hladné

b) deti sú stále hladné a po krúžku futbalu ešte viac 

c) mama varí lepšie ako tety kuchárky

d) v škole sa to dnes nedalo jesť

e) mami, mám chuť na niečo dobré, napr. tortu s jahodami a pod.  

Na šťastie deti rastú a s chuťou do jedla im pribúdajú aj funkcie v kuchyni. 

Keďže vedia o mojom slabom sklone k láske k vareniu, musia sa voľky - nevoľky do varenia púšťať sami, čo ja oceňujem. Zatiaľ to má však dva háčiky: občas mi zmiznú všetky suroviny, čo som mala pripravené na celý týždeň a kuchyňa ostáva v stave „po mne potopa“. 

V kuchyni trávim viac času, ako by som chcela

Často skoro celé sobotné či nedeľné dopoludnie, lebo dobrá sviečková sa predsa len nedá uvariť za desať minút. Návštevy a rodinné oslavy s kopou jedla sú pre mňa nočnou morou. Vyhýbam sa všetkým receptom, ktoré majú v popise: cesto necháme vykysnúť, vrchné poschodie tortového cesta prekrojíme niťou, pridáme ryžový ocot (to je čo?), koriander, myzuna šalát, mango, bulgur, surimi tyčinky a kvety levadule. 

 

Recepty, ktoré obsahujú pre mňa „netradičné“ ingrediencie (ešte aj word ich podčiarkuje☺) ako kokosový sirup, špaldovú múku, lyžicu agaru, javorový sirup a podobné suroviny rovno škrtám. Občas ma síce chytí záchvat tvorivosti vo varení a podobné suroviny si nakúpim, ale o necelý deň by som ich mohla predať na bazoš-i s nadpisom „iba raz použité“. Pre mňa musí byť recept jednoducho zrozumiteľný: mlieko, maslo, zemiaky a spol.

A nákupy potravín? To ma vážne nebaví a ubíja... 

na čo je komu pätnásť druhov rajčín a desať rôznych príchutí jemných kečupov? Ten výber je pre mňa zbytočne obrovský, hlavne ak nehodlám stráviť v potravinách viac ako 45 minút. Aj tak sa vlastne vo varení stále opakujem, tie isté recepty neustále dookola, pretože ak aj niečo zmením, polovica rodiny sa ihneď sťažuje, že čo som tam zase dala, a že radšej nech už nič nevylepšujem a nech žije stará osvedčená klasika. 

3P: Párky – praženica - palacinky 

Naša rodina jednoducho miluje stravovací stereotyp, ktorému kraľujú tzv. 3 P:  párky – praženica - palacinky, to ide stále, či už ako rýchla večera alebo raňajky, a potom sa nám tu opakujú hlavné obľúbené jedlá ako rizoto, cestoviny so syrovou a hríbovou omáčkou, paradajková omáčka s mäsovými guličkami, bryndzové halušky a rezeň so zemiakovou kašou. 

Pár pokusov o zdravšie stravovanie tu už bolo 

Pár pokusov, paradoxne zo strany mužského osadenstva rodiny, o zdravšie stravovanie tu už bolo a žiaľ skončili na poličke v našej ľadničke. Predstavte si ich ako polročné zásoby tvarohu a cottage cheesu rôznych príchutí.

Nuž čo, variť sa musí, lebo jesť sa musí a chce a to už aj len pre pokoj v rodine. Nehovoriac o tej slávnej pravdivej vete, že „láska ide cez žalúdok“. Tá ma trochu škrie...

Ja však asi nikdy neporozumiem vete mojej priateľky, že „idem variť do kuchyne, lebo potrebujem reset“. Milujem jednohubky, hrnčekové koláče a varenie na úrovni „deti-tu-je-rožok-paradajka-maslo-a-syr-obslúžte-sa“ a zdrhnem z miesta činu. „Pápá, kuchyňa, maj sa!“ 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?