ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
V kuchyniJesť zdravo

Zabudnutá fazuľa.

 MUDr. Florkovičová   04.10.2014   1

Moderný spôsob života sa zdá byť naoko ľahší, no vyberá si za to daň v podobe stále vyšších nárokov.  Tak ako vo všetkom, aj v jedle volíme rýchle riešenia, ktoré nie vždy naše telo ocení. Fastfoodové jedlá obsahujú veľa živočíšnych tukov, nedostatok vlákniny a dôležitých živín. “Odmenou“ sú civilizačné choroby.

Jedným z dôvodov prečo tieto ochorenia naši predkovia skoro nepoznali bolo aj úplne iné zloženie stravy. Mäso sa konzumovalo raz týždenne, počas týždňa prevládali jedlá z kapusty, mrkvy a zemiakov, hlavným zdrojom bielkovín boli strukoviny, napríklad fazuľa. 

zdroj: www.sxc.hu

Fazuľa chráni pred kardiovaskulárnymi chorobami

Možno ste počuli, že podstatou civilizačných ochorení kardiovaskulárneho systému je ateroskleróza. Ide o zápalový proces v cievach, ktorý začína ukladaním cholesterolu v cievnej stene. Dochádza k tomu najčastejšie vtedy, keď je cholesterolu v krvi príliš veľa. Cholesterol sa do krvi dostane tak, že jedlo sa v čreve natrávi a molekuly cholesterolu putujú do krvného riečišťa. 

A čo sa zmení, ak sa spolu s cholesterolom objaví v tráviacom systéme aj fazuľa? Vláknina z fazule a tiež látky, ktoré sa volajú saponíny, v čreve naviažu na seba cholesterol, ktorý sa takto nevstrebe a vylúči sa stolicou von. Ale to nie je všetko. Vláknina aj saponíny viažu tiež žlčové kyseliny, na ktorých produkciu pečeň využíva cholesterol, a tieto takisto odchádzajú z tela von. Keďže bežne dochádza k ich spätnému vstrebávaniu, pečeň zaregistruje chýbajúce žlčové kyseliny a začne tvoriť nové (a teda spracúva ďalší cholesterol). Ale ani tým celý príbeh nekončí. V hrubom čreve na vlákninu už čakajú črevné baktérie, ktoré ju rozložia za vzniku mastných kyselín s krátkymi reťazcami. Tieto mastné kyseliny putujú krvou do pečene a tam zablokujú kľúčový enzým pre tvorbu cholesterolu. No a keby to stále nestačilo, tak posledným a tiež podstatným dôvodom prečo fazuľa bude mať priaznivý účinok na hladinu vašich lipidov je fakt, že sama skoro žiadne tuky neobsahuje.

MUDr. Florkovičová

Fazuľa na znižovanie krvného tlaku

Problémy s krvným tlakom tiež súvisia s aterosklerózou a hladinou cholesterolu v krvi, pozitívny efekt fazule na krvný tlak však netkvie iba v účinkoch vlákniny a saponínov. Fazuľa obsahuje veľa draslíka a horčíka, ktoré majú významný vplyv na prenos nervových vzruchov a relaxáciu svalových vlákien, čo potom umožňuje cievnej stene správnu relaxáciu (vazodilatáciu) a nedochádza k zvyšovaniu krvného tlaku. Tento efekt posilňuje aj aminokyselina arginín, ktorá sa v tele mení na oxid dusnatý, veľmi silný vazodilatátor.

Fazuľa proti cukrovke

Vláknina z fazule v čreve nabobtná do gélovitej konzistencie. Vytvorí tak prekážku nielen pre prácu tráviacich enzýmov, ale aj priamo pre molekuly cukru, ktoré sa potom vstrebávajú omnoho pomalšie. O to pomalšie stúpa aj hladina cukru v krvi a tak nedochádza k vyčerpávaniu pankreasu, ktorý produkuje inzulín. Inzulín je hormón, ktorý má na starosti odpratanie cukru z krvného riečišťa a jeho spracovanie v bunkách. Po naviazaní inzulínu na špeciálny receptor, bunka príjme molekulu glukózy a premení ju na glykogén alebo tuk, prípadne si s ňou poradí inak. 

Ak však máte v strave málo vlákniny a konzumujete potraviny s vysokým glykemickým indexom (sladke a “biele“: biela múka a biela ryža), môže sa neustálym atakovaním buniek inzulínom toto spojenie pokaziť. Glukóza sa potom do bunky nedostane, čo spôsobí produkciu ďalšieho inzulínu a tak dookola. Nakoniec bunky nemajú energiu, ale v krvi je veľa cukru. Vzniká cukrovka na podklade tzv. inzulínovej rezistencie, teda stavu, kedy bunky už na podnet od inzulínu už glukózu dnu nepustia. Toto je forma cukrovky, ktorej sa dá zabrániť správnym stravovaním. 

Ak už cukrovku máte, ani vtedy nie je neskoro začať jesť fazuľu. Aj u diabetika fazuľa pomôže zabezpečiť pozvoľné stúpanie hladiny cukru. Takto potom klesá spotreba inzulínu alebo antidiabetík a oddiaľuje sa doba nástupu komplikácií cukrovky.

Fazuľa chráni proti rakovine

Viete čo sa deje, keď konzumujeme málo vlákniny? Pokiaľ jej trávenina neobsahuje dostatok, posúva sa črevom iba pomaly. Tým sa predlžuje kontakt škodlivých látok so sliznicou, zo žlčových kyselín vznikajú látky, ktoré priamo dráždia sliznicu. Často vzniká aj zápcha a následkom je vznik vychlípenín sliznice (tzv. divertiklov), v horšom prípade aj rakovinové bujnenie. Zo žlčových kyselín sa totiž v čreve môžu tvoriť rakovinotvorné látky. 

Ak budete jesť fazuľu, vláknina zabráni premene žlčových kyselín na rakovinotvorné látky, skráti tranzitný čas  tráveniny cez hrubé črevo a obmedzí tak dĺžku kontaktu karcinogénov s jeho sliznicou. Zároveň priamo viaže karcinogény, ktoré sa potom takto vylúčia stolicou. Ako zdroj obživy pre probiotické baktérie podporuje ich rast a rozmnožovanie, takže ak ešte nejaké karcinogény v čreve zostali, baktérie si s nimi poradia. 

Fazuľa obsahuje aj iné látky, ktoré nás chránia proti rakovine. Napríklad kyselina listová, ktorá je vo fazuli bohato zastúpená, stabilizuje DNA a predchádza jej mutáciám, čo je v boji proti rakovine veľmi dôležitá úloha.

Kedysi zatracované fytáty (látky, ktoré fazuli slúžia ako zásobárne fosforu), patria k silným antioxidantom. Majú schopnosť vychytať voľné radikály a teda chrániť proti rakovine.

Červená fazuľa obsahuje ešte čosi navyše a to sú fytochemikálie antokyány, ktoré okrem priameho antioxidačného účinku stimuluju účinnosť enzýmov ničiacich karcinogény a podporujú reparačné mechanizmy DNA. V už vzniknutých nádoroch blokujú angiogenézu (tvorbu ciev), čo umožňuje ich využitie aj v skorých štádiách rakoviny.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Mirka napísané 04.10.2014 16:50

Tak čo robite z fazule? Co mam naplanovat take jednoduche a dobre ?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.