Vyvážte sa stravou

Adela Jasenovcová 0

Jedlo nie je vždy len otázkou toho, čo presne obsahuje a ako vyzerá, ale aj koľko a akých kalórií dodá telu. Je rozdiel, či sa snažíte o úbytok hmotnosti, nárast svalov alebo len vytvarovanie do plaviek. Podľa vytýčeného cieľa je treba zloženie stravy prispôsobiť. Spoločný menovateľ je však vždy rovnaký, čo strava obsahuje a koľko jej prijmete.

Na strave záleží

Že strava tvorí 85% a pohyb len zvyšných 15% je už dávno známe. Preto budete darmo v posilňovni potiť krv, keď na tanieri nemáte naložené to, čo vaše telo práve potrebuje. Strava však nezaručí požadované výsledky, pokiaľ nie je kaloricky a nutrične vyvážená, nech je akokoľvek super zdravá a sľubujúca fit postavu. Zohráva dôležitú úlohu nielen pri tréningových výsledkoch, ale podpisuje sa aj na celkovom zdravotnom stave. Vďaka nej sa cítite viac alebo menej unavení, v lepšom prípade nabití energiou. Dôvodov je hneď niekoľko.

shutterstock

 
Eva Dvoráčková je fitnes trénerkou a zároveň mamou dvojičiek.

O téme stravy hovorí v knižnej novinke NABITÁ KUCHÁRKA: „Kaloricky vyvážená strava znamená, že zodpovedá našim momentálnym kalorickým potrebám. Ak sme v situácii, kedy je naším cieľom trochu schudnúť, musíme byť v miernom kalorickom deficite. Ten vytvoríme ideálne kombináciou kalorického deficitu v strave a zvýšenou kalorickou spotrebou vďaka pohybu. Ak by sme chceli pribrať, a to ideálne svalovou hmotou, je potrebné okrem stimulujúceho tréningu a dostatočnej regenerácie dopriať nášmu telu aj mierny kalorický prebytok, najlepšie zo sacharidov a bielkovín. Ak naším cieľom nie je ani jedno, ani druhé, mali by byť príjem a výdaj v rovnováhe.“

V súčasnosti sa môžete stretnúť s rôznymi názormi kedy, čo a ako jesť. Líšia sa nielen v náhľadoch na výber tej správnej stravy, čo sa týka pôvodu, ale aj zloženia. Je nebezpečné drasticky meniť návyky, rovnako ako radikálne vyradiť niektoré zložky výživy. Diéty spôsobujú nežiadaný jojo efekt a v extrémnych prípadoch môžu poškodiť zdravie. Experimentovať sa nie vždy oplatí.

Foto: Eva Dvorackova/Fotograf Michal Petrik

„Oveľa dôležitejší je však pohľad na našu stravu ako jeden celok. Napríklad sacharidy. Ak máme dlhodobý nedostatok, budeme pociťovať únavu. Tiež sa môžu dostaviť aj tráviace a vylučovacie problémy, pretože vám možno bude chýbať vláknina. Je dobré dať si pred tréningom sacharidy kvôli energii, ale celkový nedostatok sacharidov náš tréning ovplyvní viac než to, že si ich nedodáme pred samotným tréningom. Neodporúčam vynechávať žiadnu makroživinu. Ak drasticky znížite tuky v potrave, začnete mať postupne problém so správnym fungovaním nervovej sústavy a hormonálneho systému. Rovnako tak, ako vám začnú chýbať určité potraviny. Vitamíny A, D, E a K sú rozpustné práve v tukoch. Ak zasa nebudete prijímať dostatok bielkovín, bude vám chýbať stavebná hmota na rast a obnovu svalov. Extrémy nie sú dobré a sú zbytočné. Ideálna strava je vyvážená strava.“ hovorí odborníčka, ktorej rady sledujú tisíce ľudí na svete.

Úbytok na váhe sa dosiahne z jedál, ktoré nie sú priemyselne spracované a ktoré sú pripravené chutne a s láskou. Ak plánujete nejaké to kilo schudnúť, sú určité zlaté pravidlá, ktoré sa oplatí dodržiavať. Nedá sa povedať, že na všetkých platí jeden princíp, ale vo všeobecnosti sa dajú podľa Evky mnohé postupy aplikovať takmer vždy: „V prvom rade ide o zdravie, preto by vysmážané jedlá, príliš priemyselne spracované potraviny a nadbytok cukru vôbec nemali v našom jedálničku čo hľadať. Zamerajme sa však na schopnosť jednotlivých jedál zasýtiť nás. Človek, ktorý sa snaží schudnúť, musí v prvom rade zostať v kalorickom deficite. Dodržiava sa to však ťažko, ak konzumujeme jedlá, ktoré sú nabité kalóriami napriek tomu, že sú porcie relatívne malé. Ide napríklad o tučné omáčky s cestovinami, tučné mäsá, sladkosti a podobne. Určite je rozumnejšie dopriať si chudé mäso či rybu a k tomu menšiu porciu nejakej jednoduchej prílohy. Napríklad pečený zemiak či ryžu a veľkú porciu zeleniny. Tá zaručí v kombinácii s tukom a bielkovinami z mäsa to, že tak skoro nevyhladneme. S prázdnym žalúdkom sa ťažko chudne. Aj chudnúť treba s rozumom,“ dodáva na záver Eva.

Foto: Eva Dvorackova/Fotograf Michal Petrik

Overené tipy na trvalo udržateľné chudnutie pre mamičky po pôrode:

  • Najdôležitejšie zo všetkého je udržateľnosť.
  • Nič, čo je príliš obmedzujúce, príliš zväzujúce, vyčerpávajúce či komplikované. Žiadne  obmedzenie v jedle, ktoré z duše nenávidíme, nebude fungovať dlhodobo.
  • Trocha asketizmu nikdy nie je na škodu, tak, ako nie je na škodu byť z času na čas hladný.
  • Zabudnite na extrémy a diéty. Nenechajte nikoho, aby vás tlačil do vecí, ktoré sa vám nepáčia.
  • Pri tréningu sa menej sústreďte na dlhodobé ciele,  aj keď nie je úplne dobré na ne zabúdať.
  • Viac dávajte do popredia ciele krátkodobé a konkrétne malé zlepšenia. Bude to vaším hnacím motorom.
  • Ak chcete byť fit, musia byť zdravá strava a pohyb bežnou súčasťou vášho denného života. Preto radšej nájdite spôsob, ako sa do nich zamilovať

Viacej užitočných rád a tipov ako získať energiu (nielen) z jedla, ako aj 70 zdravých a chutných receptov pre štíhle a pevné telo nájdete v knihe NABITÁ KUCHÁRKA.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár