ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
V kuchyniJesť zdravo

Stravovacie návyky sa zmenili

 MikSa   22.02.2013   0

Tradičná štruktúra rodiny sa zmenila

 - väčšina matiek je zamestnaná a domácu stravu, jedlo a varenie pripavuje najmä cez víkend, nakoľko má stravovanie svojich detí počas pracovného týždňa zabezpečené v školských zariadeniach (jasliach, škôlkach, školách).

Zmenili sa aj výživové praktiky detí,

ktoré sú ovplyvňované najmä reklamou a marketingom (často bez vedeckých podkladov) veľkých potravinárskych spoločností, ktoré takto „podporujú“ u detí príjem rafinovaného cukru, nasýtených  tukov, soli, sýtených a sladkých nápojov.

Výživa detí v predškolskom  a mladšom školskom veku

Po dosiahnutí prvého roka sa u detí zväčša dramaticky mení spôsob výživy. Kým boli deti dovtedy len pasívni prijímatelia stravy (a zjedli, čo sme do nich „natlačili“), teraz sú aktívni a samostatne si vyberajú, čo si chcú zjesť a čo nám začnú odmietať.

Vek 1-6 rokov je obdobie intenzívneho  a dramatického psychomotorického vývoja – dieťa sa učí, chodiť, hovoriť, rozvíjajú sa sociálne vzťahy, motorický rozvoj (hlavne manuálny) a s tým súvisí aj zníženie chuti do jedla a  zvyšuje sa záujem o okolie.

Mali by sme si uvedomiť, že deti v tomto veku majú rozdielny príjem jedla počas dňa, ale príjem energie za deň by mal byť stály. Deti by sme nemali nútiť do jedla ale skôr by sme sa mali snažiť  podávať im rôznorodé jedlá s rôznou chuťou, konzistenciou a teplotou. Je potrebné, aby sme mysleli na to, že majú malú kapacitu žalúdka a striedavú chuť do jedla, preto je vhodné podávať týmto deťom jedlo  5x denne:

raňajky by z celého jedla denne mali tvoriť 20-25%, desiata 10-15%, obed 30-35%, olovrant 10-15%, večera 20%.

Kde jeme?

Dôležité je aj estetické prostredie, v ktorom dieťa konzumuje a aj esteticky naservírované jedlo. (Už mu nestačí len „hodiť“ jedlo na tanier, už sa mu nepáčia len zmixované kašičky, ale radšej si dá to, čo je na tanieri pekne naložené a aj to vyzerá chutne.)

Pred jedlom by dieťa nemalo byť veľmi unavené, inak nám nebude chcieť jesť a rovanko by nemalo konzumovať jedlo ani pitie cca 1 ½ hod. pred jedlom, ak chceme, aby sa nám dobre najedlo.

Sladké džúsy sa odporúča konzumovať v dávke cca 350 ml/deň.

Deťom nepodávame tvrdé, ťažko rozpustné potraviny ako sú oriešky a pod. Až do 4. roku života sú tieto potraviny nevhodné kvôli nebezpečenstvu aspiračných príhod.

Hoci dieťa geneticky preferuje sladkú chuť, nezabúdajme na to, že príjem sladkých potravín  znižuje konzumáciu ostatných jedál .

Výživové nároky malých detí a školákov

Potreba energie:

Zásané pravidlo: 1000kcal +100 kcal na každý rok veku dieťaťa

Výživové nároky malých detí a školákov

Koľko bielkovín potrebujú deti?

Dodávka bielkovín je pre rastúci organizmus  relatívne vysoká a aspoň polovica  tejto dávky by mala byť živočíšneho pôvodu (je ľahšie vstrebateľná) s vysokou biologickou hodnotou

Čo by sme ako rodičia mohli urobiť?

Skúsme deťom zabezpečiť pestrú stravu a optimalizovať energetickú a biologickú hodnotu stravy s fyzickou aktivitou. Do jedálnička našich detí zaraďme celozrnné výrobky, ovocie,  zeleninu – dostatočný prísun vlákniny a vitamínov, znížme príjem soli, cholesterolu a tukov, obmedzme príjem jednoduchých cukrov a soli a zabezpečme optimálny prísun vápnika a železa nevyhnutný pre rastúci organizmus. Aspoň občas si pozrime v obchode zloženie niektorých potravín.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Koľko je ideálne pribrať v tehotenstve?
22.11.2017   0
Prírastok na váhe viac ako 20 kilogramov, môže nepriaznivo vplývať na zdravotný stav tehotnej ženy a spôsobiť zdravotné problémy, ako napríklad tehotenskú cukrovku, zvýšený krvný tlak a iné problémy.
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
babetko
Malým deťom treba spievať
22.11.2017   0
V dávnych dobách, kedy boli ľudia ohrozovaní predátormi a kedy hrozilo, že plač dieťaťa by mohol nejakého predátora prilákať, mama začala spievať, aby dieťa upokojila.
Pediater radí: Je správne pomáhať dieťatku učiť sa chodiť?
21.11.2017   0
Začína vaše dieťatko chodiť a premýšľate, či je vhodné mupri tom pomáhať? Pozrite sa, čo radí rodičom uznávaná pediatrička MUDr. Elena Prokopová.
Ako dieťa naučiť, aby reagovalo na „nesmieš“
20.11.2017   0
Je síce ešte malé, no už vám rozumie, prečo to nemôže. Bez kriku, karhania a buchnutia po prstoch alebo po zadočku.
detské choroby
Astma
21.11.2017   3
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
LIPIKAR SOS STAROSTLIVOSŤ AP+ - aby atopikov nesvrbela koža
20.11.2017   0
Okamžite uľaví od pocitu svrbenia. Znižuje počet vzplanutí ekzému. Vyživuje a pomáha znovu obnoviť ochrannú bariéru pokožky. Aplikácia nahrádza reflex „poškrabania sa“ a vďaka tomu sa znižuje zhoršovanie ekzému rozškrabaním. Navyše nie je potrebné dotýkať sa pokožky rukami.
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   4
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.