ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
V kuchyniJesť zdravo

Slováci už dávno vedeli, čo je zdravé. Ovsené vločky sú toho dôkazom

 Slávka Habrmanová/food blogerka   27.12.2016   1

Málokedy človeka napadne pripraviť si niečo z ovsených vločiek okrem raňajok. Táto, možno už notoricky vychvaľovaná, no aj skutočne zdravá surovina, má tiež široké využitie v kuchyni.

Stačí sa inšpirovať; či už na sladko alebo slano, do hlavných pokrmov, príkrmov, či príloh. Ale aj vaše polievky určite radi prijmú ovsené vločky, čo vy oceníte vylepšenou chuťou a tiež tým, že ste urobili niečo pre svoje zdravie.

Foto: Ingimage.com

 

Tajomstvo ovsených vločiek spočíva v tom, že na jednej strane človeka perfektne zasýtia, na strane druhej, vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáhajú pri procese spracovania a samotného trávenia.

To sa celkovo prejaví na naštartovaní a správnom fungovaní vášho metabolizmu. Veď, prečo sa hovorí, že naši predkovia, ktorí ešte nepoznali kadejaké výdobytky modernej doby v podobe dochucovadiel a konzervantov, boli zdravší než my dnes?

Ovos, ktorý patrí medzi najbohatšie obilniny z hľadiska živín, bol nezameniteľnou súčasťou na stole Starých Slovákov. Je totiž jednou z najstarších obilnín, ktoré ľudstvo konzumuje už dlhé stáročia.

Foto: Ingimage.com

 

Ovsené vločky majú nízky glykemický index. Čo to ale znamená?

Obsahujú množstvo bielkovín, tuky, ale aj sacharidy, vďaka čomu človeku dodávajú energiu. Ich cukor je priamo využiteľný pre telo - neukladá sa do zásoby, takže človek nepriberá.

Ďalej sú bohatým zdrojom živín a vitamínov (B, E a K, kyselina listová, tiež vápnik, sodík, fosfor, železo, draslík, meď, mangán, horčík a zinok), no aj veľmi dôležitých rastlinných bielkovín.

Preto sa odporúčajú svalovcom pri tvorbe svalovej hmoty, no nielen im. Aj ľuďom, ktorí chcú zdravo žiť alebo sa snažia o redukčnú diétu, pretože po jej ukončení im nehrozí, že by telo začalo opäť priberať.

Foto: Ingimage.com

 

Ovsené vločky sú plné výživných látok, potrebných pre správnu funkciu ľudského organizmu.

Vďaka tomu nám pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi, upravujú hladinu cukru v krvi, zlepšujú činnosť štítnej žľazy, preventívne pôsobia proti zápalu v črevách.

Znižujú riziko srdcovocievnych ochorení a riziko infarktu.

Zamedzujú ťažkostiam v rámci nervovej sústavy či pomáhajú pri kožných problémoch.

Sú dokonca k dispozícii aj bez lepku, čo je výhodné pre ľudí s alergiou naň. Odporúčajú sa tiež dojčatám, mali by sa ale správne tepelne upraviť. Rovnako tak sú dobré pre diabetikov a cukrovkárov.

Poďme sa spoločne inšpirovať, ako ovsené vločky zapracovať do chutných pokrmov!

OVSENÉ VLOČKY K-CLASSIC

  • Kalórie: 187,62 kcal
  • Energia: 785 KJ
  • Jednotka: 1x 50g

Zdroj: kaloricketabulky.sk

 

 

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Slávka Cigáňová (Habrmanová)

Kedysi som sa živila sáčkovými polievkami a rôznymi polotovarmi a myslela si, že varenie je strata času. No časom prišla zmena. Tak ma to dostalo, že som chcela vedieť uvariť všetko. Začala som skúšať recepty, domáce aj zo svetových kuchýň, no najviac ma bavilo tvoriť vlastné recepty. Objavila som, že varenie môže byť naozaj zábava a rada sa so svojimi skúsenosťami podelím aj s ostatnými. 

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Bakaer napísané 13.04.2017 03:14

Váš komentárMáme k dispozícii všetkým (najmä pestúnky, obchodník, zamestnanec, odišiel) spotrebiteľské pôžičky, úvery či jednoduché. Ďalej ponúkame hypotekárnych úverov a komerčných úverov. Úvery na súkromné použitie 1000 až 20.000 €. Iné typy úverov: 1.000 až 200000€.

Bez ohľadu na výšku vášho nároku, budete mať pôžičku do 48 hodín vo väčšine žiadosti.

Kontaktujte ma e-mail: bakmariejust@gmail.com

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.