V kuchyniJesť zdravo

Patrí TOFU do detského jedálnička? Odborníci v tom majú jasno!

 pr   10.06.2020   0

Čím v útlejšom veku s konzumáciou tofu začnete, tým pozitívnejší vplyv bude mať táto potravina na vaše zdravie – napríklad pri udržiavaní optimálnej hladiny cholesterolu v krvi, prevencii proti cukrovke, ale aj v rámci zabudovávania vápnika do kostí a zubov.

A ak vás zrazu prepadne hlad, s pomocou tofu dokážete behom pár minút vyčarovať chutný a zdravý obed pre celú rodinu. Chcete vedieť, ako na to?

 

Potravina pre celú rodinu

Tofu môžu pravidelne jedávať muži, ženy, deti každého veku vrátane adolescentov, ale tiež seniori či tehotné ženy. „Z doteraz realizovaných štúdií o vplyve sóje na ľudské zdravie vyplýva, že ide o potravinu vhodnú na každodennú konzumáciu. Z preventívneho hľadiska je vhodné, aby aj „nevegetarián“ zaradil do svojho stravovania niekoľko čisto „rastlinných“ dní do týždňa“, uvádza MUDr. Alexandra Frolkovičová, odborníčka na výživu. Príprava tofu je nenáročná a rýchla, čo isto ocení každý kuchár – zvládnu to dokonca aj tí najmenší :)

 

Ak hľadáte tip, ako cez víkend zvládnuť rodinný obed skutočne rýchlo a netráviť vzácny spoločný čas zbytočne v kuchyni, vyskúšajte niektorú z noviniek od Luntera. TOFU NA GRIL TYMIAN  či pikantné TOFU NA GRIL SWEET CHILLI  zvládne pripraviť doslova každý – stačí nakrájať na želanú veľkosť a tvar, opiecť na grile či grilovacej panvici podľa chute z oboch strán a o dve minúty môžete jesť. Bez zbytočného marinovania, dochucovania či hľadania tých správnych kombinácií – táto novinka bola špeciálne vyvinutá tak, aby vám uľahčila prípravu a vy ste si mohli užívať voľný čas s vašimi najbližšími.

Aby bolo vaše grilovanie skutočne zdravé, používajte veľa čerstvej zeleniny a rastlinných produktov. V prípade, že hľadáte zdroj kvalitných bielkovín, vyberajte si tie rastlinné. Prospejete svojej imunite i svojmu žalúdku. S novinkami od Luntera si doprajte grilovanie hoci i každý deň. Tofu na gril sa vám počas horúcich letných dní v chladničke rozhodne nepokazí – v chlade vydrží 6 až 8 týždňov, takže ho môžete mať vždy v zásobe, keď vás opäť prepadne hlad. 

 

NÁŠ TIP: Tymiánové  TOFU s grilovanou zeleninou

1 porcia

10 minút prípravy

Suroviny:

  • 180g Lunter tofu na gril tymian
  • Paradajka
  • Paprika
  • Cuketa
  • Bazalka
  • Olivový olej
  • Soľ
  • Mleté korenie

Postup:

Tofu krájame priečne na pásiky a vložíme na rozpálený gril spoločne s očistenou a nakrájanou zeleninou. Bazalku rozmixujeme s olivovým olejom, soľou a mletým korením. Touto zmesou potrieme zeleninu a grilujeme domäkka.

Zdroj vápnika

Vedeli ste, že maximum kostnej hmoty sa buduje do 20. až 30.roka života? Práve preto môže tofu s vysokým podielom vápnika a proteínov zabezpečiť deťom i mladistvým správny rast kostí a svalov.

Technologický postup výroby tofu, pri ktorom sa používajú vápenaté soli, je zvlášť dôležitý pre naše kosti – a nie je to len pre spomínaný vápnik, za ktorý by sa nemusel hanbiť žiaden syr. V porovnaní s vápnikom z mlieka má ten rastlinný totiž omnoho vyššiu šancu dostať sa priamo do kostí. Dôvodom je vitamín K a fytoestrogény (izoflavóny), ktoré sa v sóji nachádzajú. Tie zabezpečia, že si vápnik z tofu nájde cestu priamo do kostí a zubov, namiesto do ciev a orgánov, kde ho nechceme a nepotrebujeme“, vysvetľuje MUDr. Frolkovičová. Navyše, izoflavonoidy v sóji preukázateľne prispievajú k zlepšeniu koncentrácie a pamäte, ako aj mozgových funkcií a celkovo udržiavajú duševnú pohodu a dobrú náladu. 

Benefity TOFU v skratke 

·  Tofu je plnohodnotná netučná potravina, ktorá zasýti. Preto sa nemusíte báť dopriať si čisto rastlinný stravovací deň. Pomôže vám nastaviť si vyvážený jedálniček a vášmu tráveniu umožní oddýchnuť si od každodenného jedenia mäsa.

·  Obsahuje množstvo proteínov a vápnika, potrebného pre ľudský organizmus – navyše vápnik z tofu má omnoho vyššiu šancu dostať sa do kostí, a to vďaka obsahu K vitamínu a fytoestrogénov zo sóje, ktoré zabezpečujú priame vstrebávanie vápnika do kostí a zubov.

·  Jeho konzumácia zlepšuje našu náladu a duševnú pohodu.

·  Tofu je vhodné pre všetkých, vrátane detí, seniorov a tehotných žien.

·  Pôsobí proti civilizačným neduhom, pomáha pri chudnutí a je vhodnou súčasťou jedálnička, zameraného na podporu vašej imunity.

·  Lunter tofu na gril vám behom pár minút vykúzli chutný obed, večeru alebo prílohu k akémukoľvek jedlu podľa vašej chuti. A prípravu zvládne doslova každý!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   2
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.