Patrí nielen do hostinca, ale aj do kuchyne. Čo všetko ste nevedeli o pive…

Slávka Habrmanová / food blogerka 0

Možno sa na prvý pohľad zdá, že na akomkoľvek druhu alkoholu sa nedajú nájsť žiadne pozitíva. Ale pokiaľ sa to nepreženie a nestane sa z toho zvyk či zlozvyk, je dokázané, že v malej miere prospieva nášmu zdraviu.

pivo, Kaufland
Foto: Ingimage.com

Obzvlášť, ak sa konzumuje nielen v pohárikoch, ale používa sa pri varení. Alkohol sa totiž tepelnou úpravou stráca; zostáva len skvelá príchuť v jedle.

Ak si myslíte, že reč je o víne a jeho blahodarných antioxidačných účinkoch, mýlite sa. Aj taký nápoj ako pivo, má rozhodne pozitívne vlastnosti a čo je tiež podstatné, naozaj široké využitie v kuchyni.

Existuje viacero odborných názorov, podľa ktorých možno pivo pre jeho nutričné hodnoty označiť za vhodný doplnok výživy. Okrem vody a sacharidov v podobe sladu totiž obsahuje aj bielkoviny, vitamíny, biogénne prvky a rôzne biologicky dôležité látky.

Je bohaté na minerály – zinok, fluór, kremík, horčík, vápnik a vitamíny skupiny B (tiamín, riboflavín, pyridoxín a kyselinu listovú).

Foto: Ingimage.com

Októbrová tradícia

Práve v týchto dňoch sa na oslavu tohto zlatého moku v mnohých krajinách, vrátane Slovenska, usporadúvajú rôzne oslavy a festivaly.

Prvý Oktoberfest sa v Mníchove konal už naozaj dávno: 12. októbra 1810. Šlo o oslavu sobáša korunného princa Ľudovíta (neskôr kráľ Ľudovít I.) a princeznej Therese von Sachsen-Hildburghausen, prípitkom bolo pivo.

Z oslavy sa stala tradícia a dnes každoročne láka milióny ľudí. Možno aj preto, že pivo, na rozdiel od tvrdých alkoholických nápojov, obsahuje len do 5 percent alkoholu.

Ľudskému organizmu prospieva najmä tým, že pomáha tráveniu, niektorí po ňom siahajú ako po prostriedku proti nespavosti; hovorí sa tiež, že znižuje ochorenia srdca až o 40 percent.

Pivo obsahuje veľa vlákniny, vďaka čomu dokáže pomôcť napríklad pri predchádzaní Alzheimerovej choroby, prospieva kráse, je dobré najmä pre naše vlasy a dokonca ho niektorí považujú za účinné afrodiziakum.

Foto: Ingimage.com

Matky radšej nie

Kedysi sa dokonca pivo odporúčalo aj tehotným ženám alebo dojčiacim matkám. Práve kvôli nezanedbateľnému obsahu kyseliny listovej, ktorá vplýva na zdravý vývoj plodu.

Avšak dnes tu naozaj platí striktné „nie“ na akýkoľvek druh alkoholu. Ale pozitívne vlastnosti piva sa dajú nájsť aj v nealkoholickej verzii, takže mamičky si tiež môžu vychutnať tento skvelý nápoj.

Tu ešte pozitíva zlatého moku nekončia. Keďže pivo patrí medzi močopudné nápoje, pomáha tak našim obličkám a zabraňuje vzniku obličkových kameňov. Hovorí sa, že už jedno pivo denne zníži riziko tohto ochorenia až o 40 percent.

Foto: Ingimage.com

Vitamín B, to je však tá zásadná látka, ktorá robí z piva, pitého s mierou, zdravý nápoj. Ten pozitívne vplýva v boji proti kardiovaskulárnym ochoreniam a chráni naše srdce.

Rovnako tak znižuje hladinu cholesterolu a zabraňuje upchávaniu ciev či tvorbe krvných zrazenín. Práve tie sú hlavným dôvodom vzniku mŕtvice.

 

Menej kalórií

Mnohí sa boja pivného bruška, ale faktom je, že pivo má menej kalórií než rôzne sladené či energetické nápoje, džúsy, kde obsah ovocnej šťavy je v zanedbateľnom množstve či malinovky.

Preto mi dovoľte zdôrazniť, že práve pri pive najlepšie znie to povestné „Na zdravie!“. 

 

 

 

Pivo svetlé 10°

Kalórie: 185,23 kcal

Energia: 775 kJ

1x 500 ml

 

 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár