V kuchyniJesť zdravo

Oplatí sa vymeniť obyčajné mlieko za rastlinné?

 Marcela Beňová   04.04.2019   0

Nielen medzi deťmi, ale aj medzi dospelými je čoraz rozšírenejšia intolerancia laktózy. Tá spôsobuje, že organizmus ťažšie znáša mliečny cukor, čo so sebou prináša rôzne nepríjemnosti.

Mnoho ľudí si intoleranciu laktózy mýli s alergiou na kravské mlieko. Intolerancia laktózy sa prejavuje predovšetkým tráviacimi ťažkosťami, ktoré sa objavia do pol hodiny po tom, ako organizmus príde do kontaktu s mliekom.

Shutterstock

 

Sú riešením rastlinné mlieka?

Rastlinné mlieka nie sú v gastronómii novinkou, vyskytujú sa odnepamäti. S tým bežným "mliekom" však nemajú takmer nič spoločné.

Rastlinné mlieko, ale aj syr či jogurt nesie svoj názov naozaj len preto, že je konzistenciou podobný tomu živočíšneho pôvodu.

Marketingu okolo rastlinných mliek veľmi pomáha aj samotné balenie, ktoré pripomína krabicu od bežného mlieka.

Trendy: lebo zdravšie

Zákazníci, ktorí po rastlinných mliekach siahnu, sa tak rozhodnú z dvoch dôvodov. Buď sa na odporúčanie lekára vyhýbajú laktóze, alebo to robia v rámci trendu zdravej výživy.

Rastlinné mlieka sú veľmi obľúbené u vegetariánov a vegánov, ale aj u žien, ktoré sa rozhodnú variť svojím deťom zdravšie. Ako to však s rastlinnými mliekami je?

 

Mlieko verzus rastlinný nápoj

Kým v minulosti sa pediatri zhodli na názore, že mlieko je pre vývin organizmu dôležitý, dnes už to tak nie je.

Naopak, ozýva sa čoraz viac hlasov, ktoré upozorňujú na to, že v čase, keď „vyrastieme z detských nohavíc“ už náš organizmus pitie mlieka.

Hľadajú sa zdroje vápnika

Mlieko naďalej zostáva bohatým zdrojom vápnika. To však aj množstvo iných potravín, a vedci sa zhodnú na tom, že rovnako dobre, možno dokonca ešte lepšie, poslúžia ľuďom hodnotné látky získané z rastlinných produktov. Rastlinné mlieko alebo rastlinný nápoj je jednou z nich.

Existuje veľa druhov potravín, z ktorých si rastlinné mlieko môžeme vyrobiť. Niektoré z nich poskytujú naozaj hodnotné látky, s inými je to slabšie.

Sójové mlieko

Medzi najzdravšie rastlinné nápoje určite patrí sójové mlieko, ktoré množstvom vápnika presahuje aj bežné mlieko.

Pritom však obsahuje, len polovičnú dávku jeho kalórií, a pokiaľ ide o cholesterol, nenájdete v sójovom mlieku žiadny.

Shutterstock

 

Rastlinné mlieko je zdravé, nie však nevyhnutné

Rastlinné mlieka sú obohatené o veľké množstvo vitamínov, napríklad dôležitý vitamín D, A či B.

Okrem sójového nájdete na trhu aj mandľové, ryžové, kokosové a slnečnicové, vyrába sa však aj z pistácií, chia semienok, quinoe, tekvice, dokonca aj zo zemiakov.

Pripravuje sa rôznymi spôsobmi, niektoré zvládnete dokonca aj doma. Prečítajte si viac v článku: Rastlinné mlieka, ako ich vyrobiť doma.

Musíme ich mať v jedálničku?

A ako je to s jeho nevyhnutnou prítomnosťou v našej chladničke? Aj keď rastlinné mlieko môže byť dôležitým a zdravým produktom, doplní nášmu telu vitamíny a dodá potrebnú výživu, pokiaľ mu neprídete na chuť, kupovať ho nemusíte.

Treba povedať, že rovnako ako výrobcovia, aj jeho výživová hodnota sa líši od jednej krabice k druhej.

Stačí sa pozrieť napríklad na obľúbené mandľové mlieko:

  • Samotné mandle sú pre organizmus veľmi prospešnou potravinou. Avšak v mandľovom mlieku z reťazca nájdete takmer minimum vápnika, rovnako aj iných dôležitých látok.
  • Ide tiež o produkt, ktorý dodá energiu – a tú je potrebné následne spáliť pri pohybe. Takže pokiaľ pravidelne nešportujete, potrebnú dávku vitamínov v ľahko stráviteľnej forme dodáte organizmu aj inou cestou.

Okrem toho je treba podotknúť, že do mnohých rastlinných mliek z obchodov sa vitamíny pridávajú umelo.

Shutterstock

 

Základom zostáva ovocie a zelenina

Ak sa obávate, že by vám predsa chýbal vápnik, nájdite si medzi potravinami tie, ktoré vám ho doplnia:

  • Výbornou, a pritom dostupnou a lacnou potravinou, je napríklad čínska kapusta. Stačí pol šálky denne a organizmus dostane svoju dennú dávku vápnika.
  • Výborné sú aj orechy, mandle, pomaranč, brokolica, figy, rebarbora alebo biela fazuľa. Pri strukovinách je treba podotknúť, že sú skvelým spôsobom, ako dopĺňať vitamíny aj v prípade, že sa vyhýbate konzumácii mäsa.
  • Pokiaľ chcete do svojho jedálnička zaradiť potraviny s väčším množstvom bielkovín, môžete zas siahnuť po tuniakovi, lososovi, arašidovom masle alebo hrášku.

Čo do rannej kávy?

Samozrejme, všetky mamičky kávičkárky trápi, aký bezlaktózový nápoj si nalejú do rannej kávy. Rastlinný nápoj si jednoducho vyrobíte aj doma.

Najjednoduchšie je mandľové mlieko. Stačí, ak 250 gramov mandlí namočíte cez noc do vody. Ráno mandle premyjete, pridáte liter čistej vody, štipku soli a dohladka rozmixujete. Mlieko prepasírujete cez tenkú tkaninu a uskladníte v chladničke, kde vydrží 3 až 5 dní.

Prečítajte si ostatné recepty aj s videom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.