Medvedí cesnak. Sezóna je tu!

Mária Kohutiarová 0

Rastie ako čokoľvek iné, čo ľudia zbierajú pre liečivú silu. Možno práve preto, aby sme sa aj my – tak ako medvede po zimnom spánku – dali sa na jar dokopy a nazbierali sily.

Zbierate medvedí cesnak?

Shutterstock

 

Neobyčajne zdravý

Cesnak medvedí je bratranec obyčajného bežného kuchynského cesnaku – ale v účinkoch liečivosti sa nedá zahanbiť.

Je dokonca oproti klasickému cesnaku jemnejší, obsahuje enzýmy, viac aktívnych liečivých látok a množstvo vitamínu C. Po dlhej zime dokáže organizmus dať do poriadku zvnútra a nabudiť ho do nového fungovania.

Postará sa o žalúdok, trávenie, aj o hojenie rán, zníži krvný tlak, cukor v krvi a obsah cholesterolu. Ak nemôžete zaspať, použite ho rovnako, tak ako aj pri dlho liečených ochoreniach kože. 

Len do začiatku kvitnutia

Najjednoduchšie je použiť čerstvé listy, ale nie je problém ani s cibuľkami, ktoré sa odporúča vyberať na jeseň a použiť ako bežný cesnak.

Listy sú zdravé a použiteľné len do začiatku kvitnutia, teda cca do konca apríla. Nájsť sa dá pri potoku alebo v presvetlenom listnatom lese a to v celých kolóniách…

Shutterstock

Nepomýľte si ho s konvalinkou

Šikovný záhradkár si ho vypestuje priamo v záhrade alebo aj v črepníku, dá sa vypestovať priamo zo semienka alebo z presadenej cibuľky z lesa. V tomto prípade zbierame listy tak, aby vždy ostali aspoň 3-4 listy na jednej rastlinke.

Keďže sa podobá na konvalinku, ktorá je jedovatá, je dobré pri pochybnostiach overiť si jeho „totožnosť“ pošúchaním listov – určite dobrý tip pre tých, ktorí nezacítia hneď jeho typickú cesnakovú vôňu. Listy sú nasiaknuté typickou vôňou a nedovolia sa pomýliť.

V Bratislave sa dá nájsť v lese Devínskej Kobyly či na Kopáči, ale aj lesy okolo Volfstalu a Hainburgu sú ním posiate.

Shutterstock

 

Medvedí cesnak je najlepší na chlebe

Najjednoduchší a mnohí tvrdia, že najlepší spôsob, je použiť ho na chlieb s maslom ako pažítku nakrájaný na drobno za čerstva.

Tí, čo sú na ňom už závislí, si čerstvé listy medvedieho cesnaku pekne po zbere umyjú, osušia, nakrájajú, rozmixujú alebo aj celé zamrazia na horšie časy, kedy ho vonku nebude.

Vynikajúci je aj vo forme šalátu – je na vás, či v čistej podobe so solčankou a olejom, alebo pridáte k nemu aj niečo iné – klasický šalát, rajčiny, olivový olej. Šikovné mamy z neho robia aj nátierku: posekaný, posolený medvedí cesnak pomiešajú s tvarohom a natrú na chlieb.

Hoci sa tvrdí, že varením stráca svoju silu, môžete skúsiť medvedí cesnak aj za tepla.

Shutterstock

 

Recept na krémovú polievku z medvedieho cesnaku

Medvedí cesnak umyť a povariť – cca 15 ks na 2,5 litra polievky. Pozor, nie všade je rovnako chuťou – niektorý cesnak je riadne ostrý, v tom prípade postačí 7-8 ks. Po cca 10 minútach varu nechať medvedí cesnak bokom vychladnúť.

Medzitým pripravíme bešamel – teda rozpustíme 2 lyžice masla, pridáme hladkú múku, orestujeme a pridáme štipku muškátového orieška. Zalejeme 250 ml 10% smotany, nezabudneme stále miešať a pomaly prilievať vodu s medvedím cesnakom. 

Pomaly nechať vrieť 15 minút, kým sa objem trochu nezmenší, je fajn pridať ešte 2 dcl plnotučného mlieka počas vrenia. Dochutiť soľou a lyžicou solčanky (prípadne kockou bujónu).

Polievku mierne vychladnutú rozmixujeme ponorným mixérom, podávame s ozajstným strateným vajcom.

Shutterstock

 

Pesto z medvedieho cesnaku

Medvedí cesnak, soľ, čierne korenie a olivový olej rozmixujeme nadrobno v mixéri. Uvaríme špagety, dáme na ne omáčku a nastrúhame parmezán.

Pesto sa dá pri veľkom množstve odložiť do zaváraninovej fľaše na pár dní do chladničky.

Omáčka z medvedieho cesnaku 

100 g cesnaku treba spariť na lyžici masla, ochutiť soľou, mletým čiernym korením, muškátovým orieškom a podliať 100 ml bieleho vína. Povariť.

Napokon k omáčke pridáme dve lyžice smotany na šľahanie, rozmixujeme a ešte teplú omáčku zahustíme maslom.

Pre tých, čo sú cestovinoví, padne výborne.

Poponáhľajte sa

Kým porastie niečo iné životabudičové, pohľadajte si rýchlo kdesi tam u vás medvedí cesnak a hor sa na doplnenie vitamínov!

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Ako kúpiť, očistiť, uvariť a zjesť špargľu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (30 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Pridaj komentár