Marhuľový koláč, džem, kompót, džús. 12 tipov, ako použiť marhule

Andrea Biela 0

Sezóna marhúľ už spravidla v polovičke júla končí, ale ešte stále nájdete inzeráty, kto a kde marhuľky predá, takže si môžete dopriať svoju dávku vitamínu A, vitamínu C, vápnika, železa a fosforu, ktoré tieto kyslosladké plody ponúkajú.

Shutterstock

Ak ich však máte toľko, že ich nestíhate jesť čerstvé, možno máte chuť niečo si naprodukovať z tohto chutného ovocia doma. Čo by to tak asi mohlo byť?

Okrem klasického marhuľového koláča, či už s posýpkou alebo bez, kysnutého alebo nie, s tvarohom alebo zlatým klasom, my radi robievame kompót, aby sme si mohli pochutnávať na koláčoch nielen v marhuľovej sezóne.

No s marhuľami sa dá robiť naozaj veľa chutných vecí:

Marhuľový kompót

Umyté marhule rozpoľte, zbavte kôstok, poukladajte do pohárov. Zalejte cukrovým roztokom, ktorý si dopredu pripravíte z 1l vody a 400g vody. Uzavreté poháre sterilizujte 7 minút pri teplote 100°C.

Marhuľové kože

Marhule odkôstkujte a rozmixujte. Pri prvom pokuse vám stačí cca 1kg ovocia. Na plechy (cca 3) dajte papier na pečenie a nalejte pyré zt marhúľ. Rozotrite špachtľou alebo štetcom na tenšiu vrstvu.

Vložte do rúry a sušte, pokým nie je povrch suchý, lesklý, ale nie mokrý. Kože sa sušia niekoľko hodín na nízkej teplote, cca 80°, cca 9 hodín, teda najlepšie z večera do rána.

Potom opatrne stiahnite papier. Koža je ohybná a pekne sa leskne. Vo vzduchotesnej nádobe vydrží až 3 mesiace.

Shutterstock

Marhuľový džem

Marhule odkôstkujte, nakrájajte na malé kúsky, zasypte cukrom a nechajte stáť do druhého dňa. Na 1 kg marhúľ dajte 300 – 400 g cukru.

Na druhý deň varte 15 – 20 minút. Sledujte, ako džem hustne, prípadne ho varte po menších častiach na panvici. Horúci džem vylejte do pohárov a hneď uzavrite. Otočte hore dnom a nechajte tak vychladnúť.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Marhuľový džem bez chémie.

Marhuľová výživa

Marhule odkôstkujte a nakrájajte na ¼. Vo väčšom hrnci ich mierne podlejte vodou, aby sa pri varení nepripaľovali. Pridajte cukor, či iné sladidlo. Stačí ho však veľmi málo, prípadne žiaden, ak sú marhuľky sladké.

Priveďte do varu a keď marhule dostatočne zmäknú, rozmixujte ich ponorným mixérom. Pre konzervačné účinky pridajte trocha čerstvej citrónovej šťavy. Ešte takmer vriace nalejte do malých pohárikov a poriadne uzavrite. Vložte do hrnca s vodou a ešte zasterilizujte na 10 minút. 

»»»»»»» Prečítajte si aj: Letné ovocné kaše pre bábätká (recepty).

Shutterstock

Marhuľový džús

Na 1kg marhúľ pridajte 200g cukru, 1 čl kyseliny citrónovej. Rozvarte, rozmixujte a nalejte do väčších pohárov na zaváranie. Založte viečka. Pred konzumáciu zrieďte v pomere 1:1 s vodou, minerálkou.

Marhuľové knedle do mrazničky

Zemiaky uvarte v šupke, olúpte, pretlačte, pridajte hladkú múku, soľ, vajce a vypracujte cesto. Všetko tak „přiměřeně“, podľa toho, koľko gúľ chcete vyrobiť.

Na pomúčenom lopári vyvaľkajte a pokrájajte na štvorčeky. Do každého zabaľte umytú a prepolenú marhuľu.

Takto vyrobené guľky buď rovno uvarte v osolenej vode alebo zamrazte na horšie časy 🙂 Pred podávaním pomastite rozpusteným maslom, posypte tvarohom a cukrom.

Shutterstock

Marhuľové koláče – bublaniny, s posýpkou …

Marhuľová bublanina:

Potrebujeme:

  • 5 vajec,
  • 25 deka cukor práškový,
  • 1 deci oleja,
  • 1 deci vody,
  • 30 deka múka polohrubá,
  • 1 prášok do pečiva,
  • 1 vanilkový cukor

Postup:

  • Oddelíme žĺtky (do cesta) a bielky (na sneh).
  • V múke zamiešame prášok do pečiva, vanilku, cukor, vajcia, olej a vodu.
  • Nakoniec nezabudneme vmiešať tuhý sneh z bielkov.
  • Cesto vylejeme na múkou vymastený a vysypaný plech a na vrch naukladáme marhule.

Pečieme v rúre predhriatej na 200 °C, až dokým nebude bublanina do pekna upečená a jej okraje sa budú odliepať od plechu. Bublaninu môžeme posypať ešte horúcu práškovým cukrom (cez sitko).

Marhuľový koláč s posýpkou

Potrebujeme:

  • dva (malé) biele jogurty, môžu byť aj tie hustejšie grécke
  • 100 g kryštálového cukru
  • 1 vanilkový cukor
  • 200 g polohrubej múky
  • 1 vajce
  • 1 prášok do pečiva
  • 50 g oleja

Na posýpku:

  • 50 g rozpusteného masla, 6 polievkových lyžíc hrubej múky, 6 polievkových lyžíc kryštálového cukru

1. do menšej misky nasypeme múku a zmiešame s práškom do pečiva

2. do väčšej misky dáme olej, vajíčko, jogurty – dobre premiešame, pridáme cukor (kryštálový aj vanilkový), opäť zamiešame a postupne do cesta sypeme múku

3. cesto vylejeme do okrúhlej (23 cm) pripravenej formy (naolejovanej, vysypanej múkou)

4. na vrch poukladáme marhule – jeden zaváraninový pohár by mal stačiť. Ak máme čerstvé marhule, pre istotu dáme pod plech aj papier na pečenie, aby nám nezačala vytekať počas pečenia šťava.

5. marhule husto zasypeme posýpkou.

6. pečieme vo vyhriatej rúre na 180 stupňov aspoň 30 minút.

Mrazené marhule

Na mrazenie sú vhodné úplne zrelé plody. Môžeme zmrazovať polené alebo štvrtené marhule, ktoré predtým dobre umyjeme a vyberieme kôstku. Dáme do mraziacich nádob a zamrazíme.

Shutterstock

Sušené marhule

Marhule sa rozkrojte na polovice a vyberte z nich kôstky, poukladajte na mreže. Uložte na slnko a sušte 5 – 7 dní. Uskladnite na suchom a vetranom mieste (alebo použite sušičku potravín).

Marhuľové nanuky

Stačí zmiešať pol kila riadne zrelých vykôstkovaných marhúľ s 2 – 3 polievkovými lyžicami kokosového oleja a jednou lyžicou medu. Všetko spolu poriadne rozmixujte a nalejte do formičiek na nanuky. Vložte do mrazničky a do hodiny máte pripravenú lahodnú voňavú pochúťku s obrovskou výživovou hodnotou.

Marhuľovica

Mno, a ak už vaše deti odrástli a nepotrebujete produkovať toľko výživ a zdravých koží, môžete marhuľky hodiť do suda a po vykvasení vypáliť lahodnú marhuľovicu. Nemusíte do robiť doma, pokojne sa obráťte na odborníkov v lokálnej pálenici.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)

články autora...

Pridaj komentár