Éčka v potravinách. Ktoré sú potrebné a ktoré nám škodia?

Marcela Beňová 0

Éčka na obaloch potravín sú ošemetná vec. Vo väčšine mamičiek, ktoré preferujú zdravú stravu, vyvolávajú obavy.

Aj tí, čo za sebou nemajú chemickú školu, tušia, že by tam byť nemali, a že s éčkami potravina nie je úplne bio.

Ako je to však naozaj? Ktoré éčka sú nezdravé a ktorým len krivdíme?

shutterstock

Viac než 300 druhov

Mnoho ľudí sa nesprávne domnieva, že písmeno E označuje emulgátory v potravinách. Nie je to však pravda.

E je znak pre rôzne druhy pridaných prírodných aditív. Tie majú zabezpečiť výraznejšiu farbu, chuť či vôňu, predĺžiť trvanlivosť potraviny a regulovať príchuť či hustotu.

V rámci legislatívy Európskej únie sa v potravinárstve používa viac než 300 aditív, ktoré v rôznych kombináciách nájdete v takmer všetkých technologicky upravených potravinách.

Kým v niektorých potravinách sa nenachádzajú takmer nijaké, iné sú nimi doslova prešpikované. Platí, že čím viac sa do úpravy potravín zasahuje, tým viac aditív sa v nich nachádza.

Ktoré éčka sú v poriadku?

Nie všetky éčka sú škodlivé či nebezpečné. Mnoho z nich pochádza z prírody a sú overeným prostriedkom napríklad na predĺženie životnosti potraviny.

Niektoré aditíva pochádzajú z prírody, z rastlín, ovocia, zeleniny alebo majú živočíšny pôvod.

Neškodný je napríklad kurkumín, ktorý sa označuje ako E 100. Jeho úlohou je vylepšiť farbu výrobkov a v potravinárstve nahrádza drahší šafran. Keď ho teda uvidíte na fľaške worcesterskej či karí omáčky a horčice, viete, že obľúbenú pochúťku nemusíte vracať späť do regála. 

Pod značkou E 150 nájdete obľúbený karamel, ktorý patrí medzi najčastejšie používané farbivá v potravinách. Nachádza sa takmer všade, v pive, kofeínových a alkoholických nápojoch, sušienkach a octe.

V potravinách veľmi často nájdete aj kyselinu askorbovú, ktorá sa označuje ako E 300. Jej hlavným zdrojom je ovocie. Využíva sa predovšetkým v ovocných džúsoch, ale napríklad aj v múke, kde slúži ako prírodný konzervant.

Podobnú úlohu má aj kyselina sorbová, E 200, ktorú nájdete v syroch, kečupe či želatíne. Môže mať prírodný zdroj, čoraz častejšie sa však využíva aj jej syntetická podoba.

shutterstock


Na čo si dávať pozor?

Množstvo niektorých aditív si však musíte v kuchyni ustrážiť. Napríklad umelé sladidlá, ktoré sa pri môžu prejaviť v podobe rôznych chorôb.

Mnohí lekári sa domnievajú, že stoja aj za niektorými druhmi rakoviny. Umelé sladidlá sa nachádzajú v light výrobkoch a energetických nápojoch, kde nahrádzajú prírodný cukor.

Jedným z tých, na ktoré by ste si mali dať pozor, je E 954, teda sacharín, ktorý sa používa v limonádach, žuvačkách, alebo majonéze, ale napríklad aj v zubných pastách.

Možno vás (nie práve príjemne) prekvapí, že sa synteticky vyrába z toluénu. Sacharín sa spája s množstvom ochorení a alergickými reakciami.

Nášmu zdraviu neprospievajú ani rôzne zahusťovadlá, stabilizátory a emulgátory. Ich úlohou je spojiť a udržať pokope také látky, kde je potrebná pomoc chémie, napríklad tuk a vodu masle.

Nachádzajú sa v jogurtoch, marmeládach, zmrzline či v dresingu. Kým niektoré, ktoré pochádzajú z ovocia, zeleniny a morských rias sú neškodné, látky ako E 430 či 480 sú škodlivé, a v niektorých krajinách dokonca zakázané. 

Pozor na siričnany a dusičnany

Tieto konzervačné látky sa starajú o to, aby potraviny v našej chladničke a špajze nenapadli plesne, huby a baktérie. Pridávajú sa do pečiva, sladkostí, piva, alkoholických nápojov a instantných polievok. 

Okrem bolestí hlavy, žalúdka a alergií môžu byť príčinou rôznych chorôb. Sú to tiež potencionálne karcinogény a ich príjem vo vyššej miere môže byť škodlivý.

Napríklad E 220, oxid siričitý, je jedovatý, no napriek tomu sa pri úprave potravín využíva, a to predovšetkým ako bielidlo proti zhnednutiu potravín.

Ako sa vyhnúť zbytočným chemikáliám? 

Dnes sa už vo veľkom hovorí o súvislostiach medzi stravou a alergiami, detskou hyperaktivitou či civilizačnými ochoreniami.

Ako však nakupovať bežné potraviny bez toho, aby sme sa obávali, čo dávame do nákupného košíka? Máme aj inú možnosť ako chodiť medzi regálmi s mobilom v ruke a kontrolovať zloženie? 

Najviac konzervantov sa nachádza v sladkostiach, sladených nápojoch, v potravinách s pridaným cukrom, ale aj v mnohých mrazených výrobkoch. Preto je lepšie nakupovať čerstvé produkty, napríklad ryby, než tie mrazené.

Rovnako aj ovocie a zelenina, ktoré do našich obchodov precestovali stovky či tisícky kilometrov, nie sú pre zdravie ideálne. Preto uprednostnite lokálne produkty, najlepšie tie, ktoré dorastú vo vašej záhrade. 

Ako sa vyhnúť zbytočným éčkam v potravinách teda nie je žiadne tajomstvo. Zostáva už len odolať všetkým keksíkom, džúsom a dobrotám, ktoré nás lákajú v regáloch supermarketov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

články autora...

Pridaj komentár