V kuchyniJesť zdravo

Dnes nemusíme stáť pol dňa pri hrncoch. Skúste to s TOFU

 Marcela Beňová   01.10.2019   0

Sú ženy, ktoré by najradšej varili od rána do večera a za rodinným stolom to vyzerá ako v päťhviezdičkovej reštaurácii. A potom sú také, ktoré pri pohľade na  varešku rozbolí hlava.

 

Okolo každodenného varenia je veľa neviditeľnej práce a čo je horšie, vymýšľať každý deň recept, ktorý by bol zdravý a chutil aj mužovi a deťom, sa zdá ako čistá utópia.

My, moderné gazdinky síce chceme zachovať tradíciu rodinného kozuba a teplej večere, ale nie za cenu, že pri hrncoch strávime pol dňa a večer namiesto filmu budeme umývať kopu riadu, ktorá nám po varení zostala.

Teplá večera uvarená za chvíľku

Väčšina z nás rieši domáce varenie formou rýchlych jedál. V lete sme si vystačili so šalátom, no akonáhle vonku klesnú teploty, žiada sa nám pre seba aj deti skôr niečo, čo organizmus zahreje.

Ssprávna večera by naviac mala obsahovať bielkovinu a dostatok zeleniny. Jedným z ideálnych receptov, ktoré sú zdravé aj vyvážené, je Tofu poké miska, ktorá bude chutiť celej rodine.

Na prípravu dvoch porcií budete potrebovať:

 • ½ hrnčeka basmati ryže
 • 1 balenie tofu natural
 • 4 lyžičky uvareného cíceru
 • 2 čajové lyžičky mandarínkového kompótu
 • ½ avokáda
 • uhorku, reďkovky a orechy na ozdobenie

Marináda na tofu

 • 2 PL sójovej omáčky
 • 1 PL olivového oleja
 • 1 PL medu
 • 1 PL citrónovej šťavy

Medovo-horčicový dresing

 • 1 PL medu
 • 3 PL olivového oleja
 • 1 ČL stredne pikantnej horčice
 • 1 PL citrónovej šťavy

Poké miska - Postup

Na prípravu Poké misky si v osolenej vode uvarte pol hrnčeka basmati ryže, ktorá je vhodná aj pre celiatikov a má príjemnú orieškovú chuť. Tofu nakrájajte na kocky a nasypte do misky.

Pridajte ingrediencie na jednoduchú marinádu - 2 polievkové lyžice sójovej omáčky a po jednej polievkovej lyžici olivového oleja, medu a citrónovej šťavy. Tofu nechajte pol hodiny marinovať a potom zľahka opečte na olivovom oleji.

Uvarenú ryžu naservírujte do misky, poukladajte na ňu tofu a ozdobte plátkami avokáda. Pre doplnenie výživových látok a zaujímavejšiu chuť pridajte uvarený cícer, mandarínkový kompót, nakrájanú reďkovku a uhorku.

Misku môžete posypať vlašskými orechmi, sezamom či jarnou cibuľkou.
Tofu bude ešte lepšie chutiť s dresingom.

Stačí, ak zmiešate 3 polievkové lyžice olivového oleja s polievkou lyžicou medu a citrónovej šťavy a dochutíte čajovou lyžičkou stredne pikantnej horčice.

Netradičné suroviny pre zdravší jedálny lístok

Olivový olej v kuchyni vďaka svojej chuti bez problémov konkuruje tomu slnečnicovému. Nedáme dopustiť na jeho výraznú chuť a vysoký obsah vitamínu E. Obľúbenou súčasťou kuchyne sa stalo aj avokádo, ktoré dokáže nahradiť zeleninovú prílohu, hodí sa do ovocných šalátov a chutí aj deťom. 

Pokiaľ ide o výber ryže, v obchodoch nájdeme toľko druhov, že si nevieme vybrať, a tak radšej siahneme po obľúbenej klasike. Basmati ryža má však narozdiel od ostatných veľkú výhodu.

Patrí medzi chuťovo výraznejšie, takže vylepší aj najjednoduchšie jedlá, je bezlepková a obsahuje menej kalórií, takže sa hodí aj v prípade, že ste si práve nastavili chudnúci režim.

Tofu je zas zdroj kvalitných bielkovín a vďaka marináde ho ocenia aj mužskí členovia domácnosti. Súčasťou domácej stravy by mala zostať aj v jesenných mesiacoch, keď sa nám viac žiada pripravovať teplé a výživné jedlá, čerstvá zelenina.

Ak večeru ochutíme ešte trochou cíceru a orechmi, máme z hľadiska vitamínov dokonalú večeru.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...