Detská obezita

MUDr. Katarína Babinská 0

„Bacuľaté dieťa nie je dôkazom zdravia a dobrej starostlivosti. Naopak, ide o dieťa, ktoré ohrozujú mnohé zdravotné problémy,“ zdôrazňujú odborníci.

Obezita
Výskyt obezity v súčasnosti narastá nielen u dospelých, ale už aj u detí a stáva sa vážnym problémom. Kilá navyše nie sú iba chybičkou krásy, ale prinášajú celý rad závažných zdravotných ťažkostí. Tučné deti postihujú choroby, ktoré by sme očakávali až u dospelého – zvýšená hladina cholesterolu v krvi, vysoký krvný tlak, ochorenia pohybového ústrojenstva či porucha látkovej premeny cukrov. Dieťa je ohrozené poruchami rastu a vývoja, predčasnou pubertou, astmou, chorobami pečene a žlčníka. Kilá navyše často spôsobujú psychosociálne problémy – deti sú terčom posmeškov, sú odmietané v kolektíve a ťažšie si nájdu kamarátov. Až z osemdesiatich percent tučných detí sa stávajú tuční dospelí, ohrození predčasným vznikom kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, zhubných nádorov i ďalších civilizačných chorôb.

Čo robiť, ak máte doma obézne dieťa
Ak dieťa začne príliš priberať, nie je rozumné situáciu podceňovať s tvrdením, že z toho vyrastie. Ak ho chceme uchrániť od zbytočných problémov, treba začať čím skôr proti nadbytočným kilám bojovať. Iba málokedy je príčinou tučnoty vrodená dispozícia alebo ochorenie. Vo väčšine prípadov je obezita dôsledkom nesprávnej životosprávy: nedostatku pohybu a nesprávnej výživy. Preto i najúčinnejšou metódou v boji s kilami navyše je zmena životosprávy.

  • Priberanie znamená, že dieťa jedáva viac ako jeho organizmus spotrebuje. Jedným riešením je upraviť dieťaťu výživu. Inou možnosťou je zvýšiť jeho pohybovú aktivitu. Optimálna je kombinácia oboch prístupov.

  • Dieťa rastie a vyvíja sa, preto jeho organizmus nemožno zaťažovať prísnou diétou. Zväčša postačí odstrániť chyby vo výžive a váha dieťaťa sa začne upravovať.

  • Základom výživy dieťaťa musí ostať dostatok hodnotných potravín, ktoré mu poskytnú živiny potrebné pre rast a vývoj.
  • Z jedálnička dieťaťa uberme potraviny bohaté na tuk a cukor – plnotučné mlieko nahraďme polotučným alebo nízkotučným, namiesto salámy dávajme dieťaťu kuraciu alebo morčaciu šunku, tukové pečivo nahraďme celozrnným, obmedzme vyprážané jedlá a uprednostnime varené alebo dusené. Veľa tuku alebo cukru obsahujú maškrty – chipsy, zákusky, cukríky, čokoláda.

  • Úplným zákazom sladkostí by sme asi dosiahli presný opak toho, čo chceme. Veď zakázané ovocie chutí najlepšie. Dieťaťu môžeme dať i sladkosť – aj denne, ale mala by byť skutočne iba drobná, pre potešenie detskej dušičky.

  • Značný podiel na priberaní majú aj sladené nápoje – malinovky, džúsy či rozličné coly. Nie je nijakou výnimkou, že školopovinné dieťa za deň vypije hoci i celú jedenapollitrovú fľašu takéhoto nápoja. Tá mu dodá toľko kalórii ako kompletný obed.

  • Prihliadajme, aby malo dieťa pravidelný stravovací režim. Častou chybou je vynechávanie raňajok. Deti, ktoré sa ráno nenajedia, sa potom prejedajú vo večerných hodinách.

  • Pripravujme svojmu školáčikovi domácu desiatu – ideálne je ovocie, zelenina, celozrnný chlebík s nátierkou, syrom a šunkou či mliečny výrobok. Nie je dobré dávať školákovi peniaze, aby si jedlo kúpil sám.

  • Pýtajme sa dieťaťa, čo malo v škole na obed a či všetko zjedlo. Častým nedostatkom je, že dieťa školský obed nedoje a hlad zaháňa vysokokalorickými potravinami z automatov a bufetov (chipsy, sladkosti, croissanty, hamburgery a pod.).

  • Pohyb – dnešné deti ho majú nedostatok. Je zistené, že k vzniku obezity prispieva i čas strávený pasívne pri počítači alebo pred televíznou obrazovkou. Pohyb a šport je pred deti prirodzený, je zábavou, pri ktorej sa budú strácať nežiaduce kilá.

    Buďme vzorom
    Pamätajme, že pre deti je vzorom rodina. To, čo odpozorujú doma, považujú za správne a prirodzené. Ak chceme docieliť zmenu vo výžive a životospráve dieťaťa, mali by sme sa zamyslieť nad svojou životosprávou i my, dospelí, malá zmena možno prospeje i nám.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár