Čo dávame jesť deťom?

Dagmar Mozolová 0

Dieťatko ovplyvňujeme už počas tehotenstva. Po narodení je ideálne dojčenie a ak sa z nejakých objektívnych príčin nepodarí mamičke dieťa dojčiť – napriek snahe, porade s poradkyňou dojčenia, dostatku informácií, podpore rodiny a pod. – dôležité je správne zavádzanie príkrmov!

Vždy sa čudujem, keď pri dnešnej dostupnosti informácií dávajú niektoré mamičky dieťaťu nevhodné potraviny s odôvodnením, že „veď mu to tak chutí!“ No, aj mne kadečo chutí, napríklad vyprážaný bravčový rezeň…

Na našom portáli v rubrike Začíname papať nájde každá mamička odborné informácie ohľadom tejto tematiky. 

Naučme jesť dieťa zdravo!

Môžeme naučiť naše deti jesť zdravé potraviny! Je to dôležité, pretože osvojenie si správnych stravovacích návykov v detskom veku sa považuje za jednu z najúčinnejších foriem prevencie rôznych chorôb.  

Tím odborníkov  realizoval na Slovensku štúdiu, ktorej cieľom bolo získať informácie o výžive našich detí.

„Výsledky štúdie poukazujú na nedostatky v stravovacích návykoch detí, ktoré sa môžu odraziť na zdravotnom stave dieťaťa a zvýšiť riziko civilizačných ochorení. Porovnanie našich výsledkov so štúdiami z konca 90-tych rokov poukazuje, že napriek všeobecne lepšej dostupnosti k informáciám o správnej výžive mnohé nedostatky vo stravovaní detí pretrvávajú. I v súčasnosti vysoké percento detí nepravidelne raňajkuje, častá je konzumácia nekompletných obedov a nedostatočné zaraďovanie mlieka, mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny do výživy“, stručne hodnotí MUDr. Katarína Babinská, PhD., odborníčka na výživu, ktorú návštevníci nášho portálu dobre poznajú.  

Zistenia sú alarmujúce: naše deti jedia málo ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov! A väčšinou jedia biele pečivo!

Každý deň prijímajú ovocie len dve tretiny vyšetrených detí, zeleninu iba 25 %. V konzumácii chleba, pečiva a cereálnych výrobkov sú i nedostatočne zastúpené celozrnné výrobky. Nedostatočný príjmom uvedených potravín sa výživa dieťaťa ochudobňuje o dôležité potravinové zdroje ochranných živín. 

Naše deti jedia málo rýb a strukovín.

Odporúčanú konzumáciu strukovín dva a viackrát do týždňa uvádza iba 23 percent detí. Konzumácia rýb je veľmi nízka, aspoň raz do týždňa ich prijíma iba 13,9 % účastníkov štúdie. Častejšie zaraďovanie rýb do výživy by napomohlo vyváženejšiemu príjmu nenasýtených mastných kyselín, najmä radu n-3, ktoré patria k nedostatočne zastúpeným zložkám v našej strave. Priaznivým zistením je preferencia rastlinných nátierkových tukov a rastlinných olejov.

Naše deti jedia pravidelne sladkosti a iné menej hodnotné potraviny – napr. čipsy či hamburgery! Veľa detí pravidelne konzumuje sladkosti a iné nehodnotné pokrmy, ako sú čipsy alebo jedlá typu fast – food.

Zmeňme to! Dávajme deťom zdravé jedlá!

TEDA:

  • 5 x denne ovocie alebo zeleninu,

  • každý deň mliečne výrobky s dôrazom na probiotické produkty,

  • celozrnný chlieb, pečivo (nie biely!),

  • zvýšme príjem rýb,

  • trikrát týždenne strukoviny,

  • obmedzme sladkosti, slané pochutiny a fast–food

Dôležité je, aby deti jedli PRAVIDELNE.  

Aká matka, taká Katka, aký otec, taký syn!

Toto porekadlo platí aj pri stravovaní detí. Veď to, čo robia rodičia, bude aj dieťa. Ak športujú rodičia, aj dieťa sa prirodzene naučí, že šport patrí ku každodennému životu. Ak je na stole denne zelenina, aj dieťa si na to zvykne. Ak rodičia sedia každý deň 4 hodiny pred televízorom, aj dieťa sa naučí takto tráviť svoj voľný čas. „Nárast obezity dosahuje v priebehu ostatných dvoch dekád epidemické rozmery v mnohých krajinách sveta. Až v 96 percentách prípadov je obezita u detí zapríčinená nesprávnymi stravovacími návykmi, nedostatkom pohybu v kombinácii s (epi)genetickými faktormi. Ak je jeden z rodičov obézny, riziko vzniku obezity je u dieťaťa trojnásobné, ak obaja, až desaťnásobné. Základy stravovacích návykov sa tvoria už v dojčenskom veku a na ich utváraní participuje hlavne rodina dieťaťa, lebo zo stravovacích a pohybových návykov rodičov vychádza aj životný štýl dieťaťa. Z detí, ktoré sú obézne, až v 80 percentách prípadov vyrastú obézni dospelí“, uvádza prof. MUDr. László Kovács, DrSc., MPH, zostavovateľ rovnomennej monografie. 

Dajme si predsavzatie, že budeme dávať jesť našim deťom zdravšie jedlá. Ja si ho dám tiež. Vždy je čo zlepšovať! Zdravie je to najcennejšie, čo máme, nech nám na ňom aj pri našich deťoch naozaj záleží. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár