V kuchyniJesť zdravo

BIO vs. tradičné. Kto vyhrá súboj?

 PR   20.06.2021   0

Potraviny s označením Bio si rýchlo našli miesto v policiach supermarketov. Vzbudzujú záujem zákazníkov, pretože sú označované ako zdravšia alternatíva tradičných produktov. Držíte v ruke dve krásne, veľké, šťavnaté jablká. Jedno z nich má nálepku BIO. Ktoré si vyberiete?

Shutterstock

 

Čo je to BIO?

Označenie BIO na produktoch znamená, že ide o organické potraviny. Do tejto kategórie patria výrobky, ktoré boli pestované a následne spracované bez použitia chemikálií. Celý proces spracovania je založený na prírodnej báze.

Podľa všeobecného názoru sú organické potraviny zdravšie a kvalitnejšie v porovnaní s konvenčnými produktmi. Nesmieme však zabudnúť na fakt, že stravovanie sa bioproduktmi je finančne náročnejšie.

Kvalita či marketing?

Každý sme sa už stretli s tvrdením: „Si tým, čo ješ”. Inými slovami, mali by sme dbať na nutričnú hodnotu potravín.

Kvalita potravín dokáže byť veda. Hlavné rozdiely medzi bežnými a organickými potravinami sú preto nasledovné:

  • organické potraviny obsahujú veľmi nízke zvyšky pesticídov
  • medzi obsahom ťažkých kovov a mykotoxínov nie je žiadny rozdiel
  • organická agrikultúra je prospešná pre ľudstvo a životné prostredie
Shutterstock
  • pri citlivosti na mikrobiálnu kontamináciu nebol zistený žiadny rozdiel

Trendom dnešnej doby je uprednostniť dobrý marketing pred kvalitou. Pre zákazníkov je čoraz viac náročnejšie odlíšiť plnohodnotné produkty.

Nájdu sa ale supermarkety, kde nájdete potraviny BIO kvality za rozumnú cenu. Jedným z nich je Kaufland a za pozornosť stojí hlavne pre najširšiu ponuku čerstvého ovocia a zeleniny.

Na pravidelnej týždennej báze ma navyše vybrané druhy za zľavnené ceny. Stravovanie sa takto nutrične hodnotnými surovinami má pozitívny vplyv na kvalitu života.

Vedeli ste, že…

… do druhej sv. vojny boli všetky úžitkové plodiny organické? Až po tomto období farmári začali používať syntetické chemikálie.

Zdravotné riziká

Konzumácia vysokého percenta škodlivých látok ma negatívne účinky na naše zdravie. Vedecky síce nie je dokázané, že vďaka organickej strave budú deti zdravé. Napriek tomu, vysoký príjem pesticídov u detí môže spôsobiť vyššie riziko ADHD a autizmu. Neskôr môže viesť k problémom s plodnosťou či kognitívnemu poklesu.

V roku 2015 IARC (International Agency for Research on Cancer) klasifikovala tri bežné pesticídy ako karcinogénne. Hlavným zdrojom škodlivín je strava. Nutričný rozdiel medzi bio a bežnými potravinami nie je zásadný.

Bio ovocie a zelenina

Existuje niekoľko druhov ovocia a zeleniny, pri ktorých nie je potrebné kupovať BIO. Napríklad avokádo, melón, brokolica, ananás a kukurica. Prirodzene obsahujú minimálne zvyšky škodlivých látok.

Na druhej strane, sú potraviny, kde je lepšie priplatiť si za organickú kvalitu. Sú nimi jahody, špenát, hrozno, paradajky, jablká a zeler. Majú vysoký obsah zostatkových pesticídov. Ak by ste chceli čo najviac ušetriť, oplatí sa kupovať mrazené verzie.

Shutterstock

 

Organická kvalita na každý deň

Stravovanie výhradne organickými potravinami je nemožné. Chcete dopriať bio produkty formou, ktorá nezaťaží váš rodinný rozpočet? Tu je niekoľko tipov:

  • Vyberajte potraviny z rôznych zdrojov - získate lepšiu zmes nutrientov. Znížite tak aj riziko vystavenia sa účinku jedného pesticídu.
  • Kupujte sezónne ovocie a zeleninu
  • Pozorne čítajte informácie - to, že produkt má označenie bio neznamená, že bude zdravší. Niektoré organické výrobky obsahujú viac cukru, tuku či kalórií.
  • Očistite ovocie a zeleninu pod tečúcou vodou - zbavíte sa špiny a baktérií. Nie všetky pesticídy je však možné umyť.

Zhrnutie

Organická produkcia zabezpečuje spracovanie bez škodlivých látok. Neobsahuje látky, ktoré by ľudskému telu mohli negatívne ublížiť. Prispieva aj ku kultúre, ktorá dbá o lepšie životné prostredie.

Výhradne BIO stravovanie je však pre bežného smrteľníka utópiou. Stačí, ak si začnete všímať, čo kupujete. Malý krok pre vás, no veľký krok pre zdravie vašej rodiny.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako zistím, že mi odtiekla plodová voda?
28.07.2021   4
Ako vyzerá plodová voda? Ako zistím, že odtiekla, či praskla? Akú farbu má plodová voda? Môže odtiecť plodová voda, aj keď nemám kontrakcie? Kedy ísť do pôrodnice?
Ockovia s foťákmi pri pôrodoch: drsní estéti
27.07.2021   0
Narodenie bábätka: momenty, ktoré sa v živote neopakujú, sú tu len teraz, v tejto chvíli a už sa nikdy nevrátia. Buď ich zachytíš, alebo premrháš.
Strava v tehotenstve: Silná päťka pre tehotnú ženu
26.07.2021   0
Strava v tehotenstve by mala byť nastavená tak, aby budúcej mamičke pomohla zvládnuť náročné obdobie. Ktoré živiny majú nenahraditeľnú úlohu?
babetko
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
Novorodenecká žltačka. Ako dojčiť spavé dieťa?
28.07.2021   0
Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3 – 4 deň života a potom začína klesať. Novorodenecká žltačka komplikuje dojčenie.
Rastové ukazovatele novorodencov
27.07.2021   0
Prehľadná rastová tabuľka, aký veľký, aký ťažký, koľko má priberať priemerný novorodenec. Sú to len čísla. Vaše dieťatko je jedinečné napriek tomu, alebo možno práve tým, že nie je priemerné:)
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?