V kuchyniJesť zdravo

Bezlepkové pečenie, ktoré zvládne aj začínajúca gazdinka

 Marcela Beňová   06.10.2018   0

Čoraz viac detí ale aj dospelých trpí celiakiou. To znamená, že ich telo nedokáže vstrebať a spracovať lepok.

Mnoho rodičov, ale aj malých jedákov, sa trápi, pretože sa obávajú, že od chvíle, ako im lekár diagnostikoval ochorenie, je pre nich množstvo obľúbených potravín nedostupných.

A kto by vydržal bez raňajkového croissantu, chrumkavého čerstvého chlebíka či voňavej pizze? 

Našťastie, dnes už si môžete hravo pripraviť bezlepkové pečivo aj doma. Postačí na to voľná chvíľka po práci, šikovné ruky a samozrejme bezlepková múka. Na trhu nájdete viacero druhov a značiek. Kvalitnou a cenovo dostupnou alternatívou je aj múka od značky Schär. 

Ak sa rozhodne pre pečenie koláčov, žemlí, rožkov či rovno nenapodobiteľného domáceho chleba, určite si v kuchyni užijete nielen veľa zábavy, ale zároveň sa naučíte množstvo nových vecí.

Napríklad, že základom dobrého pečiva je správna zmes. Iba pri ideálnom pomere vznikne chrumkavá kôrka a vláčne mäkké cesto. Pomery, ktoré robíme len od oka, môžu obvykle za to, že chlebík či koláč správne nenakysne, nie je vzdušný a správne mäkký.

 

Skvelé pečivo aj bez praxe

Pokiaľ vám zástera a zamúčené múky nie sú cudzie, nebojte sa vyskúšať svoje kuchárske umenie pri domácom pečive. Pri pečení bezlepkových dobrôt vám odporúčame skvelého pomocníka, múku Mix B – Bread-Mix.

Táto novinka medzi múkami pomôže aj začínajúcim kuchárkam pripraviť domáce pečivo, ktoré okamžite zmizne z plechu. Múka vhodná aj na domáci chlieb vznikla postupným inovovaním a vylepšovaním receptúry tak, aby výsledkom  bolo dokonalé cesto a chutné výrobky.

Mix B – Bread-Mix neobsahuje napríklad vlčí bôb, no nechýba v nej výživná šošovicová a celozrnná ryžová múka. Aj vďaka tomu sa v nej nachádza vysoký podiel minerálnych látok.

Dámy, ktoré si strážia štíhlu líniu, poteší, že múka obsahuje menej soli, tukov či nasýtených mastných kyselín, ale napríklad aj o 65% menej cukru. S kvalitnou zmesou zároveň vymiesite dokonalé voňavé cesto, ktoré sa ľahko tvaruje a perfektne chutí.

Ktorú gazdinku by nepotešilo, keď z rúry vytiahne rožky s dokonalým mesiačikovým tvarom, namiesto toho, aby pečivo pri pečení stratilo svoj tvar a vzdušnosť?

 

Poďte sa s nami učiť piecť

Od septembra do novembra pripravila firma Schär pre milovníkov domáce pečenia skvelú akciu. Každý, kto má čas a chuť naučiť sa niečo nové, sa môže prihlásiť na bezplatný kurz pečenia s Mix B.

Kurzy prebiehajú po celom Slovensku a povedie ich vynikajúci šéfkuchár Ivan Klčovský, ktorý má na starosti spokojnosť hostí v reštaurácii Wellness Hotela Chopok. Prihlásiť sa na ne môže každý, bližšie informácie nájdete na facebookovej stránke.

Máte chuť otestovať chutný recept aj doma? Vyskúšajte recept na lahodný bezlepkový cibuľový chlieb, na prípravu ktorého vám postačí domáca pekáreň. 

Čo budete potrebovať?

250 g Mix B – Bread-Mix250 ml vody½ nasekanej cibule5 g prášku do pečiva (alebo 10 g pivovarských kvasníc)

Pri príprave použite základný program. Cibuľu nakrájanú najemno pridajte pridajte po zaznení zvukového signálu.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Pôrodnica Sanatórium Koch
11.06.2019   0
"Mať tak svojho informátora priamo v pôrodnici. Môcť sa spýtať na všetky otázky. Mať pocit, že viem: do čoho, ku komu a kam idem." Tá možnosť je už tu. Otázky, ktoré kladiete tak často vo fórach, sme položili za vás. Ale tentokrát priamo pôrodnici v Sanatóriu Koch.
babetko
8 drobných zmien v živote rodiča. Malé a veľké dieťa.
16.06.2019   4
Malý:Tešíte sa z každého nového slova, ktoré sa naučí povedať. Veľký: Desíte sa každého nového slova, ktoré začne používať.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.