Ako deti naučiť jesť ryby

Tomáš Turčan 0

Kvalitne spracované ryby z dobrého zdroja sú zdravé. To vieme všetci. Veľa odborníkov na výživu a lekárov sa zhoduje v tom, že by mali tvoriť jednu zo základných súčastí detskej stravy.

Ryby sú však špecifické jedlo. Ako ich naučiť svoje ratolesti jesť? A kedy by sme s tým mali začať?

Dieťa zje rybu
Foto: Ryba Žilina

Keby ste si urobili vlastný prieskum článkov a tém o konzumácií rýb deťmi, zrejme si sami urobíte záver, že odporúčaná frekvencia prípravy pokrmov z rýb deťom (vo forme teplého alebo studeného jedla) je minimálne jeden- až dvakrát týždenne.

A taktiež sa dočítate, že väčšina odborníkov tvrdí, že čím skôr svoje deti na jedlá z rybieho mäsa naučíte, tým lepšie. Najlepšie je začať s nimi už po prvom roku.

Začíname s rybami…

Už v útlom veku, kedy sú vaše deti odkázané ešte na kŕmenie, skúste začať s primiešaním tepelne upraveného rybieho mäsa napríklad do ryže, kaše alebo cestovín, čím trošku zakryjete výraznejšiu rybaciu chuť, ktorá môže niektorým deťom odmalička vadiť.

Najvhodnejšou rybou, ktorou môžete začať, je losos. Má málo kostí a nemá výraznú rybaciu chuť. Deti dobre prijímajú z rovnakých dôvodov napr. aj tilapiu. Tá obsahuje veľa vitamínu B, D, horčíka a zdravých bielkovín.

Keď si už deti zvyknú na rybaciu chuť, podávajte im rybie mäso upravené na prírodný spôsob, pretože je ľahšie stráviteľné. Vyhnite sa vyprážaným rybám v trojobale a klasickým rybím prstom.

Ktoré sú vhodné?

Ideálne je naučiť deti konzumovať jedlo z rýb jeden až dvakrát týždenne a striedať teplé aj studené jedlá, napríklad aj v podobe rybích šalátov. Mäso z rybej konzervy sa odporúča zaradiť do jedálnička až neskôr.

Medzi ryby vhodné pre deti sa zaraďujú aj tuniak, makrela, treska, pstruh či kapor.

Foto: Ryba Žilina

Akú rolu hrajú ryby v strave detí?

Na to, aby sa deti zdravo telesne aj psychicky vyvíjali, je potrebné, aby prijímali v strave určité zložky, ktoré sú pre organizmus v útlom veku nenahraditeľné. Medzi tieto zložky patria napríklad jód, selén, vitamín D a esenciálne mastné kyseliny.

A práve ryby sú bohatým, prirodzeným zdrojom všetkých týchto mimoriadne potrebných živín. Jód je nenahraditeľný stopový prvok pre správnu funkciu štítnej žľazy, ktorý napomáha rastu. Selén je významným antioxidantom, ktorý urýchľuje hojenie rán a má protizápalové účinky. Vitamín D sa spája tradične s rastom kostí a ryby sú jeho najlepším zdrojom v potrave.

Hoci ste to počuli už 100krát – ryby sú prirodzeným zdrojom omega-3 mastných kyselín. Pre vývoj centrálnej nervovej sústavy, imunitného systému a prevenciu kardiovaskulárnych ochorení sú kľúčové esenciálne mastné kyseliny, a to najmä omega-3 mastné kyseliny.

Rybami proti hyperaktivite

„Tieto mastné kyseliny si nedokáže organizmus syntetizovať sám, preto je potrebné prijímať ich potravou. Sú nevyhnutné pre správnu funkciu a vývoj mozgu u detí, priaznivo podporujú psychickú kondíciu a u detí potláčajú prejavy patologickej hyperaktivity,“ hovorí odborníčka MUDr. Alžbeta Béderová, CSc.

Viacero štúdií dokázalo, že táto zložka v strave podporuje pamäť a sústredenosť. Jej konzumácia u detí v dojčenskom veku má pozitívny vplyv aj na vývoj poznávacích funkcií a fungovanie imunitného systému.

Navyše, omega-3 mastné kyseliny sú významné už aj počas vnútromaternicového vývinu dieťaťa, najmä počas posledných 3 mesiacov tehotenstva. Omega-3 mastné kyseliny sa nachádzajú v tuku všetkých druhov rýb, pretože ich chráni proti chladu.

„Najviac ich však obsahujú ryby pochádzajúce z chladných morských vôd ako losos, sleď, makrela, tuniak, sardinky, pstruh morský či ostriež,“ vysvetľuje MUDr. Alžbeta Béderová.

deti a ryby
Foto: Ryba Žilina

Ako si vybrať kvalitné ryby?

Ak vás zaujíma, ktoré mrazené ryby dostupné v obchodoch sú najkvalitnejšie, pri výbere si vždy všímajte nielen pôvod ryby. „Dbajte aj o to, aby bola pri nich tzv. glazúra, teda vrstva ľadu chrániaca rybu pred oxidáciou, v čo najmenšom pomere k rybe. A tiež, aby neobsahovala žiadne prídavné látky,“ odporúča Michal Britvík, riaditeľ Ryba Žilina.

Široký výber tých najkvalitnejších rýb do receptov pre vašu rodinu nájdete v obchodoch napríklad pod značkou Radoma, ktoré prináša jeden z najväčších distribútorov a spracovateľov rýb na Slovensku, Ryba Žilina.

A v prípade, že máte s deťmi radi rýchle, studené jedlá z rýb – zo širokej ponuke rybích špecialít môžete vyskúšať marinované, pečené či údené ryby a v neposlednom rade aj klasické rybie šaláty a na Slovensku najobľúbenejšiu tresku v majonéze tej najvyššej kvality.

Ak chcete podávať túto pochúťku aj deťom, odporúčame najmä Tresku Exklusiv, ktorá obsahuje až 45 % rybieho mäsa, nemá žiadne umelé sladidlá, sú v nej výrazne obmedzené chemické konzervanty a na jej výrobu je používaná vlastná majonéze zo zdravým repkovým olejom – tiež bohatým zdrojom omega- 3 mastných kyselín.

A dobrá správa je, že si túto pochúťku môžu vychutnať bez obáv aj celiatici. Viac informácií o rybích špecialitách nájdete na www.rybazilina.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Tomáš Turčan

Rád píšem. Tvorím texty na témy, ktoré považujem za zmysluplné a (verím) praktické aj pre tých, čo si ich prečítajú. Venujem sa hlavne oblastiam, ktoré súvisia so zdravo prežívaným rodinným životom. V práci je mojou doménou marketingová komunikácia.

články autora...

Pridaj komentár