V kuchyniJesť zdravo

5 vecí, ktoré ste o chia semienkach nevedeli

 Kristína Puškelová   03.03.2019   0

O chia semenách, teda plodoch šalvie hispánskej, ste už určite počuli. Tie sa stávajú čoraz väčším hitom súčasnej gastronómie. Malé, milimetrové sivobiele či čierne zrnká, obsahujú okrem iného vápnik, antioxidanty či nenasýtené mastné kyseliny. Chia semená sa síce môžu javiť ako objav modernej doby, no pravda je taká, že ich ako zdroj energie využívali už starovekí Aztéci. 

shutterstock

U mnohých domorodých kmeňov Američanov, ako napríklad kmene Maidu či Kostanovia, tvorili chia semienka podľa štúdie ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov amerických pre ochranu prírodných zdrojov významnú súčasť každodennej stravy. 

V Európskej únii sa môžu predávať od roku 2009 a ihneď sa objavili v takzvaných rebríčkoch SUPERPOTRAVÍN. Zatiaľ čo podľa D-testu sa rebríček TOP zdravých plodín mení pomerne často, chia semačka si dlhodobo držia svoju pozíciu.

Prečo sa stali chia semená v súčasnosti tak rýchlo populárnymi?

CHIA – SILA Z RAJA

Vedeli ste, že pôvodnom jazyku chia znamená – sila? Už starovekí Aztéci a Mayovia poznali blahodárne účinky tejto potraviny. Označiť by sme ju tak mohli aj ako chiu – silu z raja.

Kľúčovým dôvodom prečo sa táto potravina stala tak populárnou môže byť práve povesť chia semienok, ako potraviny, ktorá je pomerne bohatá na látky prosperujúce ľudskému organizmu. Podľa nutričnej poradkyne Janky Trebulovej vďaka svojmu obsahu nemá konkurenciu.

„Pokiaľ ja viem, tak ekvivalent za chia semienka nie je. K superpotravinám ktoré sa chia semienkam približuje sú napríklad goji, no tie neobsahujú omega3 mastné kyseliny. Sú ešte ďalšie superpotraviny, ktoré môžeme zaradiť do jedálnička, no chia patrí k jedným z najkomplexnejších.“ 

 

DETOXIKUJE AJ VYŽIVUJE

„Tým že u väčšiny ľudí je jedálniček pomerne jednotvárny - teda s tým sa stretávam u svojich klientov - tak často pociťujú únavu, zlú kvalitu vlasov, pleti, zlé trávenie. A práve už 1-2 čajové lyžičky denne chia semienok vedia doplniť všetky chýbajúce vitamíny, minerály, stopové prvky a aj vlákninu, vysvetľuje nutričná poradkyňa Janka Trebulová.

Upozorňuje pritom, že pre viditeľné výsledky je potrebná pravidelná konzumácia. Chia semiačka obsahujú pomerne vysoké množstvo proteínov, minerálov - najmä vápnik a bór.

Obsahujú okrem toho až 5x viac vápnika ako mlieko, sú bohaté najmä na vitamín B, ako aj aj vlákninu, no zároveň majú nízky podiel jednoduchých cukrov. Chia je aj bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín a poznáme ju aj ako silný antioxidant,“ dopĺňa nutričná poradkyňa. Svojím zložením zároveň podporuje detoxikáciu organizmu a dodáva energiu počas celého dňa. „Práve toto jedinečné, a pre telo prospešné zastúpenie jednotlivých zložiek, robí z chia semiačok takú výnimočnú potravinu,“ dopĺňa. 

 

DÔLEŽITÁ JE PRÍPRAVA

Pri konzumácií tejto super potraviny je potrebné byť však opatrný. „V prvom rade neodporúča sa ich konzumovať vo veľkom množstve, pretože sa môžu vyskytnúť tráviace ťažkosti pre vysoký obsah vlákniny v semienkach. Neodporúča sa ich konzumovať v popoludňajších a večerných hodinách, pretože môžu spôsobiť nespavosť. Taktiež sa neodporúča konzumovať ich ľuďom, ktorí užívajú lieky na krvný tlak, na cukrovku, ale aj ak máte problém s prehĺtaním,“ vysvetľuje nutričná poradkyňa. 

Dôležitá je pritom aj samotná príprava. Ak semiačka nenamočíme aspoň na 15-minút do tekutiny alebo jogurtu pre ich želírovacie schopnosti, môžu nám spôsobiť dehydratáciu. Po ich skonzumovaní nám totiž napučia v našom tráviacom trakte a vstrebú tak z neho tekutiny. Denná dávka by zároveň nemala presiahnuť 15 gramov.  

 

CHIA AKO NÁHRADA ZA RYBY?

Podľa výsledkov z online prieskumu Index Zdravia, do ktorého sa zapojilo vyše 50-tisíc Slovákov a 122-tisíc Čechov jedávalo v roku 2018 rybu aspoň 1-krát týždenne iba 37 percent z opýtaných Sloveniek a 47 percent mužov. Podľa nutričnej poradkyne Janky Trebulovej sú vhodné chia semiačka najmä pre ľudí, ktorí neradi konzumujú ryby.

 „Chia semienka sú najväčším rastlinným zdrojom omega-3 mastných kyselín. Tým, že neobsahujú žiaden cholesterol tak majú jednu z výhod oproti rybám. Ďalšou výhodou voči rybám je ich dlhodobá skladovateľnosť. Rybí olej musí byť špeciálne uskladnený, kdežto, chia semienka špeciálne uskladnenie nepotrebujú.“

CHIA, AKO JOGURTOVÝ DRINK? 

Veľkou výhodou chia semiačok je, že ich môžeme konzumovať so sladkými jedlami (puding, smoothie a iné), ale aj slanými (napučané semiačka do šalátov, alebo pri pečení chleba). „Tým, že má aj nízky obsah cukrov, sú vhodné aj pri rôznych diétnych programoch a pre diabetikov,“ dopĺňa nutričná špecialistka. 

V kombinácii s tekutinou vytvára akýsi gél, ktorý je špecifický a výživný. V takom stave nás dokáže aj zasýtiť. Ak si nestíhate pripraviť vlastné raňajky obsahujúce chia semiačka, vhodným spôsobom ako si ich zaradiť do jedálnička môže byť aj jogurtový nápoj. Rýchle, chutné a zdravé – všetko v jednom! Jednoducho chia – sila raja.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.