V kuchyniJesť zdravo

5 vecí, ktoré ste o chia semienkach nevedeli

 Kristína Puškelová   03.03.2019   0

O chia semenách, teda plodoch šalvie hispánskej, ste už určite počuli. Tie sa stávajú čoraz väčším hitom súčasnej gastronómie. Malé, milimetrové sivobiele či čierne zrnká, obsahujú okrem iného vápnik, antioxidanty či nenasýtené mastné kyseliny. Chia semená sa síce môžu javiť ako objav modernej doby, no pravda je taká, že ich ako zdroj energie využívali už starovekí Aztéci. 

shutterstock

U mnohých domorodých kmeňov Američanov, ako napríklad kmene Maidu či Kostanovia, tvorili chia semienka podľa štúdie ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov amerických pre ochranu prírodných zdrojov významnú súčasť každodennej stravy. 

V Európskej únii sa môžu predávať od roku 2009 a ihneď sa objavili v takzvaných rebríčkoch SUPERPOTRAVÍN. Zatiaľ čo podľa D-testu sa rebríček TOP zdravých plodín mení pomerne často, chia semačka si dlhodobo držia svoju pozíciu.

Prečo sa stali chia semená v súčasnosti tak rýchlo populárnymi?

CHIA – SILA Z RAJA

Vedeli ste, že pôvodnom jazyku chia znamená – sila? Už starovekí Aztéci a Mayovia poznali blahodárne účinky tejto potraviny. Označiť by sme ju tak mohli aj ako chiu – silu z raja.

Kľúčovým dôvodom prečo sa táto potravina stala tak populárnou môže byť práve povesť chia semienok, ako potraviny, ktorá je pomerne bohatá na látky prosperujúce ľudskému organizmu. Podľa nutričnej poradkyne Janky Trebulovej vďaka svojmu obsahu nemá konkurenciu.

„Pokiaľ ja viem, tak ekvivalent za chia semienka nie je. K superpotravinám ktoré sa chia semienkam približuje sú napríklad goji, no tie neobsahujú omega3 mastné kyseliny. Sú ešte ďalšie superpotraviny, ktoré môžeme zaradiť do jedálnička, no chia patrí k jedným z najkomplexnejších.“ 

 

DETOXIKUJE AJ VYŽIVUJE

„Tým že u väčšiny ľudí je jedálniček pomerne jednotvárny - teda s tým sa stretávam u svojich klientov - tak často pociťujú únavu, zlú kvalitu vlasov, pleti, zlé trávenie. A práve už 1-2 čajové lyžičky denne chia semienok vedia doplniť všetky chýbajúce vitamíny, minerály, stopové prvky a aj vlákninu, vysvetľuje nutričná poradkyňa Janka Trebulová.

Upozorňuje pritom, že pre viditeľné výsledky je potrebná pravidelná konzumácia. Chia semiačka obsahujú pomerne vysoké množstvo proteínov, minerálov - najmä vápnik a bór.

Obsahujú okrem toho až 5x viac vápnika ako mlieko, sú bohaté najmä na vitamín B, ako aj aj vlákninu, no zároveň majú nízky podiel jednoduchých cukrov. Chia je aj bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín a poznáme ju aj ako silný antioxidant,“ dopĺňa nutričná poradkyňa. Svojím zložením zároveň podporuje detoxikáciu organizmu a dodáva energiu počas celého dňa. „Práve toto jedinečné, a pre telo prospešné zastúpenie jednotlivých zložiek, robí z chia semiačok takú výnimočnú potravinu,“ dopĺňa. 

 

DÔLEŽITÁ JE PRÍPRAVA

Pri konzumácií tejto super potraviny je potrebné byť však opatrný. „V prvom rade neodporúča sa ich konzumovať vo veľkom množstve, pretože sa môžu vyskytnúť tráviace ťažkosti pre vysoký obsah vlákniny v semienkach. Neodporúča sa ich konzumovať v popoludňajších a večerných hodinách, pretože môžu spôsobiť nespavosť. Taktiež sa neodporúča konzumovať ich ľuďom, ktorí užívajú lieky na krvný tlak, na cukrovku, ale aj ak máte problém s prehĺtaním,“ vysvetľuje nutričná poradkyňa. 

Dôležitá je pritom aj samotná príprava. Ak semiačka nenamočíme aspoň na 15-minút do tekutiny alebo jogurtu pre ich želírovacie schopnosti, môžu nám spôsobiť dehydratáciu. Po ich skonzumovaní nám totiž napučia v našom tráviacom trakte a vstrebú tak z neho tekutiny. Denná dávka by zároveň nemala presiahnuť 15 gramov.  

 

CHIA AKO NÁHRADA ZA RYBY?

Podľa výsledkov z online prieskumu Index Zdravia, do ktorého sa zapojilo vyše 50-tisíc Slovákov a 122-tisíc Čechov jedávalo v roku 2018 rybu aspoň 1-krát týždenne iba 37 percent z opýtaných Sloveniek a 47 percent mužov. Podľa nutričnej poradkyne Janky Trebulovej sú vhodné chia semiačka najmä pre ľudí, ktorí neradi konzumujú ryby.

 „Chia semienka sú najväčším rastlinným zdrojom omega-3 mastných kyselín. Tým, že neobsahujú žiaden cholesterol tak majú jednu z výhod oproti rybám. Ďalšou výhodou voči rybám je ich dlhodobá skladovateľnosť. Rybí olej musí byť špeciálne uskladnený, kdežto, chia semienka špeciálne uskladnenie nepotrebujú.“

CHIA, AKO JOGURTOVÝ DRINK? 

Veľkou výhodou chia semiačok je, že ich môžeme konzumovať so sladkými jedlami (puding, smoothie a iné), ale aj slanými (napučané semiačka do šalátov, alebo pri pečení chleba). „Tým, že má aj nízky obsah cukrov, sú vhodné aj pri rôznych diétnych programoch a pre diabetikov,“ dopĺňa nutričná špecialistka. 

V kombinácii s tekutinou vytvára akýsi gél, ktorý je špecifický a výživný. V takom stave nás dokáže aj zasýtiť. Ak si nestíhate pripraviť vlastné raňajky obsahujúce chia semiačka, vhodným spôsobom ako si ich zaradiť do jedálnička môže byť aj jogurtový nápoj. Rýchle, chutné a zdravé – všetko v jednom! Jednoducho chia – sila raja.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
28.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.