ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
Tip na knihuTip na knihu

Rozprávka o dievčinke Julke

 redakcia   11.12.2007   9

kniha - Rozpravky o Julke

Rozhovor s Bibianou Ondrejkovou, autorkou knihy a matkou 2 dievčat.

 • Kto je vlastne dievčinka Julka?

  Dievčinka Julka je naša virtuálna kamarátka, súčasť našej rodiny. Zavítala k nám jedného dňa, keď moja v tom čase asi dvojročná dcéra Bibka dostala záchvat zúrivosti už neviem kvôli čomu. Nevedela som, čo s ňou, skúšala som všeličo, ale zafungoval až príbeh, ktorý som si v tom momente začala vymýšľať. Bol to príbeh dievčatka, ktorému sa stalo to isté, tiež zúrilo a neposlúchalo, a keby sa nepolepšilo, dopadlo by asi dosť zle. Keď som vyslovila jej meno – Julka – naša kamoška bola definitívne medzi nami.

 • Kedy a aké príbehy o Julke ste vymýšľali?

  Vždy, keď mala moja dcéra na niečo iný názor ako ja. Keď sa u nej začalo prejavovať obdobie vzdoru. Keď nechcela jesť, pripútať sa v autosedačke, keď sme išli na očkovanie, keď nechcela spať... Vtedy mi Julka vždy výrazne pomohla. A neskôr sa už Bibianka sama dožadovala príbehov o nej, pýtala sa: „Čo urobila dievčinka Julka, keď...“ a konfrontovala sa s ňou štýlom: „Ja nie som taká hlúpa, ja to viem lepšie...“

 • Ako sa zrodil nápad napísať o tom knihu?

  K tomu ma inšpirovala moja priateľka a dnes už aj moja „takmer osobná“ vydavateľka Evita Urbaníková. Na našej babskej jazde s deťmi – na dovolenke v Chorvátsku – bola svedkom toho, ako som pomocou dievčinky Julky výchovne vplývala na svoju dcéru a inšpirovala ma k tomu, aby som to napísala. Písať ma baví, vymýšľať si tiež a tak som sa do toho s chuťou pustila.

 • Znamená to, že ste si len pospomínali na už vymyslené príbehy?

  Pamätala som si asi len tri, ostatné som vymýšľala nanovo. Ale keďže som vďaka mojim deťom mala dennodennú inšpiráciu, problém bol skôr, ktoré príbehy vyberiem, keďže sme sa dohodli, že v knihe nebude viac ako trinásť rozprávok.

 • A koľko ich je?

  Trinásť.

 • Ako a kedy ste písali?

  Odkedy ma Evita oslovila, mala som Julku stále v hlave. Rozmýšľala som nad tým, ktoré príbehy budú najzaujímavejšie, ako sa skončia. Bavilo ma to, išlo mi to celkom od ruky. Písala som vtedy, keď moje dve dcéry – Bibka aj Grétka spali, teda popoludní a hlavne v noci. Bolo to v lete, mala som menej pracovných povinností, tak som si tú nevyspatosť mohla dovoliť. Ráno som vždy pri raňajkách servírovala ako bonus novú rozprávku.

 • Počúvali ju teda prví recenzenti?

  Aj tak sa to dá povedať. Bibka rozprávky hltala, náhodní dospelí poslucháči sa zabávali. Čerstvú rozprávku som vždy poslala Evite a tá mi naspäť posielala chválospevy, čo bolo pre mňa veľmi motivujúce. Rozprávky testovala aj na svojej trojročnej Linde.

 • Aké rozprávky sú v knihe?

  Napríklad, ako Julka nechcela pustiť mamu do práce, ako sa nechcela umývať, ako nechcela nikomu požičať hračky, ako brala hračky zo škôlky, ako takmer prekazila Vianoce a mnohé ďalšie.

 • S kým okrem hlavnej hrdinky sa v knihe stretneme?

  Dievčinka Julka má malilinkú sestričku Bertičku, na ktorú hneď v prvej rozprávke veľmi žiarli. Má mamu a tatinka, babinku a deda, ale aj kamarátov.

 • Inšpiráciu ste hľadali v skutočnom živote. Aj postavy sú reálne?

  Áno. Julka a Bertička sú sestričky, podobne ako moja Bibka a Grétka. V ich prípade som použila iné mená. Ale Miško, Karolínka, Maruška, Filip, Linda a iné deti, dokonca aj Ada – psík od susedov – to všetko sú reálne bytosti v rozprávkových príbehoch.

 • Prečo Bertička?

  Toto meno sa mi - na rozdiel od mnohých mojich priateľov - páči. Dokonca keď sa narodila Grétka, chvíľku som uvažovala, či by sa nemala volať Berta. Ale keďže mi to doma neprešlo, prepašovala som si ju aspoň do knihy. Berta bola aj mama môjho ocka, ktorú som ja, žiaľ, už nestihla spoznať osobne.

 • Ktorú rozprávku máte najradšej?

  Mám rada všetky, najmagickejšia pre mňa je asi posledná – Rozprávka o tom, ako dievčinka Julka takmer prekazila Vianoce. Už na začiatku sme sa s Evitou dohodli, že vianočná rozprávka bude ako bonus. Dlho som nemala žiaden nápad. A potom raz som sa do nej pustila. Je o Ježiškovi, o anjelikoch a aj o ľuďoch, ktorí už zomreli a žijú s anjelikmi v nebíčku. Je teda aj o mojom starkom Jankovi. Túto rozprávku som písala v noci, v auguste. Bolo to zvláštne. Dlho som nevedela, o čom by mala byť, a keď som sa do nej pustila, akoby sa písala sama. Dokončila som ju asi o pol druhej v noci a keď som sa pozrela na hodinky s dátumom, svietil na ňom 23. august. Práve v tento deň sa môj starký narodil. Vážne mi to pripadalo čarovné. Aj vtedy sa mi zdalo, že je niečo medzi nebom a zemou.

 • Knihu prezentujete ako interaktívnu...

  Presne tak. Interaktivitu nájdete v texte aj v obrázkoch. V každej rozprávke sa čitateľov alebo poslucháčov pýtam na rôzne veci, súvisiace s príbehom. A oni odpovedajú. Mám na to fantastické ohlasy. Deti vraj odpovedajú akoby nič a prekvapení rodičia sa dozvedajú novinky. Dokonca moja kamarátka, ktorá má autistického syna, mi povedala, že chlapec odpovedá, hoci to nikdy predtým nerobil.

  Deti si môžu vylepšovať aj obrázky. Môžu si ich dokresliť, vyfarbiť, do knihy si môžu lepiť napr. fotku mamy, aby im nebolo smutno, keď pôjde do práce...

 • Ako kniha vyzerá a kto ju ilustroval?

  Ja asi nie som celkom objektívna, ale podľa mňa je krásna. Je to veselá, fialová, guľôčková kniha s krásnymi obrázkami. Ich autormi je dvojica skvelých výtvarníkov – Denisa Lehocká a Boris Ondreička. Fotografie, ktoré sú v knihe a ktoré sú aj súčasťou obrázkov, nafotil šikovný a trpezlivý mladý fotograf Matúš Lago.

 • Kniha je už v kníhkupectvách. Ako ste ju pokrstili?

  Vydavateľstvo Evita press, v ktorom kniha vyšla, robí krsty vo veľkom štýle. Ten náš bol v prekrásnych priestoroch aukčnej spoločnosti Soga. Zišlo sa tam plno ľudí, nechýbali deti, ktoré nám pomohli pokrstiť knižku bublinkami z bublifukov. Dospelí krstili dospeláckymi bublinkami – šampanským. Krstnými sudičkami mojej knihy boli Dara Rolins, Zuzka Tlučková a Ľubomír Feldek. Dôvodov, prečo práve oni, je viac, ale jeden z hlavných je ten, že sú všetci traja také moje stálice. Zbožňovala som ich už od detstva, mám ich rada dodnes a v súčasnosti ich „žerie“ aj moja staršia dcérka.

  Soga sa v ten večer premenila na knihu o dievčinke Julke. Zdobili ju plagáty, ale aj originály obrázkov. A keďže sme boli v aukčnej spoločnosti, obrázky dvojice Lehocká – Ondreička sme vydražili a pekná suma peňazí poputuje na konto Autistického centra v Trnave.

 • Limitovaná séria kníh vyjde aj s CDčkom...

  Zopár rozprávok som načítala a vyjdú ako príloha ku knihe. S prípravou CD mi pomohol môj spolužiak a kamarát, vynikajúci spevák Robo Opatovský, ktorý pripravili zvukové efekty. Na CD je päť rozprávok.

 • Komu je kniha určená?

  Deťom asi od dvoch - troch rokov. Horná hranica je otvorená.

 • Čo si od nej sľubujete?

  Želám si, aby sa páčila tým, ktorí sa s ňou stretnú, aby inšpirovala malých a zabavila veľkých. Všetkým jej čitateľom úprimne želám, aby ich bavil tento krásny farebný svet.

  Knižku si môžete objednať aj priamo TU: Rozprávka o dievčinke JULKE

 • Odosielam Váš hlas...
  Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
  Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

  Najčítanejšie

  Komentáre k článku
  beta napísané 16.12.2007 07:49

  u nás knižka fičí. zaspávame a vstávame s ňou. moja štvorročná dcéra z nej cituje, miluje pasáže,ktoré sa opakujú - napr. keď ju mama priniesla z pôrodnice bola vážne malilinká a pod. deti zbožňujú, keď sa pravidelne niečo opakuje. autorka to tam určite dala naschvál. vtipné sú aj odpovede mojej dcéry na otázky v knihe. obrázky už máme dokreslené. je super, že deti môžu knihu dotvárať. musím kúpiť asi ešte jednu pre mladšieho syna. aj on si chce kresliť, ale sestra mu to nedovolí. mne sa nezdá kniha príliš poučná. naopak. dosť sme sa pobavili aj s manželom na častiach určených podľa mňa dospelým. ako mama s tatinom na seba voňaví žmurkajú,ako je julka tvrdohlavá po otcovi a pod. kedy bude pokračovanie? a bude vôbec?

  lujza napísané 14.12.2007 11:31

  mne sa knižka nepáči

  didi napísané 13.12.2007 21:43

  ja som si ju požičala v knižnici, ale musím povedať, že som sklamaná, cena je fest prehnaná 399,- Sk, nestojí za to, je to príliš poučujúce, stále dookola to isté Bertička malilinká....z nemocnice malilinká ...tatinko, babinka, príliš veľa zdrobnelín, taký lexikón slušného správania a nie rozprávky, alebo ako oblbnúť deti, aby robili to čo chceme my dospelí. Moje dieťa reagovalo na kapitolku .....ako Julka nechcela spať so slovami, to sú ale zlí rodičia keď nechajú dieťatko spať samé, tá malá musí byť smutná, že ju neľúbia, veď malé dieťa potrebuje cítiť maminkinu lásku, ešte nie je dospelák. u nás sa neujala, prečítali sme polovicu a viac ani nechcel

  stanca napísané 13.12.2007 15:30

  ja ju chystam 4rocnej dcerke pod stromcek/ aj s CD z casopisu/, Bibka ondrejkova je mi velmi sympaticka, tak sa VEEELmi tesim a som fakt zvedavasmile

  eva napísané 12.12.2007 20:27

  Ja by som ju čítala deťom tak od dvoch rokov, ale moje deti sú trochu staršie a baví to dokonca aj moju prváčku.

  helka napísané 12.12.2007 14:55

  Pre ake stare deti je urcena knizka ? Nazivo som ju este v ruke nedrzala, tak som nemala moznost ju prelistovat, ale tu na nete som sa dost nazhavila... ale moja malicka bude mat este len 2 roky, tak to je este asi na nu prilis skoro, ci nie ?

  ksichta napísané 11.12.2007 11:56

  Aj môj malý sa ohromne vytešuje. Rozprávka naozaj beží aj 3 - 4 krát za deň. A zakaždým vzorne odpovedá na všetky otázky, ktoré tam zaznejú, takže s tou interaktivitou, to vážne platí. Hoci je to také poučné, deťom to zjavne nevadí - a ono je to aj dobré, že je to také poučné. a malý už niekde videl aj knižku a veľmi by ju chcel.

  ivka napísané 11.12.2007 09:16

  Nemam sice knizku, ale v jednom nemenovanom casopise bolo prilozene CD s jednou rozpravkou. Poviem vam, mne sa teda takyto typ rozpravok velmi nepaci, je to na mna az prilis poucujuce. Ale to, ze sa to nepaci mne, je v podstate uplne jedno, lebo moj 3 -rocny syn uz tyzden nic ine nerobi, len si tu rozpravku pusta stale dookola. Vie ju uz naspamat. Sme uz cela family na nervy. :-)

  Takze detom sa to asi ozaj paci a normalne zvazujem, ze mu tu knizku kupim...:-)

  eva napísané 11.12.2007 09:07

  Výborná knižka, už sme ju doma s deckami prečítali, a je nám smutno, že už nemá pokračovanie. NA Juliku a jej sestricku Bertičku malilinkú sme si veelmi rýchlo zvyklismile Dakujeme.

  smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

  tehotenstvo
  Čo doniesť mamine do pôrodnice?
  15.11.2017   6
  Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
  5 faktov o (ne)plodnosti
  14.11.2017   0
  Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
  Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
  12.11.2017   0
  Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
  babetko
  Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
  16.11.2017   0
  Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
  Rečičky
  15.11.2017   1
  Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
  Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
  14.11.2017   0
  Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
  detské choroby
  7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
  17.11.2017   0
  Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
  Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
  16.11.2017   0
  Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
  Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
  12.11.2017   0
  Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
  zvery
  Vnútorné pazity u psov a mačiek
  17.11.2017   0
  Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
  Agapornis, začíname s chovom.
  15.11.2017   3
  Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
  Ako vybrať šteňa
  11.11.2017   0
  Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.